Skip to content Skip to footer

Zdrowe nawyki przy redukcji wagi

Redukcja wagi nie musi od razu oznaczać rygorystycznych diet i morderczych treningów na siłowni. Racjonalne, zdrowe odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną to klucz do zachowania szczupłej sylwetki bez efektu jo-jo.

Każdy, kto skutecznie chciałby pozbyć się zbędnych kilogramów, musi wiedzieć, że to proces rozłożony w czasie. Głodówki czy diety z mocno ograniczoną kalorycznością są nie tylko niezdrowe, ale również gwarantują powrót wagi po powrocie do dawnych nawyków. Co będzie zatem pomocne w walce o wymarzoną sylwetkę? Tylko zmiana i rozwijanie codziennych, zdrowych nawyków sprawi, że redukcja będzie efektywna i trwała.

Czas trwania zdrowego zrzucania wagi zależy od wielu czynników, takich jak aktualna masa ciała, stan zdrowia czy regularność aktywności fizycznej. Zakłada się, że zdrowym tempem jest redukcja od 0,5 do 1 kg/tydzień. Warto również zaznaczyć, że drastyczne obcinanie kaloryczności diety przyczyni się finalnie do obniżonego metabolizmu i spowolnienia procesu odchudzania.

Oto kluczowe zasady, które pomogą nam w walce z niechcianymi kilogramami:

1. Przygotuj się na długotrwały proces i realistyczny cel

Wiele osób rozpoczynających redukcję wagi narzuca sobie cele, które trudno jest im zrealizować. Z natury chcemy uzyskać w jak najkrótszym czasie najlepsze wyniki. Niestety, może być to trudne do zrealizowania ze względu na sporą ilość apetycznych pokus, brak czasu na regularne treningi czy brak wystarczającej motywacji. Wygórowane oczekiwania, które trudno spełnić, mogą prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Wprowadzenie zbyt wielu zmian w krótkim czasie to droga donikąd, ponieważ nie ugruntujemy sobie trwałych zachowań i nawyków. Warto obrać sobie długodystansowy, realistyczny plan działania.

2. Pamiętaj o przekąskach

W efektywnej redukcji wagi warto spożywać 5 posiłków dziennie, w tym 2 zdrowe przekąski do 200 kcal. W efekcie oznacza to regularne spożywanie posiłków co 3-4 h. Zbyt długie przerwy w jedzeniu powodują spadek poziomu cukru we krwi, obniżenie koncentracji i samopoczucia.

3. Wybierz ćwiczenia, które lubisz

Nie warto zmuszać się do ćwiczeń, których nie lubimy, ulegając sezonowym modom. Aby wysiłek fizyczny przyniósł nam korzyści, ważna jest konsekwencja i regularność. Ulubiony rodzaj aktywności — taniec, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni — spowoduje, że łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniach. Nawet jeśli nie znaleźliśmy jeszcze aktywności dla siebie, to warto zacząć od małych kroków — codziennie chodzić po schodach, zamiast wjeżdżać windą, wybrać spacer zamiast jazdy komunikacją itp.

4. Porzuć perfekcjonizm

Czasami może zdarzyć się tak, że pominiemy trening, jednak nie powinniśmy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Sporadyczne zrezygnowanie z aktywności fizycznej nie zniweluje postępów, ani nie sprawi, że przybierzemy na wadze. Nie zawsze wszystko wychodzi nam idealnie, ale powinniśmy być dla siebie wyrozumiali.

5. Uważaj na suplementy

W reklamach aż roi się od prezentacji suplementów i „cudownych środków na odchudzanie”, które zapewniają szybkie efekty. Powinniśmy być jednak uważni, ponieważ niektóre substancje mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i powodować nudności, bóle głowy, utratę apetytu, a nawet przyczyniać się do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na skład i ewentualne działania niepożądane. W przypadku wątpliwości zawsze warto skontaktować się ze swoim lekarzem.

[/et_pb_text][et_pb_button button_text=”Skonsultuj się z psychodietetykiem” _builder_version=”4.15.1″ _module_preset=”default” button_url=”https://centrumalma.pl/psychodietetyka/” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_button][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Leave a comment