Coaching - Centrum Alma
Skip to content Skip to footer

Coaching

Coaching

Na czym polega coaching?

Jak Internet długi i szeroki, istnieje wiele definicji coachingu. W Polsce wciąż pokutuje kojarzenie go z czymś negatywnym, wręcz karą, kiedy przełożeni „wysyłają” swoich pracowników na coaching w celu ich „naprawienia”. Oczywiście nie brak też „coachów życia”, którzy z nagrań video z niesamowitą pewnością wykrzykują o tym, że jesteśmy zwycięzcami. Ostatecznie wielu z nas słyszało o coachingu, ale niekoniecznie o jego właściwym sensie i zastosowaniu.

Tymczasem coaching, nierozerwalnie związany ze zmianą i rozwojem, może być fantastyczną przygodą w głąb siebie oraz ku nowym perspektywom.

Cytując międzynarodową instytucję International Coaching Federation, coaching to “towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału.”

Towarzyszenie to polega na uważnym słuchaniu, obserwowaniu oraz podążaniu za klientem. Coaching można porównać do wspólnej podróży, w którą udajecie się razem: Ty – podróżny oraz coach – przewodnik. Pokaże Ci szerszą perspektywę, jednak to Ty wybierzesz cel oraz drogę dotarcia do niego.

Nie otrzymasz gotowych odpowiedzi czy rozwiązań – coach będzie Cię wspierać w ich odnalezieniu, natomiast ważne jest to, aby to był Twój plan, Twoje odpowiedzi i Twoje rozwiązania – właśnie wtedy będą dla Ciebie skuteczne. 

Podsumowując, coaching to relacja pomiędzy coachem a klientem, której celem jest wsparcie klienta w osiągnięciu zamierzonego celu.

Kiedy zdecydować się na taką formę rozwoju?

Coaching uczy wiary w siebie, wzmacnia motywację, a także pozwala na odkrycie swojego potencjału – to rozwiązanie dla tych, którzy na jakimś etapie stracili wiarę we własne możliwości, czują się wypaleni zawodowo, potrzebują zmiany czy tzw. „kopa, by ruszyć z miejsca”. Zdarza się, że w trakcie sesji klienci odkrywają talenty czy umiejętności, o których istnieniu wcześniej nie mieli zielonego pojęcia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w odnalezieniu własnej drogi, motywacji do realizacji postawionego sobie celu, chcesz odkryć siebie i wyruszyć w drogę na szczyt – to TAK, coaching sprawdzi się idealnie!