Skip to content Skip to footer

Terapia par

Terapia par i małżeństw

Czym jest terapia par?

Terapia par to bezpieczna przestrzeń, gdzie wspólnie możecie pracować nad poprawą Waszej relacji, by była ona silniejsza, zdrowsza i pełna zrozumienia. W trakcie terapii będziecie rozmawiać o Waszych trudnościach i uczuciach, szukając sposobów na lepsze zrozumienie siebie nawzajem, by skutecznie wychodzić z kryzysów lub aby im zaradzić. Celem terapii jest poprawa komunikacji, budowanie zaufania i intymności oraz znalezienie zdrowszych sposobów radzenia sobie z konfliktami

Na spotkania zapraszamy zarówno pary małżeńskie, jak i pary partnerskie. Nie czekajcie do momentu, kiedy problemy narosną i staną się przeszkodą nie do pokonania, a Wasz związek będzie pełen negatywnych emocji.

Terapia par Centrum Terapii ALMA
Terapia par Centrum Terapii ALMA

Jak wygląda pierwsza sesja terapii par?

Na pierwszej sesji terapii par, możecie spodziewać się przede wszystkim otwartego i wspierającego środowiska, w którym będziecie mieli szansę wyrazić swoje uczucia, obawy i cele dotyczące terapii. Terapeuta będzie zaciekawiony Waszą historią: jak się poznaliście, jak rozwijał się Wasz związek i jakie trudności napotykaliście po drodze. To pozwoli mu zrozumieć kontekst Waszej relacji i lepiej dopasować strategię terapeutyczną. 

Będziecie mieli okazję podzielić się obecnymi problemami, które chcielibyście rozwiązać. Terapeuta będzie uważnie słuchał i starał się zrozumieć Wasze perspektywy, aby móc najlepiej Was wspierać. Pamiętajcie, że terapia par to wspólny wysiłek, a pierwsza sesja jest tylko początkiem tego procesu.

Terapia par to pomoc odpowiednia na każdym etapie związku

Naszym celem jest wspieranie wszystkich par w budowaniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji, niezależnie od ich płci i orientacji seksualnej.

Czy terapia par jest dla nas?

Jeśli zastanawiacie się, czy terapia par jest dla Was, warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów. Zgłoście się do nas, jeśli doświadczacie:
 
✔ ciągłych konfliktów, których nie potraficie rozwiązać w konstruktywny sposób,
✔ problemów z intymnością,
✔ obojętności i braku zaangażowania,
✔ trudności komunikacyjnych,
✔ utraty zaufania,
✔ dużych zmian życiowych.
Dzięki odpowiedniej pracy wykonanej podczas terapii, skutecznie rozwiążecie te problematyczne kwestie, a także nauczycie się poprawnych wzorców, dzięki którym będziecie wiedzieć, jak zapobiegać konfliktom oraz w jaki sposób wychodzić z tych, już obecnych.
Terapia dla par Centrum Terapii ALMA

Poznajcie korzyści terapii par i małżeństw

Terapeuta będzie mieć obiektywne spojrzenie na Waszą relację, dzięki czemu poznacie zupełnie nową perspektywę. To ważne, ponieważ w efekcie nauczycie się dostrzegać swoje wzajemne emocje, a przy tym zmniejszyć niesłuszne oskarżenia wobec siebie. Specjalista przeprowadzi z Wami wywiad, by lepiej poznać Wasz związek - więzi, interakcje, a przy tym, by dojść do potencjalnych źródeł konfliktu.

Terapia par uczy poprawnej komunikacji - takiej, która uwzględnia wzajemny szacunek w relacji. Dowiecie się, jak skutecznie się komunikować bez lęku przed byciem poniżonym, wyśmianym czy skrytykowanym. Nauczycie się rozmawiać ze sobą, by do związku wprowadzić dialog oraz by było miejsce na empatyczne słuchanie.

Bardzo ważną lekcją płynącą z terapii par będzie nauczenie wyrażania emocji. Bardzo często partnerzy boją się tego, nie wyrażają ich w pełni uczciwie, unikają dzielenia się tym, co myślą. W efekcie oddalają się od siebie, co prowadzi niekiedy do rozpadu związku. Poprzez terapię odkryjecie swoje emocje oraz myśli, które wcześniej były ukrywane, a także dowiecie się, jak unikać takich sytuacji w przyszłości.

Ważną korzyścią wynikającą z terapii par jest poznanie mocnych stron budowanej relacji. Terapeuta nie tylko skupia się na rozwiązywaniu problemów i wskazywaniu na dysfunkcje związku. Jednocześnie podkreśla on te obszary, które działają dobrze i promuje je, aby motywować partnerów i zwiększać ich satysfakcję z relacji.

Terapia par Centrum Terapii ALMA

ADHD a związki

W związku, w którym jedno z partnerów ma ADHD, często pojawiają się wyzwania związane z różnicami w sposobie myślenia, działania i komunikacji. Partner bez ADHD może odczuwać frustrację z powodu trudności z koncentracją, zapominania o zobowiązaniach czy impulsywnych zachowań partnera z ADHD. Dodatkowo może być mu trudno zrozumieć, dlaczego niektóre czynności wymagają dużo więcej wysiłku lub dlaczego partner z ADHD potrzebuje zmiany codziennego rytmu. 

Partner z ADHD również może odczuwać frustrację w relacji z partnerem bez ADHD. Zdarza się, że doświadcza poczucia niezrozumienia, braku akceptacji i ignorowania potrzeb. Może także czuć się osaczony wymaganiami partnera, któremu łatwiej jest utrzymać skupienie lub organizować czas.

W związku, gdzie oboje partnerzy mają ADHD, wyzwania mogą być jeszcze bardziej złożone. Obydwie strony mogą borykać się z trudnościami w organizacji, utrzymaniu skupienia i zarządzaniu codziennymi obowiązkami. Dodatkowo impulsywne działania lub zmiany nastroju jednego partnera mogą wpływać na równowagę i harmonię w relacji. Brzmi znajomo?

Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji:

Marzena Bartoń psycholog Siedlce Alma


Marzena Bartoń

Psycholog, psychoterapeuta
Siedlce / online

Paulina Minkina centrum Alma Warszawa


Paulina Minkina

Psycholog, psychoterapeutka systemowa w trakcie szkolenia

Warszawa / online

Agata Mitke psycholog centrum Alma


Agata Mitke

Psycholog, terapeuta par, psychoterapeuta w trakcie szkolenia
Online

Adriana Siemieniuk Alma terapia Siedlce


Adriana Siemieniuk

Psycholog, psychoterapeuta, dyrektor zarządzająca Centrum Terapii Alma Siedlce
Siedlce / online

Małgorzata Witkowska psychoterapeuta Bydgoszcz Alma


Małgorzata Witkowska

Psychoterapeuta, psychoterapeuta par, psychotraumatolog, konsultant rodzicielski
Bydgoszcz / online

Centrum Terapii Alma Bydgoszcz psychoterapeuta, seksuolog, biegły sądowy Jacek Kaczorowski


Jacek Kaczorowski

Psychoterapeuta w trakcie szkolenia, seksuolog, biegły sądowy
Online