Zdradliwy wpływ ruminacji  - Centrum Alma
Skip to content Skip to footer

Zdradliwy wpływ ruminacji 

Według szacunków człowiek potrafi mieć do 60 tysięcy różnych myśli każdego dnia. Jak nietrudno zauważyć, większość pojawiających się myśli, które powodują u nas zmartwienie, kończą się pozytywnie, a przynajmniej neutralnie. Niejednokrotnie najbardziej przerażające w życiu sytuacje, z perspektywy czasu okazały się mniej straszne, niż nam się wydawało. Jednak uporczywe powracanie do przeszłości i negatywne retrospekcje mogą spędzić sen z powiek. Te niekomfortowe myśli to ruminacje. 

Czym są ruminacje?

Ruminacje to automatyczne myśli, z którymi emocjonalnie się utożsamiamy. Można powiedzieć, że w naszym umyśle panuje gonitwa różnych refleksji, które nie znajdują ujścia na zewnątrz. Negatywne, destrukcyjne i krytyczne myśli, które pojawiają się w nadmiarze, są często związane ze stanami lękowymi i depresją.

Ponadnormatywne przejmowanie się tworzy w naszych umysłach iluzje i uznania za fakty myśli, które nimi nie są. Przez to zaburzone jest poczucie czasu, ponieważ pochłaniają go myśli związane z rozpamiętywaniem przeszłości. 

Czym charakteryzują się ruminacje? 

Gonitwa myśli przyczyniająca się do pogorszenia nastroju, demotywacji, smutku daje oznaki, które nietrudno rozpoznać. Wśród nich możemy wyróżnić: 

 • Irracjonalność, brak logiki 
 • Występowanie wiele razy dziennie 
 • Pojawianie się nagle, uporczywość myśli 
 • Przynoszenie błędnych, przerażających interpretacji i projekcji 
 • Pojawianie się w niespodziewanych, najmniej odpowiednich momentach 
 • Przynoszenie iluzji realności 
 • Wywoływanie ponownej analizy tego, co się wydarzyło w przeszłości 
 • Wzbudzanie żalu i poczucia winy 
 • Powodowanie nowych obaw i samokrytyki 
 • Odciąganie od rozwiązania problemu, ponowne wywoływanie obaw

Dlaczego ruminacje nie są korzystne? 

 • Rozpamiętywanie nie jest metodą do zrozumienia emocji 

Powracające emocje, które przeżywamy na nowo, nie przyczyniają się do wglądu w siebie i nie pozwalają lepiej zrozumieć wydarzeń z przeszłości. Aby cokolwiek w tej kwestii zmienić, musimy zastanowić się nad innymi sposobami zachowania. 

 • Rozpamiętywanie nie wpływa korzystnie na rozwiązanie problemów 

 Wynika to z faktu, że taka retrospekcja wzmaga poczucie bezradności i braku wyjścia z sytuacji. 

 • Rozpamiętywanie wywołuje stres podyktowany emocjami 

Myślenie np. o dawnej, utraconej miłości powoduje powrót emocji i poczucia odrzucenia, pomimo upływu czasu. W efekcie stajemy się źródłem własnego cierpienia.

 • Rozpamiętywanie jest efektem częstego myślenia o tym, co się wydarzyło 

Im częściej myślimy o przykrych wydarzeniach, tym zwiększamy szansę do nagłego pojawienia się destrukcyjnych myśli bez związku z aktualną sytuacją. Co za tym idzie, znów wzbudzamy w sobie negatywne emocje.

 • Rozpamiętywanie może stać się dla nas automatyczne 

Nasz umysł może podążać w kierunku zamartwiania się o to, co będzie w przyszłości, a nawet jej projektowania. Częste przejmowanie się różnymi zdarzeniami może zrodzić ryzyko, że ruminowanie stanie się po prostu stanem naszego umysłu. Rozpamiętywanie może w efekcie prowadzić do depresji, bezsenności, uzależnień, zaburzeń odżywiania, zespołu stresu pourazowego, stanów lękowych i obniżonego poczucia własnej wartości. Bycie wolnym od ruminacji, pomoże w rozwiązaniu powyższych problemów. 

Jak pozbyć się ruminacji? 

Istnieje kilka sposobów, aby poradzić sobie z rozpamiętywaniem: 

 • Spróbuj znaleźć rozwiązanie problemu 

Pomyśl nad możliwymi rozwiązaniami i najlepszymi opcjami w celu szybkiego rozwiązania problemu.

 • Zaakceptuj siebie 

Jeśli trudno Ci przychodzi akceptowanie samego siebie, spróbuj wdrożyć różne sposoby, aby to poprawić. Akceptacja naszego umysłu i bogatego, wewnętrznego życia może być trudne, jednak w połączeniu z pracą nad sobą, może przynieść wymierne efekty. 

 • Zapisuj swoje myśli 

Kiedy znów doświadczysz ruminacji, spróbuj przelać na kartkę papieru swoje uczucia i wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Finalnie mózg otrzyma sygnał, że przetwarzasz destrukcyjne myśli w inny sposób, niż o nich rozmyślając. 

 • Znajdź czas na przyjemności 

Uporczywe myśli często przychodzą, gdy czujemy się zestresowani, przebodźcowani lub nie mamy żadnych aktywności. Zarówno kiedy dzieje się niewiele, jak i za dużo jest to doskonały grunt na pojawienie się ruminacji. Znalezienie czynności, która Cię pochłonie, wyciszy gonitwę myśli. Spacer, słuchanie muzyki, spotkanie z przyjaciółmi czy aktywność fizyczna skierują Twoją uwagę na inne tory. 

 • Rób wszystko uważnie i po kolei 

Zaprzestań wykonywania wielu zadań naraz. Warto popracować nad zdyscyplinowaniem swojego umysłu w celu lepszej kontroli. Skup się wyłącznie na jednej czynności, którą wykonujesz. Jeśli sprawia Ci to trudność, wyznacz sobie czas w ciągu dnia na rozpamiętywanie, ale nie rób tego wcześniej ani później. 

Jeśli powyższe sposoby nie okazały się na tyle skuteczne i zgodne z Twoimi oczekiwaniami, aby poradzić sobie z problemem, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. W Centrum Terapii Alma spotkasz się z doświadczonym zespołem, który pomoże Ci osiągnąć równowagę i komfort psychiczny. 

mgr Aleksandra Kaczmarek

 

Leave a comment

0.0/5