Skip to content Skip to footer

Poczucie własnej wartości — jak je zbudować i wzmacniać?

Poczucie własnej wartości wpływa na wiele aspektów naszego życia. Przede wszystkim powoduje rozwój emocjonalny i osobisty, który przekłada się na nasze życie zawodowe oraz  prywatne. Niestety, wiele osób zmaga się z zaniżonym poczuciem własnej wartości i brakiem wiary w siebie oraz swoje możliwości. Jak je zdrowo budować i wzmacniać?

Najprościej mówiąc, poczucie własnej wartości to postawa i sposób traktowania samego siebie. Osoby z zaniżoną samooceną dają się wykorzystywać przez innych i przekładają ich potrzeby ponad swoje własne. Ponadto cechuje ich nadmierna samokrytyka, stawianie sobie wygórowanych wymagań i uzależnienie własnej samooceny od oceny innych osób. Nie należy lekceważyć takiego stanu, gdyż może się on przyczynić do rozwoju depresji.

Co wpływa na naszą samoocenę? Poczucie własnej wartości to bardzo złożony mechanizm, na który ma wpływ wiele czynników. Mogą to być czynniki środowiskowe jak np. opinie przekazywane przez ludzi z naszego otoczenia, doświadczenia, które wynieśliśmy z domu lub szkoły. Istotne są także czynniki wewnętrzne np. tworzone przez nasze własne przekonania, oceny i zasady, które tkwią w nas samych.

Czasami ulegamy złudzeniu, że wysokie poczucie własnej wartości cechuje ludzi, którzy doskonale sobie zawsze ze wszystkim radzą i osiągają sukcesy na każdym polu. W rzeczywistości może być zupełnie inaczej, gdyż „ludzie sukcesu” mogą zmagać się z perfekcjonizmem i samooceną uzależnioną od uznania innych osób. Pochwały od otoczenia mogą sprawić nam przyjemność, ale nie spowodują długofalowego wzrostu naszej samooceny. Poczucie własnej wartości zależy przede wszystkim od nas samych i swojego zaangażowania. 

Budowanie poczucia własnej wartości powinno być rozpoczęte zażegnaniem wszelkich czynników, które nas blokują. Jedną z takich blokad jest rodzina i doświadczenia z przeszłości. Często nie do końca zabliźnione rany powodują, że nie potrafimy wybaczyć innym i zmagamy się z powracającym bólem. Warto zażegnać ten stan, przede wszystkim ze względu na siebie. Pomocne z pewnością okaże się wsparcie psychoterapeuty, który pozwoli nam przejść przez to przejść. Warto wiedzieć, że budowanie poczucia własnej wartości niejednokrotnie wymaga czasu i wysiłku, gdyż praca nad sobą jest jednym z najtrudniejszych, ale też najbardziej satysfakcjonujących procesów. Wysokie poczucie własnej wartości podyktowane jest szeregiem zmian i strategii postępowania, aby w sposób długofalowy konsekwentnie wdrażać te zmiany w sobie. 

Według Nathaniela Brandla amerykańskiego psychoterapeuty i filozofa, filary poczucia własnej wartości składają się z takich aspektów jak asertywność, prawość, posiadanie celu, odpowiedzialność za siebie, świadomość życia i akceptacji. Praca nad podnoszeniem własnej samooceny powinna się odbywać we wszystkich tych obszarach. Życie zgodne z zasadami to budowanie zaufania do samego siebie oraz swojej samooceny. 

Wysokie poczucie własnej wartości to satysfakcja i radość z codziennego funkcjonowania. Kondensacja własnych poglądów i zachowań daje pełne zadowolenie z tego, kim się jest. Warto jednak pamiętać, że ten proces zachodzi przez całe życie i musi być nieustannie pielęgnowany.[/et_pb_text][et_pb_button button_text=”Skonsultuj się z psychologiem” _builder_version=”4.15.1″ _module_preset=”default” button_url=”https://centrumalma.pl/psychoterapeuta-a-psycholog/” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_button][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Leave a comment