Logopedia
Kiedy problemy z mową, językiem czy komunikacją zaczynają wpływać na jakość życia, pomoc logopedyczna może okazać się nieoceniona. Zaburzenia mowy mogą dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych, a ich przyczyny mogą być różnorodne. Jeśli zauważasz u siebie lub swojego dziecka trudności z wyraźnym mówieniem, lub rozwojem mowy, warto skonsultować się z logopedą.
Logopedia, neurologopedia i surdologopedia - czym się różnią?
Każda z tych dziedzin zajmuje się innymi aspektami mowy i komunikacji, oferując specjalistyczne podejście do różnych trudności.
Logopedia
Zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką i terapią zaburzeń mowy, języka, komunikacji oraz głosu. To szeroka dziedzina obejmująca różne problemy z mową u dzieci i dorosłych.
Neurologopedia
Stanowi ona specjalizację logopedii, która koncentruje się na zaburzeniach mowy oraz komunikacji wynikających z uszkodzeń i chorób układu nerwowego.
Surdologopedia
Specjalizuje się w pracy z osobami z uszkodzeniami słuchu, koncentrując się na problemach z mową i komunikacją wynikających z niedosłuchu lub głuchoty.
Kiedy zwrócić się po pomoc do logopedy?
- nie mówi tyle, ile powinno w danym wieku, ma trudności z nauką nowych słów lub budowaniem zdań,
- zauważasz trudności z wymawianiem dźwięków, takie jak seplenienie, nieprawidłowa wymowa "r" lub inne problemy artykulacyjne,
- doświadczasz trudności w płynnym wypowiadaniu się- jąkanie, zacinanie,
- masz trudności z jedzeniem i połykaniem pokarmów,
- odczuwasz trudności w nawiązywaniu kontaktów werbalnych, rozumieniu mowy.
Kiedy zwrócić się po pomoc do neurologopedy?
- utraciłeś zdolności mówienia, rozumienia mowy, czytania lub pisania po udarze, urazie mózgu lub innych problemach neurologicznych,
- mówisz niewyraźnie z powodu wrodzonych lub nabytych uszkodzeń układu nerwowego,
- zauważasz trudności z mową i komunikacją wynikające z zaburzeń rozwojowych o podłożu neurologicznym - np. zaburzenia ze spektrum autyzmu lub chorób neurodegeneracyjnych - np. stwardnienie rozsiane,
Kiedy zwrócić się po pomoc do surdologopedy?
- mając problemy ze słuchem, chcesz rozwijać umiejętności językowe
- masz trudności z wyraźnym mówieniem z powodu niedosłuchu,
- potrzebujesz wsparcia w adaptacji do korzystania z aparatu słuchowego, implantu ślimakowego,
- potrzebujesz komunikacji alternatywnej, czyli systemu wspomagającego komunikację u osób z uszkodzeniami słuchu, niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
W ramach wsparcia logopedycznego i pedagogicznego w Centrum Terapii Alma możesz skorzystać z:
Nasi specjaliści oferują profesjonalną pomoc. Pośród proponowanych przez nas usług znajduje się: diagnoza i terapia logopedyczna, diagnoza i terapia neurologopedyczna oraz diagnoza i terapia surdologopedyczna. Dodatkowo pragniemy zaoferować także:
- masz trudności z wydobywaniem informacji z pamięci,
- masz problem z wykonywaniem zadań zgodnie z instrukcjami,
- nie potrafisz udzielić odpowiedzi opartych na prostych definicjach,
- odczuwasz zmęczenie związane z procesami poznawczymi,
- odczuwasz znużenie i tendencję do wycofywania się z sytuacji wymagających koncentracji,
- łatwo się rozpraszasz pod wpływem bodźców zewnętrznych,
Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji:
Iwona Obremska
Pedagog, logopeda, neurologopeda, surdologopeda
Z wykształcenia jestem pedagogiem, logopedą, neurologopedą, surdologopedą, diagnostą, Mediatorem Sądowym. W pracy ważny jest dla mnie uśmiech i porozumienie. Nawiązanie przyjaznej wymiany informacji niezależnie od tego czy komunikacja wyrażona jest słowem, obrazkiem, gestem, dotykiem. W kontakcie terapeutycznym dążę do stworzenia bezpiecznej przestrzeni oraz odkrycia często jeszcze nieodkrytego potencjału mojego podopiecznego. Tego talentu, który sprawia, że każdy jest wyjątkowy, potrzebny i pożyteczny. Uczę umiejętności mówienia tak i nie, umiejętności odmowy. Słuchania i przetwarzania.