Diagnoza i leczenie ADHD u dzieci
Dzieci są energiczne, ciekawskie i wszędobylskie z natury. W ten sposób poznają otaczający je świat i zdobywają nowe umiejętności. W sytuacji, w której nadpobudliwości u dziecka towarzyszą trudności ze skupieniem uwagi i utrzymaniem koncentracji, warto rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym. Postawienie rozpoznania nadpobudliwości psychoruchowej pozwala na rozpoczęcie ukierunkowanej terapii, a w rezultacie złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów ADHD.
Diagnostyka dzieci przedszkolnych, wczesnoszkolnych i szkolnych
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji, powszechnie znany jako ADHD, jest identyfikowany jako zaburzenie o wczesnym początku. Oznacza to, że między 6 a 12 rokiem życia rozwija się już pełne spektrum symptomów ADHD u dzieci. Objawy zespołu hiperkinetycznego obejmują obszar:
- fizyczny (pojawiają się specyficzne ruchy wykonywane przez dziecko)
- psychiczny (dziecko zachowuje się w odmienny od rówieśników sposób, ciężko jest mu dostosować się do norm społecznych)
W diagnostyce ADHD u dzieci wyróżnia się trzy grupy symptomów. Pozytywne rozpoznanie może być postawione wyłącznie w sytuacji, w której u małego Pacjenta obserwuje się chociaż niektóre objawy wyróżnione w każdej z trzech grup:
- zaburzenia koncentracji uwagi
- nadpobudliwość ruchowa
- impulsywność
Jak wygląda diagnoza ADHD u dzieci i młodzieży?
Pierwszym krokiem do diagnozy jest odbycie wstępnej konsultacji diagnostycznej z udziałem samego rodzica/opiekuna (stacjonarnie lub online), na której psycholog, po przeprowadzonym wywiadzie, zaproponuje ścieżkę diagnostyczną dziecka. Liczba spotkań jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od danego przypadku, zazwyczaj to około 4 konsultacji.
Koszt pierwszej konsultacji diagnostycznej to 300 zł / 50 minut
Każde kolejne spotkanie trwa również 50 minut i jego koszt wynosi 300 zł.
Zapisy
Na pierwsze spotkanie możesz się zapisać poprzez kontakt z naszą rejestracją lub przez portal Znany Lekarz, wybierając usługę konsultacji diagnostycznej.
Na koniec pierwszego spotkania psycholog poinformuję Cię, na ile kolejnych spotkań powinieneś się zapisać. Pamiętaj, spotkania z dzieckiem odbywają się wyłacznie w formie STACJONARNEJ!
A co po diagnozie ADHD? Skuteczne leczenie!
Leczenie ADHD u dzieci i młodzieży koncentruje się na terapii, której celem jest znaczące złagodzenie, a często wręcz wyeliminowanie objawów zespołu w codziennym życiu. Leczenie obejmuje psychoterapię i farmakoterapię. Czasami jako uzupełnienie terapii zaleca się uczestnictwo dziecka w specjalnych zajęciach grupowych. Równie ważne są regularne spotkania z psychoterapeutą dziecięcym. Należy przy tym pamiętać, że ADHD nie da się wyleczyć. U podstaw dolegliwości leżą nieprawidłowości w budowie i pracy mózgu, których nie da się w pełni odwrócić.
Leczenie farmakologiczne często budzi obawy rodziców i opiekunów dzieci z rozpoznanym zespołem hiperkinetycznym. W celu ograniczenia negatywnego wpływu skutków terapii farmakologicznej na ogólny stan zdrowia małych pacjentów staramy się bazować na środkach o potwierdzonej skuteczności i możliwie najwęższym wachlarzu skutków niepożądanych ubocznych.
Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji:
lek. Agnieszka Sawicka
Pediatra, coach
Bydgoszcz
Specjalistka w zakresie pediatrii i medycyny rodzinnej, zajmuje się oceną rozwoju oraz diagnozą i leczeniem farmakologicznym ADHD u dzieci i młodzieży. Oprócz pracy z dziećmi, prowadzi coaching medyczny, wspierając w osiąganiu zdrowotnych i życiowych celów.
Natalia Gąsiewska
Psycholog i psychoterapeuta w trakcie szkolenia
Warszawa / online
Pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego w Konstancinie na oddziale dziennym ambulatoryjnym jak i w poradni zdrowia psychicznego dla dorosłych. Na co dzień przeprowadza psychoedukację ADHD.
Agnieszka Kacprzykowska
Psycholog, psycholog dziecięcy
Bydgoszcz / online
Psycholożka, specjalizuje się w diagnozie i wsparciu dzieci i młodzieży z ADHD i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Aleksandra Kaczmarek
Psycholog
Warszawa / online
Kobieta z ADHD, mama 2 dzieci z ADHD, żona męża z ADHD – uwielbia pracę z ADHDowcami w każdym wieku. Diagnozuje pacjentów od 14. roku życia. Pomaga zrozumieć siebie, swoje małe dzieci i młodzież.
Ewelina Matuła
Psycholog, psychoterapeuta dziecięcy
Bydgoszcz / online
Psycholożka, psychoterapeutka i socjoterapeutka z doświadczeniem w pracy z dziećmi, nastolatkami i młodymi dorosłymi. Specjalizuje się w ADHD, zaburzeniach osobowości, odżywiania oraz problemach emocjonalnych i behawioralnych.
Paulina Minkina
Psycholog, psychoterapeutka systemowa w trakcie szkolenia
Warszawa / online
Pracuje terapeutycznie w Centrum Psychoterapii z młodzieżą, rodzinami i z osobami dorosłymi. W Centrum Alma prowadzi diagnostykę ADHD, psychoedukację i terapię dla rodzin.
Julia Ogiegło
Psycholog dziecięcy
Warszawa / online
Pracuje również w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W codziennej pracy zajmuje się diagnozą oraz wspieraniem dzieci i młodzieży w procesach indywidualnych i grupowych.
Gabriel Skorupa
Psycholog, specjalista biofeedback
Warszawa / online
Aleksandra Sycik
Psycholog i pedagog specjalny
Warszawa / online
Pracuje w szkole jako nauczyciel współorganizujący proces kształcenia, wspierając dzieci m.in. ze spektrum autyzmu, ADHD. Nabyła doświadczenie w obszarze pracy z najmłodszymi, pracując w przedszkolu.
Monika Waligórska
Psycholog dziecięcy, koordynator działu diagnostyki dziecięcej
Warszawa / online
Psycholog z przygotowaniem pedagogicznym. Zdobywała doświadczenie w przedszkolach, szkołach, szpitalach i poradniach. Zajmuje się diagnostyką dzieci i młodzieży oraz psychoedukacją dzieci, rodziców i nauczycieli.
Julia Zborowska
Psycholog dziecięcy
Warszawa / online
Pracuje w przedszkolach, gdzie wspiera dzieci, rodziców oraz kadrę. Na co dzień przeprowadza psychoedukację i diagnozę ADHD.
Martyna Tarapata
Pedagog specjalny, licencjonowany terapeuta behawioralny
Warszawa / online
Prowadzi terapię z zakresu interwencji behawioralnej oraz wczesnego wspomagania rozwoju z dziećmi z m.in. opóźnionym rozwojem mowy, spektrum autyzmu czy ADHD.
Justyna Kowalczyk
Psycholog dziecięcy
Bydgoszcz / online
Wspiera dzieci i młodzież w ich rozwoju oraz umożliwienia im zdobywania umiejętności potrzebnych do radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. Pracuje również z rodzicami.
Valeriia Alokhina
Psycholog dziecięcy
Bydgoszcz / online
Psycholożka dziecięca, specjalistka w zakresie wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju dzieci oraz integracji sensorycznej. Specjalizuje się w technikach poznawczo-behawioralnych oraz kreatywnych interwencjach dla dzieci i młodzieży, z naciskiem na indywidualne podejście i holistyczne wsparcie.
Virginia Murawski
Psycholog, psycholog dziecięcy, psychotraumatolog
Bydgoszcz / online
Jestem psychologiem z ponad 2-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. W codziennej pracy pomagam dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, niepełnosprawnością intelektualną w każdym stopniu, zespołem Downa, niepełnosprawnością ruchową oraz niepełnosprawnością sprzężoną. Moja aktywność zawodowa polega na pracy z samooceną, trudnościami z jakimi mierzą się dzieci, rehabilitacją poznawczą, pracą z lękiem czy traumą.