Neurofeedback
Neurofeedback (zwany inaczej EEG biofeedback) to bezbolesna i bezinwazyjna technika treningu mózgu. Ta opracowana przez naukowców metoda wykorzystuje plastyczne zdolności Twojego mózgu i umożliwia komórkom nerwowym trwałe przekształcenia funkcjonalne. Zapraszamy na treningi prowadzone przez mgr Monikę Waligórską i mgr Gabriela Skorupę.
Co powinno mnie zaniepokoić?
EEG Biofeedback najczęściej stosuje się:
- w zaburzeniach koncentracji uwagi (ADHD/ADD)
- depresji
- stanach lękowych i napadach paniki
- zaburzeniach snu
- trudnościach w nauce (dysgrafia, dyskalkulia)
- napięciowych bóle głowy
- w przypadkach fobii, tików nerwowych i natręctw
- w zaburzeniach odżywiania
- zaburzeniach rozwoju psychomotorycznego wieku dziecięcego
- zaburzeniach nastroju
- przy leczeniu uzależnień
- po urazach głowy i udarach mózgu


Neurobiofeedback jest odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Z metody może skorzystać właściwie każdy. Osobom nie cierpiącym na żadne zaburzenia trening EEG biofeedback również przyniesie szerokie pasmo korzyści – w szczególności, jeśli ich praca wymaga podejmowania szybkich decyzji, koncentracji, odporności na stres. W przypadku dzieci i młodzieży neurobiofeedback wpływa korzystnie na procesy nauki, zapamiętywania czy przyswajania materiału.
Sesje biofeedbacku będą korzystne również dla wszystkich sportowców, osób zajmujących się obszarem twórczym oraz skupionymi na nauce języków obcych. Trening daje szerokie spektrum możliwości we wspomaganiu zaburzeń psychiatrycznych, neurologicznych i psychologicznych.
Jak wygląda trening?
Zgodnie z indywidualnymi zaleceniami, terapeuta zakłada pacjentowi na głowę co najmniej dwie elektrody oraz dwie elektrody uszne. Przed nałożeniem elektrod jest również punktowo nakładany specjalny żel, który ułatwia przewodzenie i utrzymuje elektrody na głowie pacjenta. Pacjent siedzi wygodnie w fotelu w wybranej przez siebie, swobodnej pozycji. Pomimo tego, że jest to metoda przebiegająca bardziej w formie zabawy, można odczuwać lekkie zmęczenie.
Trening polega na prowadzeniu videogry, a jej przebieg obrazuje fale mózgowe osoby trenowanej. Dzięki uzyskanym informacjom pacjent ma możliwość poznania własnego mózgu. Podczas gdy aktywność mózgu w oczekiwanym zakresie wzrasta, pacjent otrzymuje punkty. Natomiast gdy wzrastają niepożądane pasma, nie otrzymujemy nagrody. W ten sposób mózg zaczyna reagować na odnoszenie sukcesów poprzez komputerową stymulację i uczy się generować najkorzystniejsze częstotliwości fal mózgowych. Kolejne treningi są tak zmodyfikowane, aby działanie było optymalne.

Korzyści
Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce i na całym świecie wskazują, że neurobiofeedback jest bardzo skuteczną metodą. Dzięki treningom pacjent uczy się panować nad swoim zachowaniem, a co za tym idzie, lepiej radzić sobie z wieloma sytuacjami w życiu codziennym. EEG biofeedback wspomaga procesy nauki, radzenie sobie ze stresem, poprawia nastrój czy wpływa korzystnie na kontakty interpersonalne. Jest również stosowany jako metoda wspomagająca przy łagodzeniu objawów ADHD. Efektem sesji biofeedback są pozytywne zmiany w aktywności bioelektrycznej mózgu. W przeciwieństwie do niektórych metod neurobiofeedback nie powoduje niekorzystnych skutków ubocznych, dlatego z powodzeniem może być stosowany nawet u dzieci.