Skip to content Skip to footer

Siedem sposobów uzdrawiania – z książki dr Gabora Mate’a

title-blog-copy12

Pojęcie “7 A’s of healing” pochodzi z książki dr Gabora Mate’a zatytułowanej When the Body Says No (“Kiedy ciało mówi „nie”). Podczas czytania tej książki można wyraźnie dostrzec, że “7 A’s of healing” ma zastosowanie dla osób doświadczających uporczywego bólu. Zdaniem fizjoterapeutów stosujących holistyczne metody, można zauważyć, że terapia utknęła w martwym punkcie, kiedy te obszary nie są uznawane za ważne w procesie zdrowienia.

Tak naprawdę nie istnieje jedna terapia lub jeden leki, aby rozwiązać długotrwały problem. Często wymaga to pomocy z różnych stron i wielu zaangażowanych osób, które pracują na rzecz osiągnięcia terapeuczycznego celu.

“7 A’s of healing” znajdują  zastosowanie do utrzymującego się bólu.

Akceptacja (Acceptance)

Świadomość (Awareness)

Złość (Anger)

Autonomia (Autonomy)

Przywiązanie (Attachment)

Asertywność (Assertion)

Afirmacja (Affirmation)

Te siedem sposobów często musi być pierwszym krokiem, aby coś zmienić. Akceptacja jest często błędnie mylona z „byciem ofiarą” lub z „poddaniem się”, jednak w praktyce nie ma z tym nic wspólnego. To po prostu bycie szczerym i otwartym wobec siebie na temat tego, gdzie się obecnie znajdujemy. To także akceptacja tego, że nasze ciało może mieć nieprzyjemne odczucia, które uniemożliwiają wykonywanie pewnych rzeczy. Szczególnie chodzi zaakceptowanie wszystkich myśli i uczuć, które mamy obecnie, ale nie pozwalając, by te uczucia i myśli wpływały na przyszłość.

Akceptacja to na przykład: „Dzisiaj moje ciało czuje się zmęczone, czuję  mrowienie i ból w plecach, trudno mi się zmotywować do ubrania się. ” Uznałeś to, co czujesz obecnie i pozostajesz w tym obecny. Gdy przynosimy tę obecność, my także otwieramy się na to, by widzieć zmiany. Twoje odczucia w obecnej chwili, mogą się następnie diametralnie zmienić. Warto praktykować techniki, które mogą nam pomóc.

Trudno iść przodu w uzdrawiający sposób, jeśli nie potrafisz zaakceptować siebie. Może to oznaczać zagłębianie się w swoje wnętrze i kwestionowanie przekonań na temat „bycia godnym” i bycia „wystarczającym”, aby być sobą. Jeśli utknąłeś w martwym punkcie, najlepszym sposobem na nowy początek jest psychoterapia. Dzięki niej możesz spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy, jak również może pomóc Ci otworzyć się na techniki, które będą pomocne we wzmocnieniu poczucia własnej wartości i akceptacji.

Świadomość (Acceptance)

Zdaniem dr Mate’a świadomość to zdolność do rozpoznawania prawdy emocjonalnej. Wielu ludzi traci zdolność do wyczuwania różnicy między słowami innych, a ich prawdziwymi emocjami. Jesteś w stanie stwierdzić, czy słowa i myśli są zgodne z Twoimi odczuciami?

Bycie zdolnym do postrzegania swojej emocjonalnej rzeczywistości może pomóc uwolnić strach i obawę, czy jesteśmy wystarczająco silni, by zmierzyć się z prawdą o sobie. Jak dobrą masz intuicję w postrzeganiu swojego wnętrza? Czy potrafisz wyczuć swój ton głosu, dostrzec swój uśmiech, to jak się czujesz?

Czy potrafisz rozpoznać oznaki stresu w swoim ciele? Czy wiesz, co czuje Twoje ciało, kiedy znajduje się w stanie zagrożenia? Czy wiesz, że tak naprawdę ból jest sygnałem rzeczywistego lub potencjalnego zagrożenia?

W książce „Stres życia” zostały wymienione liczne odczucia cielesne jako oznaki niebezpieczeństwa; walące serce, bóle głowy, częste oddawanie moczu, bóle pleców, niepokój, biegunka, drażliwość, potliwość, nadmierne reagowanie na bodźce itd.

Jak dobrze wiążesz te odczucia ze stanem emocjonalnym? Rozwijanie tego rodzaju świadomości może odblokować drogę do Twojego uzdrowienia. Sposób jak to zrobić, wymaga abyś z zainteresowaniem obserwował wszystko, co czujesz. 

Złość (Anger)

Kiedy złość jest tłumiona lub rozregulowana, jest to nieprawidłowe uwalnianie tej emocji, które może powodować wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych – w tym ból. Kiedy złość jest okazywana i doświadczana w zdrowy sposób następuje uwolnienie energii, niepokoju i napięcia.

Złość jest potężną emocją, która jest nośnikiem energii. Poznanie zdrowych sposobów wyrażania i radzenia sobie z energią emocji ma moc uzdrawiania. Po pierwsze gniew jest nie tylko fizycznym doświadczeniem, ale również poznawczym. Doświadczanie gniewu występuje, ponieważ zazwyczaj coś wywołało u nas takie uczucie. Czy jesteś w stanie doświadczyć złości myśląc o tym, dlaczego właśnie tak się zdenerwowałeś? Co wywołało to uczucie i jak mogę się nim najlepiej zająć?

Jeśli chodzi o ból, może być on powiązany w uczuciu złości – złość z powodu bólu, złość z powodu sytuacji, która spowodowała ból, złość z powodu zakłócenia przez ból Twojego życia, złość z powodu tego, że nikt nie wierzy w Twój ból, złość z powodu braku wsparcia itp. Te myśli i uczucia mogą przyczynić się do powstania bólu wtórnego. 

Ból pierwotny to rzeczywisty uraz lub doświadczenie, kiedy po raz pierwszy miał swój początek.

Ból wtórny nie jest powiązany z  tkankami czy strukturami odpowiadającymi za proces, ale tego jak myślimy i czujemy się w związku z doświadczeniem, które może zwiększyć nasz poziom stresu. Praktyki oparte na mindfulness wiele mówią o ukierunkowaniu na cierpienie wtórne.

Czy odczuwasz złość i chcesz poznać różne sposoby radzenia sobie z nią? Oto kilka przykładów tego, co może pomóc ludziom z energią gniewu: spacery, praktyki mindfulness, ćwiczenia, medytacja, terapia, rozmowa, joga, przebywanie na łonie natury – a to tylko kilka z nich. Warto poznać własne metody, które wpłyną na nasze wyciszenie.

Autonomia (Autonomy)

Autonomia może być pojęciem trudnym do wyjaśnienia. To najogólniej mówiąc, zdolność do wspierania rozwoju wewnętrznej samokontroli. To znaczy, że kiedy ktoś pyta Cię, czego oczekujesz od życia i swoich relacji lub sesji terapeutycznej potrafisz odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź, która ma  źródło z wewnętrznego stanu ja, a nie oczekiwań innych ludzi.

Autonomia polega na tym, że możemy przejść przez uzdrawiającą drogę w sposób, w jaki chcemy – z naszymi sukcesami i porażkami, mając poczucie, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie. Autonomia to zdolność do decydowania i mówienia naszej własnej prawdy. Jeśli jesteś w stanie wyznaczyć swoje osobiste granice, możesz osiągnąć uzdrowienie w wielu aspektach.

Kiedy odczuwasz ból, ważne jest to, abyś mógł decydować o tym, co dzieje się z Twoim ciałem w procesie leczenia. Często ludzie, którzy nie wiedzą co zrobić z bólem, przychodzą do fizjoterapeuty. Istotne jest, aby fizjoterapeuta wyjaśnił, w czym tkwi problem i co należy zrobić. Ale najważniejszym aspektem drogi do zdrowia jest Twoja decyzja. Czy to, co powiedział terapeuta ma dla Ciebie sens? Czy zgadzasz się z jego podejściem? Czy czujesz, że to właściwa ścieżka dla Ciebie?

Przywiązanie (Attachment)

Ważne jest nie tylko to, jak inni ludzie okazują nam wsparcie, ale również jak bardzo jesteśmy otwarci na otrzymywanie wsparcia od innych. Postawa „zrobię to sam” może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z  uporczywym problemem. Jesteśmy mocno skorelowani z połączeniem i ważne jest dla nas, aby wspierało ono naszą ścieżkę do uzdrowienia. Kiedy brakuje nam  przywiązania do siebie, do innych, do celu, proces uzdrowienia może stanowić prawdziwe wyzwanie.

Asertywność (Assertion)

Asertywność polega na możliwości bycia sobą w naturalny sposób. Możemy zadeklarować światu to, kim jesteśmy. Nie musimy podejmować żadnych działań ani reakcji. Po prostu bądźmy sobą! Nie musimy uzasadniać naszych wartości, wystarczy mieć świadomość własnej godności. Wspieranie zdolności do wyrażania naszego prawdziwego “ja” jest bardzo ważne. 

Afirmacja (Affirmation)

Zdaniem dr Mate’a są 2 rodzaje afirmacji wartości. Kiedy afirmujemy, poddajemy się pozytywnemu doświadczeniu i podążamy w kierunku czegoś wartościowego.

Pierwszą wartością jest nasze twórcze ja. Wszyscy mamy potrzebę tworzenia czegoś. To może ukazać się w formie malowania, pisania, mówienia, gotowania, śpiewania, sztuki. Jaką wartość chcesz stworzyć w swoim życiu i świecie? Kiedy ostatni raz wyciszyłeś się na tyle, aby usłyszeć, jak przemawia Twoje własne, twórcze ja? 

Druga wartość to afirmacja wszechświata, przekonanie, że jesteśmy połączeni ze wszystkim i wszystkimi. Nie jesteśmy sami, odcięci od świata, jesteśmy jego częścią. Nasze miejsce, nasza rola na tej planecie ma ogromne znaczenie. Jeśli tego nie czujemy, to jesteśmy odizolowani, a świat wydaje się okrutny i bez miłości. Jeśli możemy wspierać te 2 afirmacje w zdrowy sposób, poczujemy energię uzdrawiania.

Musimy sięgnąć głębiej, poza fizyczne odczucia i zacząć zwracać uwagę na to, co one oznaczają i co reprezentują w Twoim doświadczeniu życiowym. Nierzadko zdarza się, że kiedy ludzie pracują nad ćwiczeniami fizycznymi, pojawiają się emocje. Pojawiają się, ponieważ zostały zablokowane w Twoich tkankach. Fizjoterapia sprawia, że kiedy ciało zacznie się poruszać, to energia również. Ruch, oddech i ćwiczenia to niektóre z metod, które stosujemy, aby pomóc w obiegu energii, zmianie odczuć i uwolnieniu się od napięć, co w konsekwencji może spowodować poruszenie emocji.

Leave a comment