Skip to content Skip to footer

FAQ

Jak wygląda diagnoza ADHD?

Należy wykonać testy diagnostyczne odpowiednie dla dzieci (Moxo oraz Conners) lub dorosłych (Diva 5.0), które zakończone się wystawieniem raportu diagnostycznego. Następnie pacjent udaje się z raportem na wizytę do psychiatry, który ostatecznie wystawia diagnozę.  

Sam raport diagnostyczny nie jest równoznaczny z diagnozą schorzenia. 

Co to jest psychoedukacja ADHD?

Psychoedukacja jest cyklem 12 ustrukturalizowanych spotkań – raz w tygodniu spotkasz się z psychologiem/psychoterapeutą, aby pracować nad konkretnymi objawami ADHD. 

Specjalista będzie rozmawiał z Tobą na temat problemów i trudności w Twoim życiu    spowodowanych przez  ADHD. Metoda ta, mimo z góry określonej struktury, jest bardzo dopasowana do potrzeb pacjenta. Kurs psychoedukacji przechodzi się raz w życiu, lecz można go w razie potrzeby później odświeżać. Nie zmienia to jednak faktu, że nabyte umiejętności zostają z nami do końca. 

W psychoedukacji wyróżnia się 4 bazowe moduły adresowane do wszystkich, których dotyczy ADHD: 

Kolejność jest bardzo ważna, ponieważ wszystkie moduły są ściśle ze sobą połączone i wynikają jeden z drugiego tj. bez modułu organizacji i planowania, nie poradzisz sobie z prokrastynacją. 

Kolejne moduły są dopasowywane indywidualnie, kiedy terapeuta pozna Cię lepiej: 

Jak wyglądają zapisy na psychoedukację?

Pierwszym krokiem do zapisania się na psychoedukację jest spotkanie kwalifikacyjne. Dzięki niemu zyskamy pewność – my i Państwo – że jest to dla Państwa najlepsza dla metoda pracy w tym momencie.  

Nasz diagnosta zaproponuje 2-3 najbardziej odpowiednich dla Państwa prowadzących – w naszym zespole posiadamy wielu specjalistów zajmujących się dodatkowymi aspektami: zaburzeniami odżywiania, relaksacją, agresją czy pracą z lękami. Chcielibyśmy, by trafili Państwo do specjalisty, który będzie mógł holistycznie spojrzeć na Państwa sytuację oraz udzielić wsparcia we wszystkich problematycznych zagadnieniach. 

Spotkanie wstępne przeprowadza mgr Anna Użarowska – zarówno w trybie online, jak i stacjonarnym. Koszt spotkania kwalifikacyjnego to 200 złotych i nie wilcza się ono do ceny pakietu psychoedukacji. 
 

Po spotkaniu kwalifikacyjnym pacjent umawia się na cykl psychoedukacji do wybranego specjalisty z pomocą naszej rejestracji. 2-

Jakie są koszty psychoedukacji i czy możliwa jest płatność w ratach?

Koszt psychoedukacji to 2400 zł za 12 spotkań (w języku angielskim – 3600 zł). Opłaty należy dokonać z góry przed rozpoczęciem procesu.

Czy konsultacje mogą odbywać się online? (nie mogą być dziecięce)

Wszystkie konsultacje dotyczące osób dorosłych mogą odbywać się w formie online, natomiast wszystkie dotyczące dzieci – stacjonarnie w obecności opiekuna. 

Jak należy dokonać płatności za wizytę?

Płatności można dokonać na miejscu (gotówką lub kartą) lub online za pomocą płatności PayU 

Kiedy i w jaki sposób można odwołać wizytę?

Wizytę można odwołać na 24 h przed jej terminem ze zwrotem środków. 

Czy rodzic musi być z dzieckiem na wizycie?

Zaleca się, aby opiekun dziecka był obecny na każdej wizycie. 

Jak działa wystawienie e-recept? I kto je wystawia?

E-recepta dotyczy tylko i wyłącznie przedłużenia ostatniej recepty – w celu jej uzyskania, należy umówić się na wizytę e-receptową, w ramach której pacjent otrzyma kod smsem bez przyjeżdżania na miejsce i bez kontaktowania się z lekarzem.  

Jak działają grupy wsparcia DDA/DDD?

Pierwszym krokiem do dołączenia do grupy wsparcia DDA/DDD jest spotkanie kwalifikacyjne z Pawłem Przybyszem lub Elżbietą Krzyżanowską. Spotkania grup wsparcia odbywają się wyłącznie stacjonarnie. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie.

Czy na pierwszą wizytę musze zabrać dotychczasową dokumentację medyczną?

Zdecydowanie warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. 

Kiedy otrzymam link do wizyty online?

Na kilka minut przez wizytą na wskazany wcześniej adres mailowy. Oczekiwanie na połączenie ze specjalistą może wynosić do 5 minut. 

Jak otrzymać FV za wizytę?

Aby otrzymać FV, należy wysłać maila na adres wybranej placówki warszawa@centrumalma.pl lub bydgoszcz@centrumalma.pl, w treści wiadomości podając wszystkie dane, jakie muszą znaleźć się na dokumencie, w tym dopiski i szczegółowe informacje, np. „wizyta dla dziecka”. 

FV może zostać wystawiona najwcześniejszej w dniu wizyty po wydrukowaniu paragonu za dokonanie płatności.

Masz pytania bądź wątpliwości, które rodzą się w Twojej głowie przed podjęciem decyzji o diagnozie ADHD? Szukasz niezbędnych informacji na temat psychoedukacji? Potrzebujesz rzetelnej pomocy w zakresie ASD? A może chcesz po prostu dowiedzieć się, co ma do zaoferowania Centrum Terapii Alma? Poniżej zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania. Jesteśmy pewni, że odpowiedzi na nie pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Pytania ogólne

W przypadku osób dorosłych w większości przypadków konsultacje mogą odbywać się online, natomiast w przypadku dzieci w większości przypadków są to konsultacje stacjonarne. Jeżeli nie jesteś pewny, rejestracja udzieli informacji w jakiej formie może odbyć się Twoja wizyta.

Płatności dokonuje się w momencie rezerwacji wizyty za pomocą płatności internetowych t-pay. Link do płatności otrzymasz na adres mailowy podany przy zapisie. Link ważny jest do północy w dniu, w którym został otrzymany. W przypadku braku płatności wizyta zostaje automatycznie anulowana. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z płatnością zachęcamy do kontaktu z rejestracją.

Wizytę można odwołać maksymalnie 24h przed. Aby otrzymać zwrot środków wyślij maila na adres odpowiedniej placówki, załączając potwierdzenie płatności.

W przypadku odwołania wizyty później niż 24h przed lub niestawienia się na nią, zwrot środków nie jest możliwy.

Na każdej pierwszej wizycie dziecka konieczna jest obecność rodzica. 

Otrzymanie recepty bez wizyty kontrolnej jest możliwe, gdy od ostatniej regularnej wizyty nie minęły 3 miesiące oraz podjęte leczenie jest leczeniem stałym. W celu otrzymania recepty należy skontaktować się z rejestracją.

Link otrzymasz maksymalnie na kilka minut przed rozpoczęciem wizyty. Oczekiwanie na połączenie ze specjalistą może wynosić do 5 minut. W przypadku problemów technicznych prosimy o kontakt z rejestracją.

Zdecydowanie warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. W przypadku zmiany specjalisty w ramach naszego Centrum nie trzeba zabierać ze sobą dokumentacji- specjaliści mają do niej dostęp.

Dokonując płatności internetowej wyświetli się odpowiednie okno, w którym możesz zaznaczyć chęć otrzymania faktury i uzupełnić dane. Chęć otrzymania faktury na NIP należy zgłosić w momencie wpłaty środków, w przeciwnym wypadku otrzymanie faktury nie jest możliwe.

ADHD

Przygotowanie się do diagnozy ADHD może być pomocne, choć nie ma konieczności robienia tego w szczególny sposób. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być przydatne:

 1. Zastanów się nad swoimi objawami. Jeśli to dla Ciebie pomocne, możesz spisać swoje objawy i obserwacje dotyczące codziennego funkcjonowania.
 2. Przyjrzyj się, jakie trudności napotykasz zarówno w pracy, jak i w szkole, w relacjach czy w życiu codziennym.
 3. Przyjrzyj się swojemu funkcjonowaniu jako dziecko. Możesz również porozmawiać ze swoją rodziną i zapytać o ich perspektywę. Jeśli zupełnie nie pamiętasz swojego funkcjonowania jako dziecko, możesz poprosić kogoś bliskiego o towarzyszenie Ci na spotkaniu, co może być pomocne w uzupełnieniu historii.
 4. Przygotuj swoją historię medyczną. Przygotuj swoją dokumentację medyczną, zawierającą informacje o lekach, które przyjmujesz obecnie i wcześniej, dotychczasowych diagnozach, a także wszelkich innych istotnych informacjach dotyczących Twojego zdrowia. Przyniesienie tych dokumentów na wizytę u lekarza psychiatry może ułatwić proces diagnostyczny.

Choć wykonanie testu DIVA-5 samodzielnie może być użyteczne jako wstępna ocena, ważne jest, aby zrozumieć, że diagnoza ADHD wymaga szerokiej oceny klinicznej. Testy online lub samodzielne badania mogą być pomocne w wstępnym zrozumieniu sytuacji, ale nie zastępują one profesjonalnej oceny przeprowadzonej przez doświadczonego psychologa. Spotkanie z psychologiem jest istotnym elementem procesu diagnostycznego, ponieważ specjaliści ci posiadają odpowiednie kwalifikacje, aby przeprowadzić kompleksową ocenę i postawić dokładną diagnozę.

Podsumowując, jeżeli wypełniłeś test DIVA-5 samodzielnie i tak zostaniesz poproszony o przyjście na spotkanie z psychologiem.

Proces diagnozy ADHD rozpoczyna się od spotkania z psychologiem dziecięcym, podczas którego rodzice przedstawiają trudności i objawy, z którymi boryka się dziecko. To kluczowy moment, aby podjąć decyzję co do diagnozy ADHD, ale także aby rozważyć inne możliwe kierunki diagnozy.

Następnie, kolejne spotkania skupiają się na samym dziecku, gdzie w zależności od wieku może to być wywiad lub obserwacja podczas zabawy. Sesje te służą również przeprowadzeniu odpowiednich testów psychologicznych. Na podstawie zebranych danych, obserwacji i wywiadów, specjalista formułuje diagnozę ADHD, biorąc pod uwagę również diagnozę funkcjonalną oraz proponuje dalsze kroki.

Dodatkowo, w razie potrzeby, psycholog może sporządzić zalecenia dla placówek edukacyjnych, aby pomóc w dostosowaniu środowiska do potrzeb dziecka.

Należy pamiętać, że liczba spotkań w ramach procesu diagnostycznego może się różnić w zależności od potrzeb, o czym będziesz informowany na bieżąco.

Diagnostyka ADHD jest procesem zespołowym, wymagającym współpracy psychologa i lekarza
psychiatry.

Pierwszym krokiem jest około dwugodzinne spotkanie z psychologiem, podczas którego specjalista poznaje Twoje trudności i objawy przy pomocy ustrukturyzowanego wywiadu DIVA-5. Zostaniesz zapytany o swoje objawy zarówno teraz, jak i w dzieciństwie. Po takim spotkaniu, w ciągu maksymalnie 48 godzin otrzymasz raport diagnostyczny, w którym znajdziesz informacje czy zauważono u Ciebie występowanie objawów ADHD, pod jaką postacią oraz co powinieneś zrobić dalej.

Kolejnym krokiem jest formalizacja diagnozy, czyli spotkanie z lekarzem psychiatrą. W trakcie tego spotkania psychiatra przeprowadza własny wywiad, który pomaga potwierdzić bądź wykluczyć ADHD z perspektywy medycznej. W przypadku potwierdzenia diagnozy, lekarz może również zalecić odpowiednie formy leczenia, jeżeli uzna to za wskazane.

Leczenie ADHD u dorosłych często obejmuje zróżnicowane podejścia, łącząc przykładowo: farmakoterapię,  psychoedukację, coaching oraz terapie behawioralne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i techniki z trzeciej fali terapii poznawczej.

Oto jak każdy z przykładowych elementów może być wykorzystany w leczeniu ADHD:

Farmakoterapia:

 • Leki stymulujące, takie jak metylofenidat, są często stosowane jako pierwsza linia leczenia ADHD u dorosłych. Pomagają one w poprawie uwagi, koncentracji i kontrolowaniu impulsów;
 • Leki niestymulujące, takie jak atomoksetyna czy bupropion, mogą być również skuteczne, szczególnie u osób z niską tolerancją na skutki uboczne stymulantów.

 

Psychoedukacja:

 • Psychoedukacja zapewnia osobom z ADHD oraz ich rodzinom informacje na temat samego zaburzenia, jego objawów, przyczyn oraz strategii zarządzania nimi.
 • Pacjenci uczą się praktycznych narzędzi i strategii, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu, takich jak techniki organizacyjne, planowanie czasu czy radzenie sobie ze stresem.

 

Coaching:

 • Coaching jest skoncentrowany na wsparciu i motywowaniu osób z ADHD w osiąganiu swoich celów życiowych oraz rozwijaniu umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia im ADHD.
 • Coach może pomagać w identyfikacji celów, planowaniu działań oraz monitorowaniu postępów, co może być szczególnie pomocne w zakresie zarządzania czasem i organizacji.

 

Terapia CBT (terapia poznawczo-behawioralna):

 • CBT może pomóc osobom z ADHD w identyfikacji i zmianie szkodliwych myśli i zachowań.
 • Pacjenci uczą się technik radzenia sobie z negatywnymi myślami i emocjami, strategii planowania i rozwiązywania problemów oraz umiejętności komunikacji i rozwiązywania konfliktów.

 

Trzecia fala terapii CBT:

 • Techniki z trzeciej fali terapii poznawczej, takie jak terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) czy dialektyczna terapia behawioralna (DBT), mogą być również skuteczne w leczeniu ADHD u dorosłych.
 • Te podejścia kładą nacisk na rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, akceptacji własnych doświadczeń i emocji oraz budowania wartościowych relacji.

Psychoedukacja

Psychoedukacja jest cyklem 12 ustrukturalizowanych spotkań – raz w tygodniu spotkasz się z psychologiem/psychoterapeutą, aby pracować nad konkretnymi objawami ADHD.

Specjalista będzie rozmawiał z Tobą na temat problemów i trudności w Twoim życiu spowodowanych przez ADHD. Metoda ta, mimo z góry określonej struktury, jest bardzo dopasowana do potrzeb pacjenta. Kurs psychoedukacji przechodzi się raz w życiu, lecz można go w razie potrzeby później odświeżać, a także zwiększyć ilość spotkań. Nie zmienia to jednak faktu, że nabyte umiejętności zostają z nami do końca. Psychoedukacja kontrolowaniu impulsów. W przeciwieństwie do psychoterapii nie przepracowuje dzieciństwa oraz mechanizmów z niego wynikających. Uczy natomiast, jak TU i TERAZ poradzić sobie z objawami ADHD.

W psychoedukacji wyróżnia się 4 bazowe moduły adresowane do wszystkich, których dotyczy ADHD:

 1. Organizacja i planowanie

 2. Skłonność do rozpraszania się

 3. Myśli automatyczne

 4. Prokrastynacja, czyli odkładanie spraw na później

Kolejność jest bardzo ważna, ponieważ wszystkie moduły są ściśle ze sobą połączone i wynikają jeden z drugiego tj. bez modułu organizacji i planowania, nie poradzisz sobie z prokrastynacją. Kolejne moduły są dopasowywane indywidualnie, kiedy terapeuta pozna Cię lepiej.

Pierwszym krokiem do zapisania się na psychoedukację jest spotkanie kwalifikacyjne. Dzięki niemu zyskamy pewność, że jest to dla Ciebie najlepsza metoda pracy w tym momencie. Na spotkanie kwalifikacyjne możesz umówić się, dzwoniąc do rejestracji bądź kontaktując się z nią mailowo.

Nasz specjalista zaproponuje Ci 2-3 najbardziej odpowiednich prowadzących – w naszym zespole posiadamy wielu specjalistów zajmujących się dodatkowymi aspektami: zaburzeniami odżywiania, pracą z lękami, traumami. Zależy nam, abyś trafił do specjalisty, który będzie mógł holistycznie spojrzeć na Twoją sytuację oraz udzielić wsparcia we wszystkich problematycznych zagadnieniach.

Po spotkaniu kwalifikacyjnym umawiasz się na cykl psychoedukacji do wybranego specjalisty z pomocą naszej rejestracji.

Koszt psychoedukacji to 2400 zł za 12 spotkań (w języku angielskim - 3600 zł). Opłaty należy dokonać z góry przed rozpoczęciem procesu.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu

ADHD a zaburzenia ze spektrum autyzmu

Nie ma konieczności przeprowadzania osobnych diagnoz ani precyzyjnego ustalania, na które zaburzenie wskazują objawy. Wystarczy skorzystać z diagnostyki różnicowej i już na pierwszej konsultacji przedstawić specjaliście swoje trudności oraz ewentualne podejrzenia.

Proces diagnozy rozpoczyna się zawsze od konsultacji diagnostycznej, która przyjmuje formę dogłębnego wywiadu. W trakcie tej rozmowy specjalista dokładnie poznaje Twoje trudności oraz dokonuje wstępnej oceny kierunku diagnozy. Następnie, w zależności od wskazań, proces diagnozy obejmuje następujące etapy:

 1. Przeprowadzenie ustrukturyzowanego wywiadu z użyciem narzędzia DIVA-5.
 2. Realizacja testów psychologicznych, skupionych na badaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu, takich jak np. ADOS-2 czy ADI-R.
 3. Konieczność wykonania dodatkowych testów psychologicznych, jeśli specjalista uzna to za niezbędne.

Po zebraniu danych z wywiadu i testów, specjalista dokonuje diagnozy i określa występowanie zaburzenia lub ewentualne współwystępowanie różnych zaburzeń. Należy pamiętać, że liczba spotkań w ramach procesu diagnostycznego może się różnić w zależności od potrzeb, o czym będziesz informowany na bieżąco.

Proces przebiega analogicznie do standardowej diagnostyki różnicowej, za wyjątkiem zastosowania testów oceniających obecność już zdiagnozowanego zaburzenia.

Jeśli inni specjaliści, tacy jak psychologowie czy psychiatrzy, zalecili wykonanie badania ADOS-2, istnieje możliwość skorzystania z niego bez konieczności uczestnictwa w kompleksowym procesie diagnozy. Po przeprowadzeniu badania, specjalista przygotowuje raport, zawierający wyniki i obserwacje, lecz nie pełną diagnozę.

Tak. Termin "zaburzenia ze spektrum autyzmu" obejmuje szeroki zakres objawów, wskazujących
np. na zespół Aspergera, autyzm dziecięcy czy autyzm atypowy. Używamy jednego terminu, który odzwierciedla różnorodność objawów i indywidualnych doświadczeń związanych z autyzmem. Terminologia w oficjalnych kryteriach diagnostycznych wkrótce również ulegnie zmianie, ale istota diagnozy i opieki nad osobami z ASD pozostanie taka sama.

Podczas wstępnej konsultacji diagnostycznej, rodzice przedstawiają trudności, z jakimi boryka się ich dziecko. Na tym etapie możliwe jest także przeprowadzenie badań przesiewowych, takich jak M-CHAT-R, ASRS czy AQ, w razie konieczności. Jest to również moment, aby rozważyć ewentualne zmiany w kierunku diagnozy. Specjalista może również wskazać konieczność wykonania diagnozy różnicowej.

Następne spotkanie skupia się na dziecku, gdzie w zależności od wieku może mieć formę wywiadu lub obserwacji podczas zabawy. Kolejne sesje poświęcone są przeprowadzaniu odpowiednich testów psychologicznych, w tym rozmów z rodzicami na podstawie testu ADI-R lub kierowanych obserwacji przy użyciu protokołu ADOS-2.

Na podstawie zebranych danych, obserwacji oraz wywiadów, specjalista formułuje diagnozę, uwzględniając również diagnozę funkcjonalną. W razie potrzeby, sporządza również zalecenia dla placówek edukacyjnych.

Należy pamiętać, że liczba spotkań w ramach procesu diagnostycznego może się różnić w zależności od potrzeb, o czym będziesz informowany na bieżąco.

Proces diagnozy dorosłych jest zbliżony do diagnozy dzieci i młodzieży. Podczas wstępnej konsultacji diagnostycznej pacjent przedstawia trudności, z jakimi się boryka. Na tym etapie możliwe jest także przeprowadzenie badań przesiewowych, takich jak ASRS czy AQ. Jest to również moment, aby rozważyć ewentualne zmiany w kierunku diagnozy.

Specjalista może również wskazać konieczność wykonania diagnozy różnicowej. Kolejne sesje poświęcone są przeprowadzaniu odpowiednich testów psychologicznych, np. kierowanej obserwacji na podstawie protokołu ADOS-2.

Na podstawie zebranych danych, obserwacji oraz wywiadów, specjalista formułuje diagnozę, uwzględniając również diagnozę funkcjonalną. Należy pamiętać, że liczba spotkań w ramach procesu diagnostycznego może się różnić w zależności od potrzeb, o czym będziesz informowany na bieżąco.

Inne

Podczas pierwszego zapisu nie musisz się decydować na konkretną technikę terapeutyczną, wybierz którąkolwiek z nich. Nasz specjalista pomoże Ci wybrać odpowiednie podejście, a często wykorzystuje różne techniki w zależności od Twoich potrzeb.