Skip to content Skip to footer

Czy ADHDowcy kłamią częściej? Czy lepiej rozpoznają kłamców?

Osoby z ADHD niekoniecznie kłamią więcej niż osoby bez tego zaburzenia. Niemniej jednak, mogą one mieć tendencję do wyolbrzymiania lub tworzenia fabuł z różnych powodów, które są często powiązane z charakterystyką ADHD. Badania na temat kłamstwa sugerują, że ludzie często kłamią w sytuacjach, w których mogą uzasadnić swoje kłamstwo moralnie. Na przykład, mogą kłamać, aby uchronić uczucia innych lub osiągnąć cel, który uważają za ważny. Natomiast badania nad detekcją kłamstwa wskazują, że ludzi są generalnie słabi w wykrywaniu kłamstw. A popularna koncepcja charakterystycznych znaków kłamstwa, które są konsekwentnie obecne jest nieprawdziwa.

1. Trudności z organizacją czasu: ADHD często wiąże się z problemami z organizacją czasu i zadaniami. Osoba z ADHD może na przykład przesunąć termin wykonania zadania, a następnie kłamać, aby zatuszować fakt, że nie zdołała go wykonać na czas. Opowiadając niestworzone historie okłamuje sama siebie, że były to prawdziwe powody niewykonania zadania, a nie słaba organizacja, nieodpowiednie priorytety etc.


2. Impulsywność: ADHD często wiąże się z impulsywnością, co może prowadzić do spontanicznych decyzji, które potem są trudne do wytłumaczenia lub usprawiedliwienia. Kłamstwo może być sposobem na uniknięcie konsekwencji.

3.Trudności z pamięcią roboczą: Osoby z ADHD mogą mieć problemy z pamięcią roboczą, co oznacza, że mogą zapomnieć o zobowiązaniach lub zdarzeniach. Mogą następnie kłamać, aby tłumaczyć swoje zapomnienie. Albo nie pamiętając wcześniejszych ustaleń „na poczekaniu” dopowiedzieć „mniej więcej” jak to było.

4.Niska samoocena: Często osoby z ADHD mają niższą samoocenę z powodu problemów związanych z zaburzeniem, jak trudności szkolne czy problemy interpersonalne. Mogą kłamać, aby poprawić swój wizerunek w oczach innych.

5. Chęć zaspokojenia innych: Osoby z ADHD mogą odczuwać silny nacisk na spełnienie oczekiwań innych, co może skłaniać je do kłamstwa, aby ukryć swoje trudności. Konsekwencją zaspokajania innych za wszelką cenę, są braki w umiejętności byciu asertywnym co w konsekwencji może być powodem „wymyślania” nieprawdziwych wymówek.

Pamiętaj jednak, że nie każda osoba z ADHD kłamie, a te, które to robią, robią to z różnych powodów, nie tylko z powodu swojego zaburzenia. Ważne jest, aby podejść do każdej osoby indywidualnie i zrozumieć kontekst, w którym kłamstwo występuje.

Czy pewne cechy ADHDowców pomagają w detekcji kłamstwa?

Nie ma konkretnych badań naukowych, które dowodzą, że osoby z ADHD są lepsze w wykrywaniu kłamstwa niż osoby bez ADHD. Jednakże, pewne cechy charakterystyczne dla ADHD mogą potencjalnie wpływać na zdolność do wykrywania kłamstwa. Na przykład, osoby z ADHD często mają intensywne i szybko zmieniające się reakcje emocjonalne, które mogą pomóc im wyczuć niewłaściwe lub niespójne reakcje emocjonalne u innych. Mogą też być bardziej skłonne do zauważania drobnych szczegółów, które inni mogą przeoczyć.

Leave a comment