Skip to content Skip to footer

Lista uczuć i potrzeb NVC​

Uczucia i potrzeby - czym właściwie są?

Dziś tak wiele mówi się o indywidualnych potrzebach, trudnościach w ich zaspokojeniu i odczuwanych przez to emocjach. Jednak bardzo często brakuje nam elementarnej wiedzy, dzięki której zrozumiemy, czym one właściwie są.

O ile uczucia stanowią sygnał wysyłany do nas z ciała, o tyle potrzeby są bardziej złożoną materią i warunkują jakość w życiu. Dotyczą one naszego JA, a ich zaspokajanie jest efektem głębokiej motywacji. Gdy potrzeby nie zostaną spełnione, nie znikają, a ich obecność w naszym życiu jest kwestią uniwersalną, ponieważ nie odgrywa tu roli płeć, wiek, stan cywilny czy status społeczny.

Jedyne znacznie ma kwestia zaspokojenia potrzeb. Im więcej z nich jest spełnionych, tym łatwiej funkcjonujemy, rozwijamy uczucia, zbliżamy się do swojego JA.

Lista potrzeb NVC centrum terapii Alma

Lista potrzeb i uczuć do samodzielnej pracy

Chcesz wiedzieć, jakie masz uczucia i potrzeby? Pragniesz nad nimi samodzielnie pracować każdego dnia, aby poprawić jakość życia i zbliżyć się do swojego JA? Przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie w postaci gotowej listy uczuć i potrzeb. To bardzo intuicyjny sposób, dzięki któremu lepiej poznasz i zrozumiesz siebie.

Dlaczego warto pracować nad listą uczuć i potrzeb?

Lista potrzeb NVC centrum terapii Alma

Przygotowana przez nas karta z potrzebami, która dedykowana jest do pracy własnej oraz z terapeutą to doskonałe narzędzie, dzięki któremu lepiej zrozumiesz swoje emocje, a także rozpoznasz, dlaczego je odczuwasz i w jaki sposób możesz to zmienić. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne odczucia są ściśle powiązane z codziennie wykonywanymi czynnościami, dlatego warto zadbać o zaspokajanie swoich potrzeb i zapewnienie sobie wewnętrznej harmonii.

Praca nad listą potrzeb w codziennym życiu to szereg korzyści: