Wywiad diagnostyczny DIVA 5.0
Jak zapisać się na diagnozę ADHD?
W celu umówienia terminu wywiadu diagnostycznego zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją. Tam uzyskasz również odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości dotyczące diagnostyki, leczenia ADHD u dorosłych oraz leczenia ADHD u dzieci. Możesz również zapisać się poprzez portal Znany Lekarz, wybierając usługę diagnoza ADHD dla dorosłych.
Na czym polega wywiad diagnostyczny ADHD w standardzie DIVA?
Wywiad diagnostyczny DIVA 5.0 (często nazywany przez pacjentów testem DIVA) to jeden z głównych kwestionariuszy do diagnozowania ADHD – zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osób dorosłych. Kwestionariusz został opracowany w 2010 roku w Holandii. Jego polskojęzyczna wersja ukazała się dopiero w marcu 2016 roku. Od tego czasu kwestionariusze DIVA są powszechnie wykorzystywane przez diagnostów i terapeutów w Polsce.
Według przyjętej przez autorów kwestionariusza DIVA klasyfikacji, rozpoznanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osoby dorosłej, powinno być poprzedzone ustaleniem, czy symptomy ADHD były obecne zarówno w dzieciństwie, jak i w wieku dorosłym pacjenta. W tym celu, w miarę możliwości, wywiad powinien zostać zebrany także od osób, które znały pacjenta w dzieciństwie.
W trakcie wywiadu diagnostycznego kolejno przytaczane są konkretne przykłady realnych zachowań z przeszłości i teraźniejszości. Ma to na celu ułatwienie oceny, czy dany objaw (będący kryterium rozpoznania ADHD) występował/występuje w dzieciństwie/w wieku dorosłym. Ocenie poddaje się również wpływ wspomnianych wcześniej objawów na funkcjonowanie pacjenta w pięciu kluczowych obszarach życia:
- w pracy/w szkole
- w stosunkach z bliskimi i rodziną
- w interakcjach społecznych
- w czasie wolnym/hobby
- samooceny/wiary w siebie
Kto powinien przystąpić do wywiadu diagnostycznego DIVA?
Kwestionariusze DIVA po polsku, niemiecku, angielsku czy francusku są dostępne online. Jednak ich samodzielne wykonanie nie dostarczy odpowiedzi na pytanie, czy mamy ADHD i w jakim stopniu zaburzenie wpływa na nasze dorosłe życie. W celu uzyskania kompleksowej diagnozy i planu terapii wywiad diagnostyczny warto przeprowadzić w asyście specjalisty. Na wizytę diagnostyczną z pewnością powinieneś się umówić, jeśli:
- odczuwasz wewnętrzny niepokój
- nie jesteś w stanie się odprężyć
- masz problem z utrzymaniem koncentracji i uwagi
Osoby dorosłe, podejrzewające u siebie występowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji, zapraszamy na konsultacje diagnostyczne ADHD do Centrum Terapii Alma – stacjonarnie w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Siedlcach, Wyszkowie i Lublinie oraz online.
Zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona osób, którym możemy pomóc w redukcji objawów ADHD w codziennym życiu dzięki ukierunkowanej terapii specjalistycznej. Dlatego oferujemy:
Po konsultacji ze specjalistą, w ciągu 7-10 dni otrzymasz raport, który stanowi podstawę diagnozy wystawianej przez lekarza psychiatrę. W niektórych sytuacjach czas oczekiwania może się wydłużyć do 14 dni – w przypadku bardziej skomplikowanego procesu diagnostycznego lub zdarzenia losowego.