Skip to content Skip to footer

Ekstrawertyk — co warto wiedzieć o tym typie charakteru?

W przeciwieństwie do introwertyka ekstrawertyk uwielbia towarzystwo innych ludzi i wszystko, co się dzieje dookoła. Dzięki temu osoba z takim typem charakteru ma mnóstwo pozytywnej energii i dużą motywację do działania. Ekstrawertycy nie lubią nudy — ich domeną jest życie w ciągłym biegu i regularne kontakty towarzyskie.

Na etymologię słowa „ekstrawertyk” składają się terminy „extra” – „na zewnątrz” i „vertere” „zwracać się”, zatem uwagę ekstrawertyka skupia wszystko to, co go otacza. Stanowi zatem zupełny kontrast introwertyka. Na pewno każdy  z nas zna chociaż jednego ekstrawertyka lub potrafi wskazać taką osobę w bliskim otoczeniu. Można wręcz powiedzieć, że ekstrawertycy swoją charyzmą zarażają innych. Ekstrawertyków nie dla się bowiem pominąć niezauważenie — głośno mówią, dużo gestykulują, często się śmieją. Bycie w centrum uwagi to dla nich bycie w swoim żywiole. Ekstrawertyk uwielbia również dowodzić grupą podczas zadań lub pracy zespołowej, a najlepiej lubi odpoczywać w ruchu w otoczeniu miejskiego zgiełku. Zamiast wieczornego słuchania muzyki lub czytania książki w domowym zaciszu wybierze imprezę taneczną w klubie ze znajomymi.

Ekstrawertyk ma również duszę organizatora. Chętnie stworzy plan czy pomoże przy różnych wydarzeniach. Długie opowieści o swoim życiu i emocjach to chleb powszedni dla ekstrawertyka, czym może zjednać sobie wiele osób i z łatwością nawiązać nowe znajomości. Co więcej, jeśli ekstrawertyk znajdzie swoje hobby lub nowy obszar zainteresowań, potrafi się temu poświęcić bez końca, spędzając długie godziny na zdobywanie wiedzy.

Chociaż ekstrawertycy są z reguły pozytywnymi i lubianymi osobami, to jednak jak każdy typ charakteru mają również swoje słabe punkty. Pomimo że zawsze są duszą towarzystwa i wiele opowiadają o sobie, nie potrafią słuchać innych osób. Ich pewność siebie potrafi skutecznie przyćmić to, co mówią do nich inni, przez co ich rozmówcy mogą poczuć się zlekceważeni.

Ich niestabilność i nieprzewidywalność może też rodzić problemy w życiu osobistym i uczuciowym. Będąc w stałym związku, mogą czuć niedosyt i  wciąż poszukiwać nowych bodźców tym samym dopuszczając się zdrad.

Dla ekstrawertyka siłą napędową są zewnętrzne doznania. Mogą impulsywnie decydować się na podjęcie jakiejś decyzji, która okaże się bardzo lekkomyślną w swoich skutkach, a później tego żałować. Co więcej, męczą ich jednostajne, spokojne czynności — mają tendencję do zapominania i niekończenia rozpoczętych zadań.

Z tego też względu ekstrawertyka będzie nudzić spokojna i cicha praca biurowa na samodzielnym stanowisku. Sprawdzi się za to w pracy wielozadaniowej, dynamicznej, wymagającej częstego kontaktu z innymi ludźmi. To urodzeni liderzy, którzy doskonale odnajdą się również na stanowisku managera, handlowca, instruktora czy szkoleniowca. To często również urodzeni aktorzy, dziennikarze czy prezenterzy. Ich ekspresyjna osobowość potrafi przyciągnąć potencjalnych odbiorców i zachęcić do zakupu lub przekazać wiedzę. W pracy zawodowej ekstrawertyka pociąga najbardziej możliwość doświadczania nowych bodźców, kontaktu z innymi ludźmi oraz wymagających wyzwań.

Leave a comment