Skip to content Skip to footer

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne

Przed wizytą u lekarza psychiatry mogłeś sporo czasu spędzić w Sieci, szukając odpowiedzi na pytanie, jaką farmakologię można stosować w ADHD? Być może zaciekawiło Cię również to, w jaki sposób działa i czy nie powoduje uzależnień?

Na wstępie warto, abyś wiedział, że główną metodą leczenia ADHD (zarówno u dorosłych, jak u dzieci) jest psychoedukacja – bez niej trudno wyobrazić sobie skuteczną terapię.

Jak lekarz dobiera leki?

Dobór konkretnego leku zależy od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, ponieważ wszystkie leki mają swoje udowodnione działania farmakologiczne i np. niektóre zmniejszają lęk, inne podwyższają ciśnienie krwi, jeszcze inne mają działanie stabilizujące nastrój. W zależności od tego, czy u danego pacjenta występują (poza ADHD) inne zaburzenia (takie jak te, wymienione powyżej), lekarz zleci lek, który swoim działaniem odpowie nie tylko na objawy ADHD, ale także zaburzenia towarzyszące.
 

Leki w terapii ADHD można podzielić na dwie grupy – są to stymulanty i nie-stymulanty. Do stymulantów należy m.in. metylofenidat, który jest powszechnie stosowaną w Polsce substancją zawartą w takich lekach jak Medikinet i Concerta. Są to główne farmaceutyki stosowane w leczeniu ADHD. Warto jednak wiedzieć, że ich wpływ jest doraźny – po zażyciu leku działanie utrzyma się przez 3, 7, 12 h w zależności od zastosowanego preparatu.

Ich skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi nawet 80-90%. Są to leki zarejestrowane w Polsce i stosowane od 6. r.ż., zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych.

Czasami zdarza się, że po przepisaniu preparatu z tej grupy mogą wystąpić u Ciebie różnego rodzaju dolegliwości, działania niepożądane (tak jak w przypadku każdego leku). Zanim zrezygnujesz z jego przyjmowania, spróbuj ustawić z lekarzem odpowiednią dawkę. Dzięki temu możesz odnotować dużą poprawę swojego samopoczucia.

Drugą grupą preparatów, są farmaceutyki stosowane z grupy leków przeciwdepresyjnych (wspomniane wcześniej nie-stymulanty). Nie wszystkie z nich mają jednak takie działanie. Wyróżnia się kilka substancji, które mają wpływ na różne neuroprzekaźniki — natomiast najbardziej skupiamy się na tych, które są obniżone w ADHD, czyli noradrenalina i dopamina.

Leki musisz przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry. W efekcie możesz doświadczyć poprawy nie tylko jeśli chodzi o objawy ADHD, ale także w obszarze całościowego funkcjonowania — od wybuchów złości, przez poprawę koncentracji i zmiany nastroju, po samoocenę.

Stosowaniu leków mogą towarzyszyć obawy związane z uzależniającym potencjałem tych substancji. Wyniki badań wskazują jednak, że ryzyko uzależnienia od wspomnianych leków w przypadku stosowania doustnego — szczególnie preparatów o przedłużonym uwalnianiu — jest znikome. Ten rodzaj terapii nie prowadzi do uzależnienia od leków stymulujących ani narkotyków, ponadto zaobserwowano, że pacjenci stosujący leki stymulujące ograniczają używanie substancji psychoaktywnych i mają wyższe prawdopodobieństwo na utrzymanie abstynencji. 

Zapraszamy na konsultacje z naszymi lekarzami!