Skip to content Skip to footer

Testy DIVA

Testy diagnostyczne ADHD – Testy DIVA

Jak zapisać się na diagnozę ADHD?

W celu umówienia terminu wywiadu diagnostycznego zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją. Tam uzyskasz również odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości dotyczące diagnostyki, leczenia ADHD u dorosłych oraz leczenia ADHD u dzieci. Możesz również zapisać się poprzez portal Znany Lekarz, wybierając usługę diagnoza ADHD dla dorosłych.

Na czym polegają testy diagnostyczne ADHD w standardzie DIVA?

Testy diagnostyczne ADHD DIVA to jeden z głównych kwestionariuszy do diagnozowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osób dorosłych. Kwestionariusz został opracowany w 2010 roku w Holandii. Jego polskojęzyczna wersja ukazała się dopiero w marcu 2016 roku. Od tego czasu testy DIVA są powszechnie wykorzystywane przez diagnostów i terapeutów w Polsce. 

Według przyjętej przez autorów testu DIVA klasyfikacji, rozpoznanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osoby dorosłej, powinno być poprzedzone ustaleniem, czy symptomy ADHD były obecne zarówno w dzieciństwie, jak i w wieku dorosłym pacjenta. W tym celu, w miarę możliwości, wywiad powinien zostać zebrany także od osób, które znały pacjenta w dzieciństwie. 

W trakcie wywiadu diagnostycznego kolejno przytaczane są konkretne przykłady realnych zachowań z przeszłości i teraźniejszości. Ma to na celu ułatwienie oceny, czy dany objaw (będący kryterium rozpoznania ADHD) występował/występuje w dzieciństwie/w wieku dorosłym. Ocenie poddaje się również wpływ wspomnianych wcześniej objawów na funkcjonowanie pacjenta w pięciu kluczowych obszarach życia:

Kto powinien wykonać testy DIVA?

Testy DIVA po polsku, niemiecku, angielsku czy francusku są dostępne online. Jednak ich samodzielne wykonanie nie dostarczy odpowiedzi na pytanie, czy mamy ADHD i w jakim stopniu zaburzenie wpływa na nasze dorosłe życie. W celu uzyskania kompleksowej diagnozy i planu terapii wywiad diagnostyczny warto przeprowadzić w asyście specjalisty. Na wizytę diagnostyczną z pewnością powinieneś się umówić, jeśli: 

Osoby dorosłe, podejrzewające u siebie występowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji, zapraszamy na testy diagnostyczne ADHD do Centrum Terapii Alma – stacjonarnie w Warszawie, w Bydgoszczy, we Wrocławiu i w Siedlcach oraz online.

Zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona osób, którym możemy pomóc w redukcji objawów ADHD w codziennym życiu dzięki ukierunkowanej terapii specjalistycznej. Dlatego oferujemy:

Po konsultacji ze specjalistą, raport diagnostyczny zazwyczaj przesyłamy w ciągu 48 h. W niektórych przypadkach, wymagających konsultacji z zespołem pod kierownictwem dra hab. n. med. Jarosława Jóźwiaka, czas oczekiwania na wynik może się wydłużyć maksymalnie do 2 tygodni. Stosujemy takie podejście w trosce o pacjenta i rzetelność stawianej diagnozy.

Nasi diagności pozostają do Twojej dyspozycji: