ADHD u dorosłych najczęściej kojarzone jest z problemami z koncentracją, utrzymaniem uwagi, impulsywnością czy zorganizowaniem. Warto jednak wspomnieć, że istnieją także nieoczywiste objawy, które mogą wystąpić w ADHD i – jak się okazuje – wcale nie są rzadkie. Poniżej opisujemy kilka z nich, które również mogą świadczyć o ADHD.
RSD – nadwrażliwość na odrzucenie
Najczęstszym nieoczywistym objawem jest nadwrażliwość na odrzucenie. Nie istnieje ono w kryteriach diagnostycznych ADHD ani w klasyfikacji medycznej.
Nadwrażliwość na odrzucenie może stanowić źródło cierpienia. Osoby z ADHD przejmują się tym, co najbliżsi, rodzina, partnerzy o nich myślą i mówią. Bardzo duża wrażliwość na opinie innych jest elementem uczuciowości dorosłych i dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. W efekcie mogą obwiniać się, że zrobili coś złego, np. wtedy, gdy znajomy odmówi im spotkania.
Brak problemów z nauką
ADHD to nie tylko problem z koncentracją. Osobom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi trudno skupić się na rzeczach, które nie są interesujące. Koncentrują się one na fascynujących ich aktywnościach.
Niektórzy dorośli zastanawiają się, czy mogą mieć ADHD, skoro w szkole dostawali bardzo dobre oceny i otrzymywali świadectwa z wyróżnieniem. Zwłaszcza dla dziewczynek nauka jest ważnym aspektem – liczą się dla nich wysokie stopnie.
Zdarza się, że podczas dojrzewania nauka przestaje być dla dziecka ciekawa. W tym okresie pojawiają się inne, bardziej przyciągające zagadnienia, sprawy, przedmioty. Media społecznościowe czy spotkania ze znajomymi wpływają niekiedy na pogorszenie ocen; zdarza się, że doprowadzają do skrajności i całkowitego braku zainteresowania dalszą edukacją. Ta nagła zmiana zainteresowań może być jednym z objawów ADHD.
Nieumiejętność odpoczywania
Osoby z ADHD często nie są w stanie odpoczywać. Problem z odprężeniem ma związek zarówno z nieustannym poszukiwaniem stymulantów, jak i natłokiem myśli oraz chaosem w głowie. Dotyczy to najczęściej dorosłych.
Nawet podczas upragnionego urlopu osoby z ADHD cały czas szukają zajęć lub skupiają się na obowiązkach zawodowych. Poświęcają na to często cały dzień. W efekcie pod wieczór są zmęczone i mają wyrzuty sumienia. Ten stan może trwać nawet przez cały urlop. Skutek? Całkowity brak regeneracji.
Zaburzenia snu
Nieregularny sen to częsty problem osób z ADHD. Jego główną przyczyną jest zaburzenie rytmu okołodobowego – późne zasypianie, a także spanie kilkanaście godzin na dobę.
Niektórzy po przyjściu z uczelni czy pracy muszą się zdrzemnąć. Trwa to często ponad godzinę. W tym przypadku rozwiązaniem może być melatonina, która pomaga się wyciszyć i ułatwia zasypianie.
Uczucie napięcia
Uczucie ciągłego napięcia często towarzyszy dorosłym z ADHD. Odczuwanie stresu jest dla tego stanu typowe.
Podenerwowanie, niepokój, irytacja mogą powodować napięcie mięśniowe. Osoby z ADHD skarżą się na różnorodne bóle, w tym pleców i karku. Dolegliwości te stanowią objaw stałego napięcia w ADHD i trudno leczy się je farmakologicznie.
Nadwrażliwość sensoryczna
Nadwrażliwość sensoryczna dotyczy zarówno samej nadwrażliwości, jak i wyczulenia konkretnych zmysłów np. zmysłu słuchu. Przykład stanowi mizofonia, czyli nadwrażliwość na pewnego rodzaju dźwięki.
Pacjentom z ADHD trudno funkcjonować w różnych miejscach, w tym w środowisku szkolnym. Lepiej radzą sobie podczas indywidualnego toku nauczania.
Podobnie jest w przypadku dorosłych z ADHD – łatwiej im działać w niewielkiej grupie i w cichym pomieszczeniu niż w pracy w open space.
Nawiązywanie relacji na wyłączność
Wiele osób z ADHD ma lęk przed odrzuceniem. Ten strach sprawia, że nawiązanie relacji partnerskiej (niezależnie od jej stopnia – czy jest to przyjaźń, czy związek) wiąże się z oczekiwaniami w stosunku do drugiej strony. Osoba z ADHD chce, aby znajomość była bardzo zażyła; liczy też, że partner/partnerka nie będzie spędzał dużo czasu poza domem i przyjaźnił się z innymi.
To ograniczenie ma cel – bliska osoba powinna skupić się tylko na tej konkretnej znajomości. Nawiązywanie relacji na wyłączność szczególnie nasila się w dorosłym życiu.
Impulsywne zakupy
Nieprzemyślane i szybkie decyzje zakupowe są spowodowane zaburzeniami kontroli impulsów, które pojawiają się u osób z ADHD. Nabywają one za dużo rzeczy, często są to przedmioty drogie. Pod koniec miesiąca zdają sobie sprawę ze swoich niewłaściwych decyzji – to moment, kiedy zaczyna być im trudno finansowo.
Najczęściej w ten sposób działają kobiety – dzieje się to pod wpływem chwilowego zachwytu i nagłej motywacji.
ADHD jest bardzo złożonym zaburzeniem, w którym występuje wiele oczywistych i nieoczywistych objawów. Z tego powodu niezwykle ważna jest rzetelna diagnostyka u specjalisty w leczeniu ADHD, który pomoże odpowiednio rozpoznać problem i wybierze najlepszą ścieżkę leczenia. Zapraszamy do kontaktu i rejestracji na konsultację online lub stacjonarnie w jednej z placówek Centrum Terapii Alma w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu lub Siedlcach.