Skip to content Skip to footer

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa

Wahania nastroju po urodzeniu dziecka to naturalny stan, który związany jest m.in. ze zmianami hormonalnymi, a także obawami dotyczącymi nowych ról społecznych oraz rodzicielstwem.

Należy jednak zaznaczyć, że po porodzie kobiety narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia lub nawrotu zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i psychotycznych, a nasilenie tych wahań może przerodzić się w depresję.

Depresja poporodowa jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym u kobiet rodzących dziecko. Występuje zazwyczaj do roku od urodzenia dziecka, choć kojarzona jest z okresem połogu, tj. 6 tygodniami od porodu. W ponad połowie przypadków początek objawów ma miejsce przed ciążą lub w czasie ciąży. Stąd też właściwszy jest szerszy termin: depresja okołoporodowa.

Charakterystyczne dla tej depresji są brak radości i zainteresowania dzieckiem po porodzie (lub jeszcze w czasie ciąży), poczucie niekompetencji, winy i wewnętrznej pustki. Występują też niska samoocena, obniżone libido, zaburzenia apetytu i izolowanie społeczne. Matka jest smutna, rozdrażniona i skupiona na sobie. 

Depresja powoduje, że kobieta nie jest w stanie prawidłowo opiekować się dzieckiem. W najcięższej postaci może dojść do tego, że przestanie się nim interesować i zacznie postrzegać je jako źródło cierpienia.

Ważne jest rozróżnienie depresji i przygnębienia poporodowego, czyli tzw. baby blues, którego objawy są stosunkowo łagodne. Mowa m.in. o spadku energii, zmęczeniu, niepewności, złości, płaczu czy śmiechu bez przyczyny. Przygnębienie poporodowe samoistnie ustępuje zazwyczaj w ciągu 6 tygodni od porodu.

Depresja poporodowa – u kogo występuje?

Czynniki często związane z wystąpieniem depresji poporodowej to:

Ryzyko nawrotu depresji poporodowej u kobiet, które przechodziły depresję podczas wcześniejszych ciąż, może wynosić nawet 40 – 50%. 

We wszystkich przypadkach zaburzenia nastroju powinny być diagnozowane przez psychiatrę, który oceni, czy konieczne jest leczenie farmakologiczne, psychoterapia, czy wyłącznie konsultacja. 

Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji:

Justyna Sobocińska

Lekarz