Skip to content Skip to footer

Jakie są różnice pomiędzy ADHD u dzieci, i u dorosłych?

title-blog-copy

Chociaż na słowo „ADHD” większość ludzi ma przed oczami nadpobudliwe dzieci, które nie mogą wysiedzieć w miejscu, warto wiedzieć, że istnieje bardzo wiele objawów, które zmieniają się z wiekiem. To zaburzenie, które dotyczy milionów ludzi na całym świecie (i w każdym wieku), może dawać inne symptomy u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Ich znajomość może pomóc w lepszej kontroli własnego stanu i poprawie komfortu funkcjonowania. Dorośli z ADHD wcale nie są dziś rzadkością.

ADHD może sprawiać trudności we wszystkich obszarach życia. Zdarza się, że utrudnia kontakty towarzyskie, stanowi wyzwanie dla związku oraz ogranicza sukces zawodowy. Dzieci w wieku przedszkolnym mają trudności z integracją z rówieśnikami, co może objawiać się regularnymi konfliktami. Wyniki badań wykazują, że młodsze dzieci cierpiące na ADHD potrzebują więcej czasu na uspokojenie swoich emocji (w szczególności gniewu, frustracji czy złości). Z kolei młodzież ze zdiagnozowanym ADHD jest bardziej narażona na nadużywanie substancji, lekkomyślny seks czy brawurową jazdę samochodem. W innym amerykańskim badaniu z 2016 zauważono, że dorośli z ADHD mogą mieć problemy z funkcjonowaniem na co dzień, cierpieć na zwiększony poziom lęku i wykazywać większe ryzyko uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

WSPÓLNE SYMPTOMY ADHD U DZIECI I DOROSŁYCH

  1. Rozproszenie uwagi:

Osoby dotknięte ADHD mogą być wrażliwe na bodźce płynące z otoczenia i łatwiej rozprasza je szelest, hałas, zapach, intensywne światło, zapachy i wiele innych.

U dzieci: Wysiedzenie przez całe 45 minut lekcji, może stanowić nie lada wyzwanie dla dziecka z ADHD. Dodatkowo wiele różnych bodźców w klasie źle wpływa na proces edukacji dziecka z ADHD.

Charakterystyczne jest:

  • Wtrącanie się w wypowiedzi innych
  • Nadmierne wiercenie się, stukanie
  • Częste zapominanie
  • Niekończenie rozpoczętych zadań

U dorosłych: Charakterystyczne jest szukanie kolejnej, najlepszej aktywności jako nowego stymulanta. Może to mieć to niekorzystny wpływ dla dorosłych z ADHD.

Może objawiać się to:

  • Rozpoczęciem i niedokończeniem kilku projektów/zadań w tym samym czasie
  • Impulsywnym kupnem wielu zbędnych rzeczy
  • Rozpoczynaniem nowych aktywności, hobby, aby uzyskać ekscytację
  1. Krótki czas koncentracji uwagi

Utrzymanie skupienia na najprostszych czynnościach przez dłuższy czas, stanowi dla osoby z ADHD prawdziwe wyzwanie. Dzieje się tak, gdyż mózg osoby z ADHD potrzebuje dużej ilości bodźców, pragnie intensywnych i nowych doznań. Dzięki temu, osoby z ADHD mogą utrzymać swoje zainteresowanie. Objawy u dorosłych i u dzieci są jednak nieco inne.

U dzieci: Wyniki badań, które obejmowały cały okres życia osób z ADHD, wykazały, że w dzieciństwie charakterystycznymi zachowaniami jest impulsywność i nadpobudliwość, ale już mniej nieuwaga.

Charakterystyczne jest:

  • Niesłuchanie poleceń
  • Rozpoczynanie zadań, ale niekończenie ich
  • Nieuważne czytanie zadań, co może niekorzystnie wpłynąć na oceny

U dorosłych:

Z wiekiem niektóre objawy z dzieciństwa mogą być mniej intensywne, natomiast zaburzenia koncentracji uwagi występują bardzo często i mogą negatywnie wpływać na życie zawodowe i prywatne.

Może objawiać się to:

  • Niedotrzymywaniem terminów
  • Pochopnym podpisywaniem dokumentów bez ich skrupulatnego przeanalizowania
  • Popadaniem w marazm, częste zmiany stanowiska/miejsc pracy lub gwałtowne zakończenia związków i relacji
  1. Prokrastynacja:

Odkładanie zadań do ostatniej chwili to typowa przypadłość dla osób z ADHD. Często ‘deadline’ jest jedynym motywatorem, aby ukończyć daną czynność. Stymulator w postaci skoku adrenaliny w tym czasie może podnieść poziom energii, nawet jeśli jednocześnie podnosi poziom stresu. Zgodnie z wynikami badań, prokrastynacja dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych z ADHD.

U dzieci: Obawa przed ukończeniem zadania oraz trudność w utrzymaniu koncentracji (szczególnie gdy dziecko nie wykazuje zainteresowania zadaniem) może przynieść konsekwencje w postaci obniżenia wyników w nauce dziecka.

Charakterystyczne jest:

  • Kilkukrotne powtarzanie danej czynności
  • Wykonywanie zadań w pośpiechu, na ostatnią chwilę

U dorosłych: Zarówno w domu, jak i w pracy, dorośli z ADHD często są przytłoczeni koniecznością koncentracji i utrzymania uwagi podczas wykonywania zadania. Z tego powodu, będą zwlekać tak długo, jak jest to możliwe.

Może objawiać się to:

  • Problemami w pracy
  • Niepłaceniem rachunków w określonym czasie, odkładanie ważnych rozmów telefonicznych
  • Problemem z ustalaniem priorytetów: skupianie się na zadaniach, które lubią, a odkładaniem nieatrakcyjnych, ważnych do wykonania w pierwszej kolejności
  1. Dezorganizacja:

Planowanie zadań w czasie i organizowanie przestrzeni sprawia osobom z ADHD dużą trudność. Wyniki badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku wykazały, że osoby z ADHD mają różnice w planowaniu czasu na tle neurologicznym, co może powodować wiele kłopotliwych sytuacji.

U dzieci: Problemy z organizacją mogą zacząć się rano, już od pierwszej czynności. Dla dzieci z ADHD wyzwaniem jest przygotowanie się do szkoły i wykonanie kilku czynności w określonym czasie, co może sprawiać im trudność.

Charakterystyczne jest:

  • Nieutrzymywanie porządku w plecaku, szafkach, biurku
  • Niezwracanie uwagi na ramy czasowe
  • Nieuwaga, pomijanie szczegółów w zadaniach

U dorosłych: Dorośli z ADHD często spóźniają się na spotkania, a w ich otoczeniu panuje bałagan i chaos. Co więcej, w przypadku dorosłych zwykle nikt nie kontroluje ich planu dnia, a w efekcie konsekwencje ich zaniechań mogą być bardziej dotkliwe. Źródło tych problemów często bierze się z dzieciństwa i trwa przez całe życie, dlatego dorośli z ADHD mogą wstydzić się z powodu swojej dezorganizacji.

Może objawiać się to:

  • Ciągłym spóźnianiem się
  • Niezwracaniem uwagi na szczegóły
  • Trudnościami w planowaniu czasu i wyrabianiem się z zadaniami w terminie

ADHD u dorosłych jak i u dzieci może pogorszyć komfort codziennego funkcjonowania. Jednak istnieją rozwiązania oraz ścieżka leczenia dostosowana do wieku, która pozwoli zmniejszyć objawy i lepiej radzić sobie w codziennym życiu. Jeśli czujesz, że ADHD dotyczy właśnie Ciebie, już dziś zapisz się na wizytę online lub stacjonarnie w jednej z placówek Centrum Terapii Alma w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu lub Siedlcach. 

Leave a comment