Skip to content Skip to footer

ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych

Wyobraź sobie, że przychodzisz spóźniony do pracy 20 minut, a gdy próbujesz zająć się swoimi zadaniami, rozpraszają Cię żartujące obok koleżanki. Postanawiasz zrobić sobie przerwę na kawę, lecz po tym trudno Ci wrócić do swoich obowiązków, bo myślami jesteś w zupełnie innym miejscu. Po chwili uświadamiasz sobie, że jak zwykle zapomniałeś kluczy do domu! W dodatku właśnie wszedł zdenerwowany szef i oznajmia Ci że po raz kolejny nie wykonałeś swoich obowiązków na czas, a w poprzednich jest bardzo dużo błędów… Brzmi znajomo? 

A może Twoje dziecko nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie może niczego zapamiętać z lekcji, a w kontaktach z rówieśnikami wykazuje się impulsywnością? Nauczyciele skarżą się, że jest niegrzeczne i nie słucha poleceń? Albo wręcz przeciwnie – że jest bardzo grzeczne i na pewno nie ma ADHD, chociaż w domu zachowuje się zupełnie inaczej?

Te dwa z pozoru odmienne zachowania łączy jedno – to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi zwany ADHD. 

15-MjAuMDQuMDFfQW54aWV0eS0wNA-copy
istockphoto-1262705935-612x612-1

Co warto wiedzieć o ADHD?

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą cierpieć na ADHD, lecz ich objawy są zupełnie inne. 

Na pewno wiele razy słyszałeś, że ADHD jest problemem, który dotyczy wyłącznie dzieci. Ten mit powiela się równie często w środowisku medycznym. Jednak najnowsze statystyki mówią, że powyższy zespół dotyczy do 5% osób dorosłych, a u 2/3 pacjentów źródło problemu rozpoczęło się już w dzieciństwie.  

Chociaż ADHD nie można wyleczyć, to jednak dzięki odpowiednim metodom można złagodzić objawy i poprawić komfort swojego życia. 

Profesjonalna diagnoza i ścieżka leczenia

ADHD bardzo często jest mylone z wieloma zaburzeniami, dlatego nasz zespół ekspertów stawia na rzetelną diagnostykę. Oprócz specjalistycznego testu DIVA 5.0. wspomagamy nasze metody nowoczesnym badaniem MOXO, które dodatkowo upewnia nas w postawieniu właściwej diagnozy. 

Ponadto wiemy, że podejście do skutecznego leczenia ADHD musi być kompleksowe. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty łączymy metody wsparcia – farmakoterapię, psychoterapię oraz autorski program psychoedukacji, który powstał na bazie amerykańskiej metody potwierdzonej badaniami klinicznymi. W naszym Centrum praktykujemy szerokie podejście do ADHD, dlatego możesz skorzystać również z wielu innych oferowanych przez nas metod wspomagających – grup wsparcia, neurobiofeedbacku czy arteterapii.

Jesteśmy jedną z niewielu placówek w Polsce specjalizujących się w leczeniu ADHD u dorosłych, a nasi lekarze regularnie zdobywają wiedzę na europejskich i światowych konferencjach. Dzięki temu możemy Ci pomóc w najlepszy możliwy sposób, zgodny z najnowszą wiedzą zagranicznych ekspertów.

589-Q2hhcmFjdGVyc19TdG9ja18wMS0xMDA-copy

Ścieżka diagnostyki oraz terapii ADHD

white-blue-minimalist-Thank-You-Flyer-2-724x1024

1. Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie to wstępny wywiad ze specjalistą, podczas którego możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i obawami związanymi z ADHD oraz ustalić dalsze postępowanie odbywa się w ramach konsultacji z psychologiem lub lekarzem psychiatrą.

2. Wywiad i narzędzia diagnostyczne

Na tym etapie specjalista pogłębi wywiad korzystając z kwestionariusza diagnostycznego DIVA 5.0. Po spotkaniu, w ciągu 7-10 dni otrzymasz raport, który stanowi podstawę diagnozy wystawianej przez lekarza psychiatrę. W niektórych sytuacjach czas oczekiwania może się wydłużyć do 14 dni – w przypadku bardziej skomplikowanego procesu diagnostycznego lub zdarzenia losowego.

3. Konsultacja z psychiatrą

To moment, w którym lekarz może wystawić diagnozę i zaproponować dalsze kroki postępowania, takie jak farmakologia czy psychoedukacja ADHD.

4. Dzięki temu spotkaniu trafisz w ręce najlepszego
dla Ciebie specjalisty!

Zależy nam na jak najlepszych efektach Twojej pracy, dlatego podczas kwalifikacji zaproponujemy Ci prowadzącego, którego umiejętności oraz doświadczenie najlepiej odpowiadają na Twoje potrzeby.

5. Psychoedukacja i biofeedback

W trakcie psychoedukacji wyposażymy Cię w narzędzia, dzięki którym poprawisz komfort swojego życia i poczujesz ulgę! Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów możesz również trenować swój mózg podczas biofeedbacku.

Typowe objawy ADHD

u dorosłych

 

Z różnych szacunków wynika, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi dotyczy około 2–5% populacji osób dorosłych. Odpowiedni diagnostyczny test ADHD to klucz do leczenia oraz zapewnienia im właściwego wsparcia i pomocy.

To zaburzenie neurorozwojowe charakteryzuje się trudnościami w utrzymaniu koncentracji oraz nadmierną aktywnością i impulsywnością. Wśród innych objawów należy również wymienić:
– niską odporność na stres,
– emocjonalną chwiejność,
– wahania nastrojów,
– niestabilne relacje interpersonalne,
– niezdolność do wykonywania zadań od początku do końca.

Objawy towarzyszą zdiagnozowanym osobom przez całe życie. Wywierają negatywny wpływ na ich rozwój, naukę, stosunki z innymi.
Świadomość tych symptomów oraz korzystanie z odpowiedniej diagnostyki, testów i terapii może pomóc w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami i prowadzeniu bardziej satysfakcjonującego życia.

Jeżeli leczenie ADHD u dorosłych przynosi oczekiwane skutki, pacjentowi łatwiej jest funkcjonować w codziennym życiu, a jego zdolność do koncentracji uwagi oraz kontrolowania impulsów wzrasta.     

Impulsywne zachowanie

Problemy z koncentracją

Silne wahania nastroju

połączone z niecierpliwością

Trudności w dokańczaniu

rozpoczętych czynności

Niestabilne relacje

w życiu osobistym

Brak umiejętności

dostosowywania się do zmian

Impulsywne zachowanie

Problemy z koncetracją

Silne wahania nastroju

Trudności w dokańczaniu

Niestabilne relacje

Brak umiejętności

Leczymy ADHD

wybierz ścieżkę

Test przesiewowy ADHD

Aby ułatwić Ci decyzję dot. zapisania się na pierwszą wizytę pod kątem diagnozy ADHD, zachęcamy do wypełnienia krótkiego testu: