ADHD u dorosłych | leczenie, diagnostyka | test DIVA - Centrum Alma
Skip to content Skip to footer

ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych

Wyobraź sobie, że przychodzisz spóźniony do pracy 20 minut, a gdy próbujesz zająć się swoimi zadaniami, rozpraszają Cię żartujące obok koleżanki. Postanawiasz zrobić sobie przerwę na kawę, lecz po tym trudno Ci wrócić do swoich obowiązków, bo myślami jesteś w zupełnie innym miejscu. Po chwili uświadamiasz sobie, że jak zwykle zapomniałeś kluczy do domu! W dodatku właśnie wszedł zdenerwowany szef i oznajmia Ci że po raz kolejny nie wykonałeś swoich obowiązków na czas, a w poprzednich jest bardzo dużo błędów… Brzmi znajomo? 

A może Twoje dziecko nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie może niczego zapamiętać z lekcji, a w kontaktach z rówieśnikami wykazuje się impulsywnością? Nauczyciele skarżą się, że jest niegrzeczne i nie słucha poleceń? Albo wręcz przeciwnie – że jest bardzo grzeczne i na pewno nie ma ADHD, chociaż w domu zachowuje się zupełnie inaczej?

Te dwa z pozoru odmienne zachowania łączy jedno – to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi zwany ADHD. 

Co warto wiedzieć o ADHD?

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą cierpieć na ADHD, lecz ich objawy są zupełnie inne. 

Na pewno wiele razy słyszałeś, że ADHD jest problemem, który dotyczy wyłącznie dzieci. Ten mit powiela się równie często w środowisku medycznym. Jednak najnowsze statystyki mówią, że powyższy zespół dotyczy do 5% osób dorosłych, a u 2/3 pacjentów źródło problemu rozpoczęło się już w dzieciństwie.  

Chociaż ADHD nie można wyleczyć, to jednak dzięki odpowiednim metodom można złagodzić objawy i poprawić komfort swojego życia. 

Profesjonalna diagnoza i ścieżka leczenia

ADHD bardzo często jest mylone z wieloma zaburzeniami, dlatego nasz zespół ekspertów stawia na rzetelną diagnostykę. Oprócz specjalistycznego testu DIVA 5.0. wspomagamy nasze metody nowoczesnym badaniem MOXO, które dodatkowo upewnia nas w postawieniu właściwej diagnozy. 

Ponadto wiemy, że podejście do skutecznego leczenia ADHD musi być kompleksowe. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty łączymy metody wsparcia – farmakoterapię, psychoterapię oraz autorski program psychoedukacji, który powstał na bazie amerykańskiej metody potwierdzonej badaniami klinicznymi. W naszym Centrum praktykujemy szerokie podejście do ADHD, dlatego możesz skorzystać również z wielu innych oferowanych przez nas metod wspomagających – grup wsparcia, neurobiofeedbacku czy arteterapii.

Jesteśmy jedną z niewielu placówek w Polsce specjalizujących się w leczeniu ADHD u dorosłych, a nasi lekarze regularnie zdobywają wiedzę na europejskich i światowych konferencjach. Dzięki temu możemy Ci pomóc w najlepszy możliwy sposób, zgodny z najnowszą wiedzą zagranicznych ekspertów.

Ścieżka diagnostyki oraz terapii ADHD

1. Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie to wstępny wywiad ze specjalistą, podczas którego możesz podzielić się swoimi doświadczeniami i obawami związanymi z ADHD oraz ustalić dalsze postępowanie odbywa się w ramach konsultacji z psychologiem lub lekarzem psychiatrą.

2. Wywiad i narzędzia diagnostyczne

Na tym etapie specjalista pogłębi wywiad korzystając z kwestionariusza diagnostycznego DIVA 5.0. Po spotkaniu otrzymasz raport, który stanowi podstawę diagnozy wystawianej przez lekarza psychiatrę.

3. Konsultacja z psychiatrą

To moment, w którym lekarz może wystawić diagnozę i zaproponować dalsze kroki postępowania, takie jak farmakologia czy psychoedukacja ADHD.

4. Dzięki temu spotkaniu trafisz w ręce najlepszego
dla Ciebie specjalisty!

Zależy nam na jak najlepszych efektach Twojej pracy, dlatego podczas kwalifikacji zaproponujemy Ci prowadzącego, którego umiejętności oraz doświadczenie najlepiej odpowiadają na Twoje potrzeby.

5. Psychoedukacja i biofeedback

W trakcie psychoedukacji wyposażymy Cię w narzędzia, dzięki którym poprawisz komfort swojego życia i poczujesz ulgę! Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów możesz również trenować swój mózg podczas biofeedbacku.

Typowe objawy

u dorosłych

Impulsywne zachowanie

Problemy z koncentracją

Silne wahania nastroju

połączone z niecierpliwością

Trudności w dokańczaniu

rozpoczętych czynności

Niestabilne relacje

w życiu osobistym

Brak umiejętności

dostosowywania się do zmian

Impulsywne zachowanie

Problemy z koncetracją

Silne wahania nastroju

Trudności w dokańczaniu

Niestabilne relacje

Brak umiejętności

Leczymy ADHD

wybierz ścieżkę