Skip to content Skip to footer

Psychoedukacja

Psychoedukacja ADHD #HerosiChaosu

Jeśli czytałeś o ścieżkach leczenia ADHD, to z pewnością zastanawiałeś się, czym różni się psychoedukacja od psychoterapii… Która metoda jest bardziej skuteczna i pomocna w leczeniu ADHD? A może wystarczy sama farmakologia?

Stało się. Otrzymałeś diagnozę — to ADHD. Zacząłeś przyjmować przepisane leki i czujesz się fantastycznie. Masz w sobie tyle energii, że pobiegałeś i wysprzątałeś na błysk mieszkanie, jednak pod koniec dnia przypominasz sobie, że miałeś dziś zrobić raporty dla szefa, na które nie znajdujesz już w sobie siły i motywacji. 

Zastanawiasz się, czy istnieje gotowe narzędzie, dzięki któremu uporządkujesz swoje codzienne zadania i obowiązki?

TAK. To psychoedukacja.

Europejskie metody leczenia ADHD potwierdzają, że pierwszy krok w procesie terapeutycznym i jego nieodzowny element to psychoedukacja. Od 2018 roku specjalizujemy się w pracy z pacjentami z ADHD, co pozwoliło nam na zyskanie ogromnej wiedzy i doświadczenia, a co za tym idzie – stanie się liderem w dziedzinie psychoedukacji w Polsce. Niezwykle cieszy nas fakt, że aż 90% z naszych pacjentów odczuwa poprawę po przebytym cyklu zajęć.

Realizowany przez nas program psychoedukacji jest programem dr Safrena stosowanym do leczenia ADHD od wielu lat w Stanach Zjednoczonych i Europie, którego działanie i skuteczność jest potwierdzona badaniami.

Dzięki psychoedukacji dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać koncentrację będącą efektem farmakoterapii – nauczysz się skupiać na tym, na czym Ci zależy. Przyjmowanie leków bez dodatkowego wsparcia nie jest złotym środkiem i skupia się na zmianie chemii mózgu, w przeciwieństwie do psychoterapii, która pomaga pacjentom zmienić myślenie i daje długofalowe efekty w łagodzeniu uciążliwych objawów ADHD.

Czym jest psychoedukacja?

Psychoedukacja jest cyklem 12 ustrukturalizowanych spotkań – raz w tygodniu spotkasz się z psychologiem/psychoterapeutą, aby pracować nad konkretnymi objawami ADHD.

Specjalista będzie rozmawiał z Tobą na temat problemów i trudności w Twoim życiu spowodowanych przez ADHD. Metoda ta, mimo z góry określonej struktury, jest bardzo dopasowana do potrzeb pacjenta. Kurs psychoedukacji przechodzi się raz w życiu, lecz można go w razie potrzeby później odświeżać. Nie zmienia to jednak faktu, że nabyte umiejętności zostają z nami do końca.

W psychoedukacji wyróżnia się 4 bazowe moduły adresowane do wszystkich, których dotyczy ADHD:

Kolejność jest bardzo ważna, ponieważ wszystkie moduły są ściśle ze sobą połączone i wynikają jeden z drugiego tj. bez modułu organizacji i planowania, nie poradzisz sobie z prokrastynacją.

Kolejne moduły są dopasowywane indywidualnie, kiedy terapeuta pozna Cię lepiej:

Dlaczego psychoedukacja, a nie psychoterapia?

Psychoedukacja jest pierwszym krokiem w zadbaniu o swoje emocje i wyższy komfort życia, natomiast psychoterapię warto podjąć już po niej. Dlaczego? Jeśli nie przeszedłeś psychoedukacji, nie będziesz wiedział, które z elementów funkcjonowania, myślenia, odczuwania wynikają z ADHD — dlatego jeśli od razu zgłosisz się na psychoterapię, może okazać się ona nieskuteczna lub dać negatywne efekty. A może doświadczyłeś już korzystania z kilku różnych rodzajów terapii, ale żadna z nich nie okazała się skuteczna?

Psychoedukacja w przeciwieństwie do psychoterapii nie przepracowuje dzieciństwa oraz mechanizmów z niego wynikających. Uczy natomiast, jak TU i TERAZ poradzić sobie z objawami ADHD. Jeśli nie przejdziesz psychoedukacji i będziesz się notorycznie spóźniał, nie będziesz w stanie się skoncentrować czy regularnie pracować. Brzmi znajomo? Właśnie z tego względu psychoterapia może okazać się nieskuteczna. 

Kwalifikacja do psychoedukacji

Kwalifikacja do psychoedukacji - dlaczego jest tak istotna?

Nasz zespół składa się z wielu specjalistów pracujących z osobami z ADHD, jednak każdy z nich ma dodatkowe kompetencje i umiejętności – znajdziesz wśród nich:


Poznając Twoją historię, doświadczenia oraz preferencje w trakcie spotkania kwalifikacyjnego, zyskujemy wiedzę, dzięki której wybór odpowiedniej osoby dla Ciebie staje się precyzyjny, a tym samym cykl psychoedukacji bardziej efektywny.

Krótko mówiąc: kwalifikacja pozwala nam zaproponować Ci prowadzącego, wpisującego się w Twoje potrzeby i oczekiwania! Jednorazowy koszt tej usługi wynosi:

150 zł – dla dotychczasowych pacjentów Almy. Czas trwania: 30 minut.
200 zł – dla nowych pacjentów. Czas trwania: 50 minut. Wynika to z konieczności zebrania dokładniejszego wywiadu.

Prowadzący kwalifikację do psychoedukacji:

Monika Gorzelak
diagnosta

Pracując z pacjentami z ADHD przeprowadza kwestionariusze diagnostyczne DIVA 5.0 oraz kwalifikacje do psychoedukacji, a także prowadzi psychoedukację.

Zapisy drogą mailową: wroclaw@centrumalma.pl

Barbara Górka
coach

W pracy z pacjentami z ADHD przeprowadza kwestionariusze diagnostyczne DIVA 5.0 oraz kwalifikacje do psychoedukacji, a także prowadzi psychoedukację.

Zapisy drogą mailową: bydgoszcz@centrumalma.pl

Aleksandra Kaczmarek
psycholog

W ramach pracy z pacjentami z ADHD przeprowadza kwestionariusze diagnostyczne DIVA 5.0 oraz kwalifikacje do psychoedukacji, a także prowadzi psychoedukację i konsultacje uzależnień.

Anna Mrozowska
psycholog

W pracy z pacjentami z ADHD przeprowadza kwestionariusze diagnostyczne DIVA 5.0 oraz kwalifikacje do psychoedukacji, a także prowadzi psychoedukację.

Anna Sadowska
psycholog

W ramach pracy z pacjentami z ADHD przeprowadza kwestionariusze diagnostyczne DIVA 5.0 oraz kwalifikacje do psychoedukacji, a także prowadzi psychoedukację.

Adriana Siemieniuk Alma terapia Siedlce

Adriana Siemieniuk
psycholog, psychoterapeuta

Pracując z pacjentami z ADHD przeprowadza kwestionariusze diagnostyczne DIVA 5.0 oraz kwalifikacje do psychoedukacji, a także prowadzi psychoedukację.

Kto może dołączyć do Herosów Chaosu?

Herosi Chaosu – właśnie tak nazywamy pacjentów, którzy zdecydowali się postawić pierwszy krok w kierunku ulgi w codziennym funkcjonowaniu z ADHD. Jako że ich liczba cały czas rośnie, nieustannie pracujemy nad rozszerzaniem i dostosowaniem programu psychoedukacji, aby móc zaoferować wsparcie każdemu, niezależnie od wieku. Aktualnie zapraszamy do skorzystania z poniższych możliwości:

Herosi Chaosu w akcji:
A już wkrótce dostępne będą również:

Czy psychoedukacja jest dla mnie, skoro nie mam diagnozy?

Pamiętaj, że psychoedukacja jest również dobrą ścieżką dla osób, które podejrzewają u siebie ADHD, ale z różnych powodów nie zostały zdiagnozowane, nie chcą się leczyć lub nie mogą sobie w danym momencie pozwolić na comiesięczne wydatki związane z całościowym leczeniem. Koszt psychoedukacji to 2400 zł za 12 spotkań (w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim lub niderlandzkim  3600 zł).

Warto leczyć przyczyny, a nie maskować skutki!

Zapraszamy do zapisów na psychoedukację w jednej z naszych placówek!