Centrum Terapii ALMA zajmuje się diagnostyką i leczeniem ADHD u dorosłych, a także szerzeniem świadomości wśród pacjentów i ich rodzin. Z tego względu, osoby, dla których ADHD/ADD nie jest nowością, wiedzą, że to zaburzenie charakteryzuje dekoncentracja, dezorganizacja, rozproszenie, odkładanie zadań i obowiązków, impulsywność. Długa lista objawów przywodzi na myśl, że każdej osobie z ADHD będzie trudno odnosić sukcesy w pracy, w związkach, lub spełniać się jako sportowiec. Nie jest to jednak regułą. Niektóre osoby osiągające satysfakcjonujące wyniki mogą mieć formę ADHD znaną jako „wysoko funkcjonujące ADHD/ADD,”… i o tym nie wiedzieć.
Autor bestsellerów i specjalista ds. żywienia Jonny Bowden jest tego znamiennym przykładem. Bowden studiował na uniwersytecie w Nowym Yorku, zdobył wykształcenie muzyczne oraz uzyskał tytuł magistra psychologii. Po niefortunnym okresie w życiu udało mu się wyjść z uzależnienia, uzyskać tytuł doktora w dziedzinie holistycznego odżywiania i stać się jednym z najbardziej cenionych w Stanach Zjednoczonych ekspertów w dziedzinie odżywiania i zdrowia. Bowden jest również autorem kilkunastu książek.
Jednym z bardziej fascynujących zagadnień, które postanowił sprawdzić było badanie mózgu SPECT w celu uzyskania wskazówek, w jaki sposób może poprawić swoją koncentrację. Twierdził on bowiem, że jego mózg jest podobny do mózgu osób z ADD.
Czym jest wysoko funkcjonujące ADHD?
Wśród oficjalnych diagnoz psychiatrycznych na próżno jest szukać tego terminu. Pomimo iż nie jest to sklasyfikowana nazwa, to jednak dotyczy pewnej grupy osób cierpiących na ADHD.
Szacuje się, że wysoko funkcjonujące ADHD u dorosłych dotyka około 5,4% mężczyzn i 3,2% kobiet. Objawy nie są jednoznaczne i mogą wyglądać inaczej w zależności od przypadku.
Dla niektórych osób z wysoko funkcjonującym ADHD/ADD charakterystyczne jest:
- rozwijanie strategii niwelowania objawów
- doświadczanie tylko niektórych objawów
- występowanie objawów w łagodnej formie, które nie wpływają negatywnie na pracę lub życie prywatne
Niektóre badania wykazały, że dorośli z poważnymi objawami ADHD/ADD osiągający sukces zawodowy, robią to przede wszystkim dzięki strategiom kompensacyjnym. Z racji osiągania satysfakcjonujących rezultatów, osoby te pomimo swoich objawów, mogą nie zdawać sobie sprawy, że cierpią na ADHD. Mogą na przykład biegle szukać rozwiązań lub polegać na swoich mocnych stronach, tak, że nie uznają konieczności leczenia swojego zaburzenia. Warto jednak zaznaczyć, że dodatkowy wysiłek wkładany w znalezienie rozwiązań każdego dnia może być źródłem stresu, prowadzić do zmęczenia, a w efekcie nawet do wypalenia zawodowego. W Centrum Terapii ALMA stawiamy na kompleksową psychoedukację, aby poprawić komfort swojego życia w każdym aspekcie i uniknąć sytuacji oraz stanów, które działają na pacjenta negatywnie.
Wysoko funkcjonujące ADHD/ADD, a mózg
Obrazowanie mózgu SPECT jest innowacyjną metodą, która może pomóc w diagnozie ADHD/ADD. U osób dotkniętych ADHD, skany zwykle obrazują zmniejszony przepływ krwi i aktywność w mózgu w korze przedczołowej podczas koncentracji. Naukowcy twierdzą, że jest to oznaka „sennego” mózgu. Osoby z “sennym “mózgiem często szukają sposobów na jego stymulację za pomocą uzależniających substancji — takich jak kofeina czy nikotyna — lub aktywności, które wywołują u nich ekscytację.
6 sygnałów, które świadczą o wysoko funkcjonującym ADHD
- Osoby z Twojego otoczenia uważają, że jesteś pracoholikiem.
Praca do późnych godzin w tygodniu, praca w weekendy, odbieranie telefonów i kontakt z kolegami i przełożonymi podczas urlopu… brzmi znajomo? U wielu osób wzbudza to podziw, ale w rzeczywistości mogą to nie być napędzające Cię aktywności, a fakt, że musisz poświęcić więcej czasu i wysiłku, aby wykonać swoją pracę.
- Używasz telefonu, aby kontrolować swój czas
Regularne ściąganie dedykowanych aplikacji i ustawianie wielu alertów lub powiadomień, które pomagają Ci w „pamiętaniu” o terminach spotkań, zaplanowanych zadaniach i obowiązkach może świadczyć o próbie poradzenia sobie z tendencją do prokrastynacji, która jest częstym objawem ADHD/ADD.
- Podczas pracy robisz wiele przerw
Nawet jeśli uda Ci się ukończyć zadanie, może się okazać, że zrobiłeś je w częściach, w dużych odstępach czasu. Charakterystyczny jest schemat praca — przerwa — inna aktywność — praca. Wynika to z faktu, że jeśli zrobimy sobie przerwę i zajmiemy się czymś innym, nowa aktywność pochłonie nasz umysł i chwilowo zapomnimy o poprzednim zadaniu.
- Jesteś w stanie zrobić wiele rzeczy
Relaks jest dla Ciebie obcym pojęciem i nie potrafisz odpoczywać? Twoja wielozadaniowość może być skutkiem stymulowania mózgu o obniżonej aktywności. Niektórym trudno jest usiąść i oglądać telewizję w spokoju, a w zamian wykonują mnóstwo innych czynności, nie skupiając się tylko na oglądaniu.
- Jesteś bardziej efektywny działając pod presją
Jeśli Twoja najwyższa efektywność uaktywnia się w sytuacjach stresowych, może to świadczyć o ADHD / ADD. Poczucie obowiązku jest stymulantem dla mózgu, a w efekcie przynosi korzyść dla osób z tym zaburzeniem. Jeśli często pracujesz pod presją, może to być przyczyna sukcesów na tym polu.
- Nie boisz się ryzykować w biznesie
Naukowcy wykazali związek osób z ADHD/ADD i ich przedsiębiorczością. W badaniach wskazują na powiązanie genu receptora dopaminy (związanego z ADHD/ADD) i tendencją do bycia przedsiębiorczym. Osiągnięcie sukcesu poprzez założenie własnej firmy lub ryzykowne inwestycje może być oznaką wysoko funkcjonującego ADHD/ADD.
Wysoko funkcjonujące ADHD — leczenie
Nawet jeśli udało Ci się znaleźć metody kompensacji objawów, nie oznacza to, że nie należy zdecydować się na leczenie ADHD u dorosłych. Warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu rozpoczęcia psychoedukacji. Plan leczenia skrojony pod osoby z ADHD i pomaga osiągnąć sukces szybciej i mniejszym wysiłkiem niż w przypadku sposobów kompensacji. Często przynosi również lepsze efekty. We wspomaganiu leczenia ADHD przydatne jest również znalezienie czasu na odpoczynek, regularne zażywanie odpowiednich suplementów oraz unikanie używek, które przyczyniają się do starzenia się mózgu.