Skip to content Skip to footer

Sławne osoby z ADHD

Zaburzenia neurorozwojowe często powodują trudności w codziennym funkcjonowaniu już od dzieciństwa. Mają wpływ na naukę, pracę zawodową oraz budowanie relacji społecznych. Nie oznacza to jednak, że ludzie z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie mają szans na rozwój kariery i odniesienie sukcesu. Wielu współczesnych idoli również zmaga się z tym problemem – w dzisiejszym artykule przedstawiamy sławne osoby z ADHD.

Ryan Gosling – gwiazda wielkiego ekranu z ADHD

Kanadyjski aktor zagrał główne role w kultowych filmach, takich jak „Drive”, „Blade Runner 2049” czy „Barbie” z 2023 r. W ostatnich latach stał się idolem dla wielu młodych ludzi oraz zajął szczególne miejsce w kulturze internetowej. Nie każdy jednak wie, że Ryan Gosling należy do grona sławnych aktorów z ADHD, a zdiagnozowany został już w dzieciństwie.

Michael Phelps – kariera sportowa, która rozpoczęła się od ADHD

Znanemu pływakowi nie można odmówić sukcesu. Amerykanin może poszczycić się 28 medalami olimpijskimi w swojej dyscyplinie. Michael Phelps niewątpliwie należy do grona sławnych sportowców z ADHD i warto wiedzieć, że to właśnie od radzenia sobie z zaburzeniami neurorozwojowymi zaczęła się jego kariera. Ze względu na bardzo dużą ruchliwość i nadpobudliwość jego mama zaproponowała mu naukę pływania. Dziś nie boi się mówić o wyzwaniach, z którymi zmaga się od dziecka. Założył także Fundację Michaela Phelpsa wspierającą dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.

Liv Tyler — gwiazda czerwonego dywanu, która głośno mówi o ADHD

Amerykańska aktorka urzekła miliony wrodzonym wdziękiem, osobowością oraz talentem – grała główne role w wielu hitowych produkcjach z lat 90. i 00., takich jak „Władca Pierścieni” czy „Armageddon”. Córka wokalisty Aerosmith dziś często porusza temat swoich problemów w wywiadach dla gazet i telewizji. Jako sławna osoba z ADHD nierzadko opowiada o przeżyciach i trudnościach, których doświadczyła w dzieciństwie, o uczęszczaniu do szkoły specjalnej oraz własnych metodach na radzenie sobie z ADHD.

Leave a comment