Skip to content Skip to footer

Test MOXO

Test MOXO

Test MOXO jest komputerowym narzędziem mierzącym poziom utrzymywania uwagi, szybkość reakcji oraz poziom impulsywności i hiperaktywności w odniesieniu do norm wiekowych oraz płci. MOXO stosuje się jako metodę wspomagającą diagnostykę ADHD. 

W naszym Centrum konsultacje koordynuje mgr Monika Waligórska.

Dla kogo?

Test można wykonać wszystkim osobom w wieku 6-70 lat. 

MOXO wykonuje się przy pomocy komputera. Badanie trwa w zależności od wieku osoby badanej ok. 15-19 minut. Polega na naciśnięciu spacji w momencie, kiedy na ekranie pojawi się obrazek. Zadaniem osoby badanej jest naciśnięcie klawisza spacji za każdym razem, kiedy go zauważy. W trakcie badania zmienia się czas ekspozycji elementu, pojawiają się podobne grafiki oraz różne dystraktory – dźwiękowe czy wizualne, których intensywność zmienia się podczas jego wykonywania.

Ponadto jest to narzędzie, które bazuje na materiale wizualno-dźwiękowym, odpornym na różnice kulturowe i językowe.

Po co robić MOXO? Czy można nim zdiagnozować ADHD?

MOXO to narzędzie stworzone przez Specjalistów z Izraela, którzy są jednymi z pionierów w kontekście leczenia ADHD. Dzięki testowi można zaplanować terapię dla osoby z ADHD. Specjalista może ocenić, jak bodźce dźwiękowe lub wizualne wpływają na czas reakcji czy koncentrację osoby badanej. Jest to również przydatne narzędzie do oceny skuteczności leczenia farmakologicznego. Test można wykonać przed i po zażyciu leku i zobaczyć jak zmieniają się nasze reakcje.

MOXO jest wiarygodnym testem (na poziomie 84-90%), potwierdzonym badaniami. W badaniach dzieci wzięto pod uwagę  wiele czynników np. uwagę, nadruchliwość, impulsywność oraz czas reakcji.

Samym testem nie można jednak zdiagnozować ADHD. Do diagnozy potrzebny jest zespół składający się z lekarza psychiatry i psychologa oraz ewentualnie innych specjalistów (jak neurolog). Podstawą postawienia diagnozy jest wywiad i obserwacja osoby badanej. Testy służą jako narzędzie potwierdzające przypuszczenia diagnostyczne. Jednak diagnozę zawsze stawia lekarz psychiatra.

Czy badanie trzeba robić w poradni?

Zaleca się wykonanie testu w poradni, ponieważ panują tam specjalistyczne warunki do jego przeprowadzania (odpowiedni sprzęt, przeszkolona osoba, która jest w stanie reagować w razie trudności czy błędów, odpowiednio przygotowany gabinet – bez zbędnych bodźców rozpraszających). Jednakże istnieje możliwość wykonania go zdalnie. 

Aby wykonać test w formie zdalnej, trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i oprogramowanie oraz stabilne łącze internetowe. Badanie odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej (rekomendujemy: Internet Explorer w wersji 9 lub wyższej, Mozilla Firefox w wersji 21 lub wyższej albo Google Chrome – w najnowszej wersji). Pacjent powinien również zainstalować  na komputerze najnowszą wersję programu Flash Player. Dodatkowo osoba badana powinna posiadać głośniki bądź słuchawki. Test najlepiej wykonywać na komputerze stacjonarnym bądź podłączyć klawiaturę do laptopa (chodzi o wielkość klawiszy oraz brak możliwości dotknięcia touchpada na laptopie).

Zapraszamy do zapisów!