Skip to content Skip to footer
+48 507 123 243

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne

Jak lekarz dobiera leki na ADHD?

Przed wizytą u lekarza psychiatry spędzasz sporo czasu w sieci, szukając odpowiedzi na pytanie, jaką farmakologię można stosować w ADHD? Być może zaciekawiło Cię również to, w jaki sposób działa i czy nie powoduje uzależnień?

Dobór konkretnego leku zależy od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, ponieważ wszystkie leki mają swoje udowodnione działania farmakologiczne i np. niektóre zmniejszają lęk, inne podwyższają ciśnienie krwi, jeszcze inne mają działanie stabilizujące nastrój. W zależności od tego, czy u danego pacjenta występują (poza ADHD) inne zaburzenia (takie jak te, wymienione powyżej), lekarz zleci lek, który swoim działaniem odpowie nie tylko na objawy ADHD, ale także zaburzenia towarzyszące.

Poznaj mocne strony swojego ADHD

Pamiętaj, że główną metodą leczenia ADHD (zarówno u dorosłych, jak i u dzieci) jest psychoedukacja – bez niej trudno wyobrazić sobie skuteczną terapię.

Recepta leki ADHD Centrum Terapii ALMA

Jakie leki na ADHD?

Leki w terapii ADHD można podzielić na dwie grupy – są to stymulanty i nie-stymulanty

 

Do stymulantów należy m.in. metylofenidat, który jest powszechnie stosowaną w Polsce substancją zawartą w takich lekach jak Medikinet i Concerta. Są to główne farmaceutyki stosowane w leczeniu ADHD. Warto jednak wiedzieć, że ich wpływ jest doraźny – po zażyciu leku działanie utrzyma się przez 3, 7, 12 h w zależności od zastosowanego preparatu.

Ich skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi nawet 80-90%. Są to leki zarejestrowane w Polsce i stosowane od 6. r.ż., zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Czasami zdarza się, że po przepisaniu preparatu z tej grupy mogą wystąpić u Ciebie różnego rodzaju dolegliwości, działania niepożądane (tak jak w przypadku każdego leku). Zanim zrezygnujesz z jego przyjmowania, spróbuj ustawić z lekarzem odpowiednią dawkę. Dzięki temu możesz odnotować dużą poprawę swojego samopoczucia.

Drugą grupą preparatów, są farmaceutyki stosowane z grupy leków przeciwdepresyjnych (wspomniane wcześniej nie-stymulanty). Nie wszystkie z nich mają jednak takie działanie. Wyróżnia się kilka substancji, które mają wpływ na różne neuroprzekaźniki — natomiast najbardziej skupiamy się na tych, które są obniżone w ADHD, czyli noradrenalina i dopamina.

Leki musisz przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry. W efekcie możesz doświadczyć poprawy nie tylko jeśli chodzi o objawy ADHD, ale także w obszarze całościowego funkcjonowania — od wybuchów złości, przez poprawę koncentracji i zmiany nastroju, po samoocenę.

Stosowaniu leków mogą towarzyszyć obawy związane z uzależniającym potencjałem tych substancji. Wyniki badań wskazują jednak, że ryzyko uzależnienia od wspomnianych leków w przypadku stosowania doustnego — szczególnie preparatów o przedłużonym uwalnianiu — jest znikome. Ten rodzaj terapii nie prowadzi do uzależnienia od leków stymulujących ani narkotyków, ponadto zaobserwowano, że pacjenci stosujący leki stymulujące ograniczają używanie substancji psychoaktywnych i mają wyższe prawdopodobieństwo na utrzymanie abstynencji.

Jak zrealizować receptę na leki na ADHD?

Receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Po 30 dniach recepta jest nieważna i nie będzie możliwości wykupienia leku bez ponownej wizyty. Jeżeli ostatnia wizyta odbyła się w ciągu ostatnich 3 miesięcy, możliwe jest wypisanie nowej recepty bez osobistego kontaktu z lekarzem – na wizycie skróconej „receptowej”, w innym wypadku, w celu kontynuacji farmakoterapii należy zapisać się na kolejną wizytę.

✔ Jeżeli na recepcie jest więcej niż jedno opakowanie leku, to kolejne opakowanie z tej recepty można zrealizować tylko w tej aptece, w której wykupiło się pierwsze opakowanie. W związku z okresowo trudną dostępnością niektórych leków rekomendujemy wykupowanie leków w aptekach, które mają odpowiednią liczbę opakowań (równą liczbie opakowań na jednej recepcie). 

Zdarza się, że po wykupieniu części opakowań leków w aptece, może nie być możliwości wykupienia reszty opakowań w czasie ważności recepty! Dlatego w celu uniknięcia nadmiarowych wizyt lekarskich (skróconych lub kolejnych) dobrze jest sprawdzić, czy w danej aptece jest możliwość wykupienia wszystkich opakowań leku z danej recepty.

Dokładne dane na temat recept można odnaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). 

✔ Lekarz ma obowiązek sprawdzenia historii recept przed wystawieniem recept na leki psychotropowe i odurzające, w związku z tym podczas wizyty konieczne może być udostępnienie historii swoich recept dla lekarza na IKP.
 
✔ Na wizycie można uzyskać zaświadczenie lekarskie. W tym celu należy o to poprosić lekarza, najlepiej na początku spotkania. 
Recepta leki ADHD Centrum Terapii ALMA

Jak sprawdzić dostępność leków na ADHD?

Dostępność leku oraz liczbę jego opakowań można sprawdzić na stronach internetowych np.: Gdzie po lek, KtoMaLek.