Skip to content Skip to footer

Czy pogorszenie pamięci może być spowodowane zaburzeniami lękowymi?

Masz problemy z pamięcią? W takim wypadku na pewno zaczniesz się zastanawiać, czym jest to spowodowane. Możesz wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek (który może być oznaką demencji) lub początek choroby Alzheimera. Jednak czasami tendencja do zapominania imion i nazwisk, gubienia rzeczy lub niepamiętania, w jakim celu weszliśmy do pokoju, może być konsekwencją lęku.

Możesz znać najczęstsze objawy lęku, którymi są nerwowość, niepokój, nerwowość, przyspieszone bicie serca, panika lub przyspieszenie oddechu, napięcie mięśni, rozstrój żołądka, drżenie, pocenie się, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, kłopoty ze snem. 

To, z czego możesz nie zdawać sobie sprawy, to fakt, że  zaburzenia lękowe mogą również przyczynić się do trudności z koncentracją i problemów z pamięcią.

Doskonałym przykładem może być to, że masz problem z zapamiętaniem ważnych terminów w pracy lub w szkole, co powoduje, że nie dotrzymujesz zobowiązań, wykonujesz swoje zadania nieprawidłowo lub uczysz się innych niż wymagane rzeczy na egzaminy. Co więcej, jest także możliwe, że zapominasz o takich wydarzeniach jak rocznice, ważne wydarzenia czy urodziny, co prowadzi do konfliktów lub innych kłopotów w związku. Możesz również zapominać o przyjmowaniu leków lub zapominać o umówionych wizytach u lekarza, co może przyczynić się do pogorszenia problemów zdrowotnych.

Trudności w pracy lub szkole, w związkach lub ze swoim własnym samopoczuciem napędzają stres i niepokój. Tak naprawdę tworzy to pętlę rosnącego niepokoju i problemów z pamięcią. Jeśli zauważasz u siebie problemy z pamięcią, warto zdiagnozować wszystkie możliwe przyczyny, w tym zaburzenia lękowe.

Zaburzenia lękowe, a podwyższony poziom kortyzolu

Uczucie niepokoju, stresu lub paniki wyzwala reakcję walki lub ucieczki i podnosi poziom kortyzolu. Kiedy stres i lęk utrzymują się stale, poziom kortyzolu pozostaje podwyższony. Nadmierna ilość kortyzolu jest związana z kurczeniem się hipokampa, części mózgu, która odpowida za pamięć. Kortyzol jest produkowany w nadnerczach, parze gruczołów o trójkątnym kształcie, które znajdują się na szczycie nerek.

W sytuacji gdy wyczuwasz zagrożenie, czy to fizyczne czy emocjonalne (nieważne czy jest ono prawdziwe czy wyimaginowane), nadnercza zaczynają produkować kortyzol. Gdy utkniesz w tym trybie alarmowym, Twoje ciało nieustannie uwalnia zbyt dużo kortyzolu.

Kiedy kortyzol jest permanentnie podwyższony, odbija się to negatywnie na mózgu. Wiąże się to ze zmniejszonym uwalnianiem serotoniny, neurochemicznej substancji uspokajającej, co prowadzi do podwyższenia niepokoju, nerwowości lub depresji. Co więcej, przewlekła ekspozycja na podwyższony poziom kortyzolu ma również negatywne oddziaływanie na ośrodki pamięci w mózgu.

Zaburzenia lękowe, a utrata pamięci

Wyniki badań jednoznacznie mówią, że zaburzenia lękowe i permanentny stres są mają duży wpływ na problemy z pamięcią oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i innych form demencji. Badania skanowania mózgu SPECT pokazują, że lęk angażuje wiele z tych samych obwodów mózgowych, które są widoczne w chorobie Alzheimera. Niektóre badania mówią o tym, że przewlekły stres zmniejsza objętość w hipokampie, regionie mózgu, który jest poważnie zmieniony u osób z chorobą Alzheimera. Inne z kolei wykazują, że zaburzenia lękowe są powiązane z przyszłym spadkiem poznawczym.

W jaki sposób lęk pogarsza Twoją pamięć? Niepokój i stres intensyfikują procesy zachodzące w mózgu i wykorzystują zasoby umysłowe, które normalnie byłyby używane do kodowania informacji. W efekcie mózg “skupia się” na radzeniu sobie z myślami i zmartwieniami, które wywołują niepokój, a nie przetwarzaniem informacji płynących z  zewnątrz. Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski mówią o tym, że krótkie okresy intensywnego stresu mogą zaburzyć komunikację neuronów w hipokampie.

Zredukuj swój lęk, aby poprawić swoją pamięć

Ponieważ lęk i przewlekły stres mogą wywoływać problemy z pamięcią, ważne jest, aby znaleźć sposób na ich zredukowanie. Leki przeciwlękowe, takie jak benzodiazepiny, nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Badania sugerują, że regularne stosowanie benzodiazepin znacznie zwiększa szanse na rozwój demencji. Co więcej, skany SPECT osób stosujących te leki ukazują obniżony przepływ krwi w mózgu. W efekcie, niski przepływ krwi jest jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera. jeśli chcesz zadbać o swoją pamięć, użyj naturalnych alternatyw dla leków, aby zredukować swój niepokój.

Może to być np:

  • Medytacja lub modlitwa
  • Ćwiczenia na oddychanie przeponowe
  • Praktykowanie jogi
  • Przyjmowanie suplementów diety, takich jak l-teanina, GABA, magnez
  • Eliminowanie automatycznych negatywnych myśli (ANT)

Jeśli te strategie są pomocne w łagodzeniu niepokoju, ale nie przyczyniają się do poprawy pamięci, warto udać się do specjalisty, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny. Kompleksowe badania ukażą pełny obraz swojego zdrowia, historii i mózgu, co przyczyni się do zidentyfikowania i odnalezienia źródła głównych przyczyn utraty pamięci.

Jeśli czujesz, że ten problem może dotyczyć Ciebie, już dziś skontaktuj się ze specjalistami z Centrum Terapii Alma i umów się na wizytę z neurologiem.

 

Leave a comment