Skip to content Skip to footer

Czy zdradę w związku można wybaczyć?

title-blog-copy74

Czy zdradę w związku można wybaczyć?

Obecnie zdrada w związku jest tematem bardzo powszechnym. Chociaż powody, dla którego partnerzy zdradzają, są bardzo różne, to jednak zawsze wiąże się ona z dużym bólem, cierpieniem i utratą zaufania ze strony drugiej osoby. Mogłoby się wydawać, że zdrada jest równoznaczna z zakończeniem relacji, ale kiedy kogoś kochamy, decyzja o tym wcale nie jest taka oczywista. Czy związek po zdradzie można uratować? Czy warto myśleć o wspólnej przyszłości?

Różne aspekty zdrady

Zdrada może mieć dla każdego inną definicję i nie zawsze musi oznaczać tylko kontekst seksualny. Zdradzić można także psychicznie czy emocjonalnie i to nie tylko partnera, ale także kolegów, przyjaciół, małżonka czy rodzinę. Za każdym razem, ma ona jednak wspólny mianownik, gdyż oznacza nadszarpnięcie, a nawet utratę miłości i zaufania.

Czy każda zdrada ma taką samą wagę? To również wymiar subiektywny. Dla części osób zdrada fizyczna oznacza zakończenie związku. Jednak z pewnością jednorazowa niewierność nie jest tego samego kalibru co wielomiesięczny (a nawet wieloletni) romans, który stanowi połączenie bliskości emocjonalnej i fizycznej.

Niedochowanie wierności przez partnera może wynikać z wielu pobudek bardziej lub mniej planowanych. Zawsze jednak osoba zdradzona odczuwa całą paletę negatywnych emocji – od ciężkiego szoku po wściekłość i rozgoryczenie. Jednak kiedy emocje już opadną, zastanawiamy się co zrobić dalej, skoro życie nie będzie już wyglądało tak, jak do tej pory. Oprócz negatywnych emocji zdrada powoduje utratę własnej wartości i trudności w nawiązywaniu bliższych relacji. Sprawia również to, że tracimy wiarę w wierność swojego partnera.

Związek po zdradzie

Wiele zdradzonych osób zadaje sobie pytanie: “Czy powinnam/powinienem wybaczyć?” Jakby na to nie spojrzeć, wybaczyć można wszystko. Nie jest to łatwy proces i trwa długo, gdyż negatywne myśli wracają i mogą powodować pogorszenie naszego samopoczucia. Wybaczyć można nawet wtedy, gdy związek się zakończył. Powinniśmy to zrobić przede wszystkim dla samych siebie, ponieważ wybaczanie działa oczyszczająco. Pozwoli nam to zamknąć pewien etap w życiu i stopniowo przygotowywać się na następny.

Zdrady jednak nie można zapomnieć, zatem odbudowanie zaufania jest żmudnym, a czasami wręcz niemożliwym zadaniem. Nie istnieją żadne ramy czasowe, w których można by było wybaczyć zdradę. Jest to bardzo indywidualna kwestia, zależna od okoliczności i naszego charakteru.

Zarówno jeśli zdecydowaliśmy się walczyć o odbudowę związku, jak i podjęliśmy decyzję o jego zakończeniu, nieodzownym elementem jest psychoterapia. W pierwszym przypadku terapia par pozwoli na nowo przyjrzeć się temu, co nie działało w związku. Osobie zdradzającej pomoże pracować nad sobą, aby w przyszłości taka sytuacja nie miała już miejsca. Zdradzony partner na nowo nauczy się, w jaki sposób zaufać bliskiej osobie i panować nad swoimi emocjami i chęcią nadmiernej kontroli. Dzięki wspólnej psychoterapii partnerzy mogą nauczyć się rozmowy o swoich potrzebach i emocjach, a także razem stawić czoło pojawiającym się konfliktom i problemom.

Z kolei psychoterapia indywidualna pomoże uporać nam się z negatywnymi emocjami idącymi za zdradą. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której przeszłość będzie rzutowała na przyszłe życie. Jeśli doświadczyliśmy zdrady w związku, nie jest to jednoznaczne z tym, że ten problem pojawi się również w przyszłości. Wzmocnienie poczucia własnej wartości i przepracowanie tego stanu, da nam szansę na stworzenie nowej, zdrowej relacji.

Leave a comment