Diagnostyka psychiatryczna
Jeśli podejrzewasz u siebie ADHD, to na pewno zdarzyło Ci się zadać sobie pytanie, do kogo należy się zgłosić w pierwszej kolejności – do psychiatry czy do psychologa? Czy przed wizytą należy wykonać dodatkowe badania?
Wiemy, że rzetelna diagnostyka psychiatryczna w przypadku ADHD jest niezwykle ważna, dlatego bierzemy pod uwagę wiele aspektów. Lekarz psychiatra jest specjalistą, do którego należy zgłosić się w pierwszej kolejności. Podpowiemy Ci, jak przygotować się do wizyty i jak wygląda jej przebieg.
Przygotowanie do wizyty
Jeśli wybierasz się na diagnostykę ADHD, zabierz ze sobą dotychczasową dokumentacją medyczną, w szczególności z wypisami ze szpitala psychiatrycznego, kopię dokumentacji dotychczasowego leczenia psychiatrycznego (np. z poradni zdrowia psychicznego).
Warto, abyś regularnie wykonywał pomiary ciśnienia krwi oraz tętna. Przed badaniem możesz również wykonać EKG i badanie TSH – nie jest to jednak obowiązkowe.
Jak wygląda przebieg wizyty?
Na pierwszej wizycie specjalista zbierze od Ciebie najważniejsze informacje, dzięki którym dokona wstępnej oceny i wskaże Ci dalsze kroki.
Pierwsze spotkanie obejmuje:
- zebranie wywiadu ogólnomedycznego
- zebranie wywiadu psychiatrycznego
- przeprowadzenie krótkiego testu przesiewowego w kier. ADHD
- opowiadanie o ADHD (to jest główna część wizyty, bardzo ważna!)
Następnie lekarz poprosi Cię o wykonanie testu DIVA (koniecznie przez wykwalifikowanego diagnostę, gdyż test nie ma wartości diagnostycznej wykonany przez samego pacjenta).
Druga wizyta jest już bardziej szczegółowa i będzie dotyczyła omówienia wyników Twoich badań oraz dobraniu właściwej ścieżki leczenia.
Na drugim spotkaniu lekarz psychiatra:
- omówi z Tobą wynik DIVA (jeśli zaistnieje taka potrzeba)
- opowie o formach leczenia ADHD
- dobierze Ci indywidualną formę leczenia
Nasi specjaliści czekają na Ciebie!