Skip to content Skip to footer

W jaki sposób alkohol uszkadza mózg?

Wszyscy słyszeliśmy twierdzenia, że alkohol jest dobry dla zdrowia. W Sieci możemy przeczytać artykuły powołujące się na badania, że lampka wina do obiadu zmniejsza ryzyko chorób serca, a picie dwóch kieliszków wina lub jednego piwa dziennie wiąże się dłuższym życiem. Z pozoru brzmi dobrze, ale co alkohol robi z mózgiem?

Wyniki badań niestety nie są aż różowe. Badania obrazowania mózgu SPECT przeprowadzone w amerykańskiej klinice dr Daniela Amena, jak również inne badania pokazują, że alkohol może w znaczącym stopniu negatywnie wpływać na mózg.

W jaki sposób alkohol uszkadza mózg?

  1. Zmniejsza objętość

Badania przeprowadzone w 2008 roku w Johns Hopkins, pokazywały, że osoby pijące kilka drinków tygodniowo mają mniejsze mózgi niż osoby, które nie piją. Wyjątkowo niepokojące jest to, że zmiany w mózgu mogą pojawić się wcześnie. Z kolei badanie z 2020 roku mówiło o tym, że regularne picie alkoholu było związane z mniejszą objętością mózgu w wieku średnim. Dotyczyło to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Amerykańskie badania nad spożyciem alkoholu u nastolatków wykazało, że osoby uzależnione od tej substancji w wieku 12-17 lat w porównaniu z niepijącymi rówieśnikami, zaczynali dorosłe życie z mniejszą objętością mózgu i z czasem ten stan się pogłębiał.

  1. Obniża przepływ krwi

Skany mózgu osób uzależnionych pokazują zmniejszony przepływ krwi do mózgu. Kiedy przepływ krwi jest niski, może to doprowadzić do szeregu problemów – mgły mózgowej, problemów z koncentracją, impulsywności, problemów z pamięcią i innych. Warto wiedzieć, że zgodnie z badaniami Amen Clinics niski przepływ krwi na skanach mózgu jest kluczowy w prognozowaniu problemów z pamięcią w przyszłości i zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera.

  1. Powoduje atrofię hipokampa

Picie do dwóch kieliszków wina dziennie (które jest uważane za „umiarkowane”) według badań prowadzi do atrofii w hipokampie. Hipokamp to kluczowy rejon mózgu odpowiadający za naukę i pamięć. W powyższym badaniu osoby wypijające dziennie od 4 drinków w górę były 6 razy bardziej narażone na wystąpienie atrofii niż osoby niepijące.

Zdaniem ekspertów nie ma żadnego korzystnego wpływu umiarkowanego picia na zdrowie. Nadużywanie alkoholu powoduje również zmiany w strukturze ciała modzelowatego (wiązki włókien nerwowych), łączącego półkule mózgu i  odpowiadające za skuteczny przepływ informacji. 

  1. Ogranicza liczbę nowych komórek w mózgu

Zgodnie z wynikami badań nadużywanie alkoholu obniża tworzenie się nowych komórek mózgowych, zwłaszcza w obszarze hipokampu. W badaniu przeprowadzonym na małpach, które spożywały alkohol, wnioski były jednoznaczne –  zwierzętom spadło aż o 58% tworzenie nowych komórek mózgowych i o 63% spadła ich przeżywalność. 

  1. Zwiększa ryzyko wystąpienia demencji

Jak wynika z badań w The Journals of Gerontology osoby pijące umiarkowanie i pijące często mają o 57% wyższe ryzyko demencji w porównaniu z osobami niepijącymi i pijącymi sporadycznie.

Nadużywanie alkoholu, a wpływ na mózg

U osób nadużywających alkoholu niekorzystny wpływ na mózg może być jeszcze większy. Naukowcy sugerują, że niektóre regiony mózgu, takie jak kora przedczołowa (odpowiadająca za kontrolę impulsów, podejmowanie decyzji, planowanie) i hipokamp (odpowiadający za nastrój, pamięć, proces nauki), doświadczają największych szkód w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu.

Jak sobie pomóc?

Badania jednoznacznie przedstawiają niekorzystny obraz wpływu alkoholu na mózg, jednak skutki nie muszą być trwałe. Wyniki badań pokazują, że mózgi osób pijących często i nadużywających alkoholu mają potencjał do regeneracji. Osoby, które zdecydowały się na terapię uzależnień, wykazały znaczną poprawę przepływu krwi do mózgu i jego większej aktywności. Co więcej, dowody naukowe wykazały również, że deficyty poznawcze związane z uszkodzeniem kory przedczołowej regenerują się szybciej niż te związane z hipokampem.

Uzależnienie to poważny problem, który może dotknąć osoby w różnym wieku. Niejednokrotnie osoby z rodzin dysfunkcyjnych powielają niekorzystne wzorce i często również zmagają się z uzależnieniami, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Jeśli problem uzależnienia od alkoholu dotyczy Ciebie, nie czekaj!  W Centrum Terapii ALMA stosujemy zintegrowane podejście do walki z uzależnieniem, które obejmuje biologiczne, psychologiczne, społeczne i duchowe obszary Twojego życia, dzięki czemu możesz odmienić swoją codzienność i rozpocząć nowe życie wolne od nałogu.

Leave a comment