Skip to content Skip to footer

Psychodietetyka

Psychodietetyka

Co zrobić, kiedy kolejna dieta nie przynosi rezultatów, a nasze zrezygnowanie zaczyna sięgać zenitu? Często problemem jest nie wyłącznie sposób odżywiania, lecz aspekty psychologiczne powodujące nadwagę i otyłość. Z pomocą przyjdzie psychodietetyk.

W Polsce 64% mężczyzn i 49% kobiet ma nadwagę. Według WHO ta tendencja będzie stale rosnąć, a to sprawia, że możemy mówić o poważnym problemie otyłości wśród społeczeństwa. Odpowiedzią na regularnie rosnące problemy w tej dziedzinie jest psychodietetyka.

Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę medyczną dotyczącą zdrowego odżywiania i wiedzę psychologiczną. Praca z pacjentem przebiega dwutorowo – łączy nie tylko skuteczne zalecenia w zakresie diety połączonej z aktywnością fizyczną, ale także pomaga w adaptacji tych zmian w życiu. Tylko działanie holistyczne daje najskuteczniejsze i co najważniejsze trwałe efekty.

 

Jak wygląda konsultacja z psychodietetykiem?

Psychodietetyk to najczęściej absolwent psychologii, dietetyki, medycyny czy innych pokrewnych dziedzin, który ukończył studia podyplomowe z zakresu psychodietetyki. W swojej pracy z pacjentem powinien podejść do tematu całościowo, tj. wspólnie poszukać przyczyn i pracować nad ich wyeliminowaniem, nie zapominając o pracy nad objawami. Ważne jest to, aby podejście było indywidualne, a praca w zależności od poziomu trudności za każdym razem wyglądała inaczej. W wielu przypadkach wystarczy sama zmiana nawyków żywieniowych, czy edukacja w tym zakresie, niemniej jednak zdarzają się także bardziej skomplikowane problemy. 

W przypadku podłoża psychologicznego, takiego jak np. zajadanie stresów, problemów z samoakceptacją czy asertywnością terapia jest bardziej intensywna. Nie zapominajmy jednak, że to od pacjenta zależy sukces terapii i tego, jak współpracuje poza gabinetem. Psychodietetyka opiera się nie tylko na zmianie diety, ale wpływa na całą sferę życia i funkcjonowania pacjenta.

Zgłoś się do nas, jeśli zmagasz się z:

Koszt jednej konsultacji z psychodietetykiem wynosi 250 zł. Zachęcamy do skorzystania z pakietu konsultacji:

Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji:

Karolina Selwa-Krata

Psychodietetyk

Pomagam osobom dorosłym z ADHD, depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami układu pokarmowego i hormonalnego. Konsultacja psychodietetyczna nie wygląda u mnie jak standardowa wizyta u dietetyka.

mgr Anna Sadowska

Psycholog

Ukończyłam psychologię w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku oraz studia podyplomowe Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS na kierunku Psychodietetyka.


Ewelina Matuła

Psycholog, psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym

Jestem absolwentką Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już na ostatnich latach studiów rozpoczęłam kształcenie na Psychodynamicznym Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Następnie kontynuowałam naukę w zakresie psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Swoją wiedzę z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą poszerzyłam o dwuletni, podyplomowym kurs z Psychodynamicznej Psychoterapii Dzieci i Młodzieży.

Pracuję terapeutycznie zarówno z dziećmi, nastolatkami, jak i młodymi dorosłymi, którzy doświadczają m.in. zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywiania, zaburzeń zachowania i emocji. Zajmuję się także prowadzeniem szkoleń dla szkół.