ADHD u dzieci | leczenie, diagnostyka - Centrum Alma
Skip to content Skip to footer

Leczenie ADHD u dzieci 

Diagnostyka i leczenie ADHD u dzieci

Dzieci są energiczne, ciekawskie i wszędobylskie z natury. W ten sposób poznają otaczający je świat i zdobywają nowe umiejętności. W sytuacji, w której nadpobudliwości u dziecka towarzyszą trudności ze skupieniem uwagi i utrzymaniem koncentracji warto rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym. Postawienie rozpoznania nadpobudliwości psychoruchowej daje pozwala na rozpoczęcie ukierunkowanej terapii, a w rezultacie złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów ADHD. 

Diagnostyka dzieci przedszkolnych, wczesnoszkolnych i szkolnych

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji powszechnie znany jako ADHD jest identyfikowany jako zaburzenie o wczesnym początku. Oznacza to, że między 6 a 12 rokiem życia rozwija się już pełne spektrum symptomów ADHD u dzieci. Objawy zespołu hiperkinetycznego obejmują obszar:

W diagnostyce ADHD u dzieci wyróżnia się trzy grupy symptomów. Pozytywne rozpoznanie może być postawione wyłącznie w sytuacji, w której u małego Pacjenta obserwuje się chociaż niektóre objawy wyróżnione w każdej z trzech grup:

Skuteczne leczenie ADHD u dzieci i młodzieży

Leczenie ADHD u dzieci i młodzieży koncentruje się na terapii, której celem jest znaczące złagodzenie, a często wręcz wyeliminowanie objawów zespołu w codziennym życiu. Leczenie obejmuje psychoterapię i farmakoterapię. Czasami jako uzupełnienie terapii zaleca się uczestnictwo dziecka w specjalnych zajęciach grupowych. Równie ważne są regularne spotkania z psychoterapeutą dziecięcym. Należy przy tym pamiętać, że ADHD nie da się wyleczyć. U podstaw dolegliwości leżą nieprawidłowości w budowie i pracy mózgu, których nie da się w pełni odwrócić. 

Leczenie farmakologiczne często budzi obawy rodziców i opiekunów dzieci z rozpoznanym zespołem hiperkinetycznym. W celu ograniczenia negatywnego wpływu skutków terapii farmakologicznej na ogólny stan zdrowia małych Pacjentów staramy się bazować na środkach o potwierdzonej skuteczności i możliwie najwęższym wachlarzu skutków niepożądanych ubocznych. 

Diagnostyka i leczenie ADHD u dzieci i młodzieży

Rodziców i opiekunów dzieci z podejrzeniem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji oraz dzieci już zdiagnozowanych zachęcamy do skorzystania z konsultacji online lub stacjonarnie. Zapewniamy profesjonalne wsparcie lekarzy psychiatrów oraz psychologów w zakresie diagnostyki i terapii ADHD u dzieci i młodzieży.