Skip to content Skip to footer

Testy diagnostyczne ADHD

Testy diagnostyczne ADHD – Testy DIVA

Testy diagnostyczne ADHD DIVA to jeden z głównych kwestionariuszy do diagnozowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osób dorosłych. Kwestionariusz został opracowany w 2010 roku w Holandii. Jego polskojęzyczna wersja ukazała się dopiero w marcu 2016 roku. Do tego czasu testy DIVA są powszechnie wykorzystywane przez diagnostów i terapeutów w Polsce. 

Na czym polegają testy diagnostyczne ADHD w standardzie DIVA?

Według przyjętej przez autorów testu DIVA klasyfikacji rozpoznanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osoby dorosłej powinno być poprzedzone ustaleniem, czy symptomy ADHD były obecne zarówno w dzieciństwie, jak i w wieku dorosłym pacjenta. W tym celu, w miarę możliwości wywiad powinien zostać zebrany także od osób, które znały pacjenta w dzieciństwie. 

W trakcie wywiadu diagnostycznego kolejno przytaczane są konkretne przykłady realnych zachowań z przeszłości i teraźniejszości. Ma to na celu ułatwienie oceny, czy dany objaw (będący kryterium rozpoznania ADHD) występował/występuje w dzieciństwie/w wieku dorosłym. Ocenie poddaje się również wpływ wspomnianych wcześniej objawów na funkcjonowanie pacjenta w pięciu kluczowych obszarach życia:

Kto powinien wykonać testy DIVA?

Testy DIVA po polsku, niemiecku, angielsku czy francusku są dostępne online. Jednak ich samodzielne wykonanie nie dostarczy nam odpowiedzi na pytanie, czy mamy ADHD i w jakim stopniu zaburzenie wpływa na nasze dorosłe życie. W celu uzyskania kompleksowej diagnozy i planu terapii wywiad diagnostyczny warto przeprowadzić w asyście specjalisty. Na wizytę diagnostyczną z pewnością powinieneś się umówić, jeśli: 

Testy DIVA – Warszawa i okolica

Osoby dorosłe podejrzewające u siebie występowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji zapraszamy na testy diagnostyczne ADHD do Centrum Terapii Kobiety i Dziecka ALMA w Warszawie

Zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona osób, którym możemy pomóc w redukcji objawów ADHD w codziennym życiu dzięki ukierunkowanej terapii specjalistycznej. Dlatego oferujemy:

W celu umówienia terminu wywiadu diagnostycznego zachęcamy do kontaktu z rejestracją. W rejestracji uzyskasz również odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości dotyczące diagnostyki i leczenia ADHD u dorosłych  i leczenia ADHD u dzieci w naszych ośrodkach w Warszawie.