Skip to content Skip to footer

Znudzenie –  jak wpływa na dorosłego z ADHD?

title-blog-copy28

Wyobraźcie sobie bystrego ucznia, który ciężko pracował i odnosił sukcesy na uczelni. Bardzo lubił się uczyć i świetnie radził sobie na prestiżowym uniwersytecie, ale miał tendencję do łatwego nudzenia się. W wyniku własnej, ciężkiej pracy udało mu się spełnić marzenie o przyjęciu na Uniwersytet Medyczny. Spodziewał się, że takie studia będą rozszerzeniem bogatej oferty intelektualnych wyzwań. Niemniej jednak rozczarowanie nadeszło wraz z ilością rzeczy do zapamiętania.

Konieczność zapamiętywania pozornie nieskończonej ilości mało ciekawych faktów sprawiła, że jego mózg czuje się w połowie śpiący. Skupia się na jednoczesnym słuchaniu telewizji i radia, co pomaga mu przyswoić materiał. Fakt, że jego mózg zaczął “zasypiać” w obliczu mało ciekawych informacji, był ważnym sygnałem, że cierpi on na zaburzenia koncentracji uwagi, znane również jako ADD/ADHD.

Osoby z ADHD u dorosłych, szybko się nudzą, mają trudności z przyzwyczajeniem się do  “nic nierobienia” i łatwo się rozpraszają. Mają również tendencję do rozglądania się po pokoju, sprawiają wrażenie znudzonych, “odpływają”, zapominają o puencie rozmowy lub wtrącają wiele dygresji. Dlaczego nuda jest związana z tym stanem? Wszystko ma swój początek w mózgu.

Rola Twojego mózgu w znudzeniu

ADD/ADHD jest zaburzeniem, które powoduje problemy z niską stymulacją i większym uczuciem znudzenia. Obrazowanie SPECT mózgu (o którym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach) pokazuje, że u osób z ADD/ADHD występuje niska aktywność w korze przedczołowej – obszarze mózgu, który jest zaangażowany w skupienie, uwagę, kontrolę impulsów, koncentrację, wyznaczanie celów, planowanie, organizację. Obniżona aktywność w tej części mózgu może przyczynić się do problemów w tych obszarach i uczucia nudy.

Jak nuda u dorosłych z ADD/ADHD przeszkadza w codziennym życiu

Z uwagi na sposób funkcjonowania mózgu ADD/ADHD, osoby z tym zaburzeniem mogą mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Dotyczy to płacenia rachunków, wykonywania obowiązków domowych lub organizowania swoich obowiązków w pracy. Zatem jeśli masz ADD/ADHD, oznacza to, że możesz zalegać z płatnościami, zaniedbywać porządek w domu, mieć bałagan na biurku w domu lub w pracy. Może to spowodować wiele problemów w Twoim życiu – problemy finansowe, kłopoty w związku i problemy z utrzymaniem pracy.

Niektóre osoby z ADD/ADHD mają również problemy z utrzymaniem związku. Często szybko nudzą się swoim nowym partnerem. Kiedy pierwsze “motyle w brzuchu” mijają,  pojawia się nuda, zakończenie związku i szukanie nowego partnera.

Dlaczego osoby z ADD/ADHD potrzebują stymulacji

Ludzie z ADD/ADHD potrzebują stymulacji lub ekscytacji, aby utrzymać swoje zaangażowanie na wysokim poziomie. Mogą zwracać uwagę na rzeczy, które są dla nich nowością, wywołują zainteresowanie, stymulację lub przerażenie. Na przykład, mogą w prosty sposób zatracić się na wiele kolejnych godzin grając we wciągające gry na komputerze. Aktywności, które u większości z nas wywołałyby lęk  – takie jak wyścigi motocyklowe, wspinaczka wysokogórska czy skoki na bungee – wydają się działać dla dorosłych z ADHD uspokajająco.

Dzieje się w ten sposób, ponieważ emocje podnoszą adrenalinę, która często jest niska u osób z ADD/ADHD w wyniku zaburzeń pracy nadnerczy. Adrenalina potrafi stymulować płaty czołowe.

Niewłaściwe sposoby na stymulację mózgu ADD/ADHD

Oto 3 niewłaściwe sposoby, które wykorzystują dorośli z ADHD stymulując swój mózg:

  • Stworzenie problemu. W wyniku niedostatecznej stymulacji, mózg szuka sposobów na podniesienie aktywności. Uczucie złości, zdenerwowania czy wściekłości ma natychmiastowy stymulujący wpływ na mózg. Podczas zdenerwowania, Twoje ciało produkuje większe ilości adrenaliny stymulującej ciśnienie krwi, napięcie mięśni, tętno i aktywność mózgu. Wiele osób z ADD/ADHD celowo prowokuje kłótnie.

 

  • Kłótnia jako element gry wstępnej. Wiele par, w których jeden lub obaj partnerzy mają ADD/ADHD, prowadzi intensywne kłótnie, po których następuje czas pogodzenia się i kochania. W jednej chwili partnerzy toczą walki i wspominają o rozwodzie, a w następnej poddają się namiętnej miłości. Może wydawać się to mylne, ale kłótnie dostarczają stymulacji, po których możesz mieć ochotę na bliskość fizyczną.

 

  • Uzależnienia. Ludzie z ADD/ADHD częściej popadają w uzależnienia od narkotyków, alkoholu, jedzenia, gier komputerowych, mediów społecznościowych,, a także pracy. Uzależnionych od smartfonów i innych urządzeń mobilnych nowe powiadomienia ciągle stymulują ich mózgi i uwalniają od nudy.

 

Zdrowe sposoby na stymulację mózgu ADD/ADHD

Istnieją lepsze sposoby wspierania i stymulowania mózgu, w tym:

  • Intensywne ćwiczenia fizyczne
  • Wyznaczanie sobie celów
  • Dieta bogata w białka i tłuszcze i ograniczając węglowodany proste
  • Kwasy tłuszczowe omega-3, które są wyższe w EPA
  • Suplementy pobudzające koncentrację, takie jak zielona herbata, tryozyna, żeń-szeń.

Jeśli ADD/ADHD wpływa negatywnie na Twoje życie prywatne i zawodowe, finanse lub związki, czas poszukać profesjonalnej pomocy. W Centrum Terapii ALMA pomożemy Ci stanąć na nogi.

 

Leave a comment