Psycholog, psychoterapeuta Warszawa | dla dorosłych i dzieci - Centrum Alma
Skip to content Skip to footer

Psychologia i psychoterapia

Psychologia i psychoterapia

Psychoterapeuta, a psycholog

Jaki obraz pojawia się w Twojej głowie na hasło „psycholog” albo „psychoterapia”? Idziemy o zakład, że jedna z migawek w Twoim mózgu nawiązuje do amerykańskich filmów, w których to pacjent leży na kozetce i opowiada o swoim życiu, a terapeuta siedzi znudzony nad notesem i kiwa głową, przysłuchując się wyznaniom biedaka. Uf! Na szczęście rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej!

Każdy z nas mierzy się z wieloma problemami i trudnymi sytuacjami, ale często nie jesteśmy w stanie uporać się z nimi samodzielnie… Zaburzenia emocjonalne, depresja, lęki, uzależnienia czy nerwice nie znikną same. Zastanawiamy się wtedy, z czyjej pomocy warto skorzystać — psychologa czy psychoterapeuty? Przychodzimy z podpowiedzią!

Psycholog czy psychoterapeuta?

To może wydawać się skomplikowane, ale psycholog nie musi być psychoterapeutą, a psychoterapeuta psychologiem.

Psycholog to specjalista, który zajmuje się głównie diagnozowaniem pacjentów oraz wskazywaniem im właściwej ścieżki wsparcia. Warto więc właśnie od niego zacząć szukać pomocy dla siebie lub bliskich – dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu nie tylko pomoże w postawieniu diagnozy, ale też pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty (psychiatry lub psychoterapeuty). Spotkanie z psychologiem to również dobry pomysł wtedy, kiedy chcesz podjąć psychoterapię, ale trudno wybrać Ci odpowiedni dla siebie nurt (formę pracy nad sobą).

Psychoterapeuta natomiast jest specjalistą, który zajmuje się prowadzeniem terapii w wybranym przez siebie nurcie, ale nie musi być lekarzem, choć może uzdrowić Twoją duszę. Psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń i nieprawidłowości, dotyczących ludzkiej psychiki. Często wspierana jest innymi metodami, jak np. farmakoterapią. Na czym polega? To cykl spotkań z psychoterapeutą, indywidualnych lub grupowych, w ramach których pacjenci docierają do źródeł problemów i pracują nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu. Terapeuci specjalizują się w pracy na różnych polach, np. terapii uzależnień, dzieci i młodzieży, poznawczo-behawioralnej czy skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Jak wybrać najlepszy dla siebie rodzaj terapii? Jak już wspomnieliśmy – pomoże Ci w tym psycholog.

Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji:

mgr Monika Waligórska

Psycholog dziecięcy

Ukończyłam studia na Uniwersytecie SWPS na kierunku psychologia kliniczna. Dodatkowo posiadam kwalifikacje pedagogiczne.

mgr Paulina Sołtys

Psycholog

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Jestem w trakcie szkolenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. 

mgr Cezary Brygier

Psycholog

Jestem młodym i zaangażowanym psychologiem, który ukończył studia psychologiczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. Od tego czasu aktywnie udzielam wsparcia psychologicznego.

mgr Aleksandra Kaczmarek

Psycholog

Skończyłam psychologię kliniczną na SWPS oraz 2-letnie Studium Terapii Uzależnień u prof. Jerzego Mellibrudy. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii prowadziłam zajęcia choreoterapeutyczne dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi i depresją.

mgr Dominika Bolek

Psycholog dziecięcy

Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalnością psychologia kliniczna dziecka i rodziny. Obecnie jestem w trakcie studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz szkolenia z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

mgr Julia Rębisz

Psycholog dziecięcy

Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ze specjalnością psychologia kliniczna i sądowa. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne, jestem terapeutą integracji sensorycznej oraz trenerem TUS. 

mgr Malwina Anna Użarowska

Psycholog

Ukończyłam psychologię kliniczną na SWPS w Warszawie. Obecnie kładę nacisk głównie na diagnozę ADHD i psychoedukację. Moje doświadczenie obejmuje blisko 20 lat (od 2003 r.) pracy nad skutkami stresu i lęku oraz nad ich źródłami.

mgr Anna Sadowska

Psycholog

Ukończyłam psychologię w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku oraz studia podyplomowe Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS na kierunku Psychodietetyka.


Julia Zboralska

Psycholog

Studiowałam psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już w trakcie studiów zdobywałam doświadczenie zawodowe w pracy z Pacjentami na oddziałach szpitalnych i w ośrodku zajmującym się terapią dzieci, młodzieży i rodzin.

Ukończyłam liczne szkolenia i kursy, w tym dwuetapowy kurs z terapii koherencji, szkolenie z udzielania wsparcia osobom zmagającym się z zaburzeniami depresyjnymi i szkolenie z diagnozowania trudności intelektualnych u dzieci i młodzieży, według najnowszych narzędzi diagnostycznych.


Agnieszka Kacprzykowska

Psycholog, psycholog dziecięcy

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyłam również
pierwszy poziom kursu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Doświadczenie zdobywałam m.in. na praktykach w Ośrodku Interwencji Kryzysowej udzielając wsparcia osobom będącym w kryzysie. Na co dzień pracuję wspierając rozwój społeczno-emocjonalny dzieci oraz młodzieży z zaburzeniami w spektrum autyzmu oraz ADHD.

W procesie terapeutycznym najważniejsze jest dla mnie podążanie za potrzebami klienta budując tym samym atmosferę zaufania i zrozumienia.

Aleksandra Osińska

Psycholog

Ukończyłam Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy z tytułem magistra psychologii. Od razu po studiach rozpoczęłam pracę w zawodzie, jednocześnie mogąc realizować swoją pasję, jaką jest właśnie psychologia. Ukończyłam również studia podyplomowe z psychoonkologii klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Nieustannie staram się poszerzać swoją wiedzę i kompetencje biorąc udział w dodatkowych kursach i szkoleniach z zakresu udzielania profesjonalnej pomocy.

Aleksandra Pawłowska

Psycholog

Pomagam osobom dorosłym oraz młodzieży na drodze do budowania bardziej satysfakcjonującego życia. 

Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, na których realizowałam specjalizacje w obszarze psychoterapii oraz wspierania rozwoju osobowości. Brałam również udział w szkoleniach z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Ponadto, jestem dyplomowanym Coachem.

Moje wykształcenie oraz odbyte szkolenia umożliwiły mi zdobycie narzędzi, które pozwalają mi spojrzeć na wyzwania Pacjentów w sposób holistyczny i wszechstronny. Specjalizuję się w pracy z osobami, które borykają się z obniżonym poczuciem własnej wartości, silnym stresem, brakiem motywacji, atakami paniki, kryzysami emocjonalnymi i problemami w szkole, na uczelni czy w pracy.

Natalia Gąsiewska

Psycholog

Ukończyłam psychologię kliniczną na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS oraz jestem w trakcie studiów podyplomowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku seksuologia kliniczna. Swoją pracę zawodową rozpoczęłam od konsultacji osób w spektrum autyzmu, prowadząc konsultacje indywidualne jak i grupowe. 
 
Prowadziłam grupy wsparcia dla rodzin doświadczających trudności w obszarze relacji z dziećmi. Prowadzę również zajęcia z Filmoterapii, Biblioterapii i Psychorysunku na oddziale dziennym ambulatoryjnym Centrum Zdrowia Psychicznego dla osób dorosłych. Pracowałam z osobami przejawiającymi zaburzenia emocjonalne, lękowe czy też nastroju w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego.

Julia Zborowska

Psycholożka dziecięca 

Jestem absolwentką psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ukończyłam kurs TUS dla dzieci z autyzmem w ujęciu poznawczo-behawioralnym. Od 3 lat wspieram dzieci, rodziców oraz kadrę w warszawskich przedszkolach. 

Uczestniczyłam w licznych konferencjach i szkoleniach, których głównym tematem był rozwój dzieci i młodzieży, a poruszane tam zagadnienia to m.in.: mutyzm wybiórczy, seksualność, lęki. 

W pracy ważne jest dla mnie zapewnianie jak najbardziej skutecznego wsparcia dostosowanego do codzienności klienta, a to wszystko w atmosferze akceptacji, życzliwości i bezpieczeństwa.

Aleksandra Sycik

Psycholog, psycholog dziecięcy

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie SWPS. Jestem również absolwentką pedagogiki specjalnej Uniwersytetu UKSW. Posiadam doświadczenie w obszarze wsparcia dzieci z różnymi wyzwaniami rozwojowymi, w tym zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD, zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi, a także mutyzmem wybiórczym. Również dorośli, w tym rodzice i nauczyciele, znajdują u mnie wsparcie. Na co dzień dodatkowo prowadzę zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych (TUS), gdzie pomagam moim podopiecznym w rozwoju umiejętności interpersonalnych. Aktualnie rozwijam swoje kompetencje poprzez szkolenie z zakresu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, co pozwala efektywniej wspierać pacjentów i ich rodziny w osiąganiu pozytywnych zmian.

Psychoterapeuci

mgr Karolina Van-Laere

Psychoterapeuta

Jestem psychologiem, psychoterapeutą, filologiem polskim. Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w podejściu psychoanalitycznym. Ukończyłam Studium Psychoterapii Analitycznej w Warszawie, Krakowską Szkołę Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz dwuletnie seminarium Obserwacji Niemowląt prowadzone przez Orę Dresner – psychoanalityka Tavistock Society of Psychotherapists w Wielkiej Brytanii. Jestem zrzeszona w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej

mgr Sonia Geller

Psychoterapeuta

Jestem psychologiem klinicznym, psychoterapeutą z bogatym doświadczeniem zawodowym, doktorem nauk humanistycznych. 

Jestem także certyfikowanym terapeutą uzależnień i współuzależnienia. Swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie wykorzystywałam, pracując przez wiele lat w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

mgr Maja Smolarz

Psychoterapeuta

Ukończyłam psychologię o specjalności klinicznej we wrocławskiej filii Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS, a dodatkowo posiadam również wykształcenie z zakresu kryminologii. Obecnie jestem w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a ponadto realizuję program Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk.


Ewelina Matuła

Psycholog, psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym

Jestem absolwentką Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już na ostatnich latach studiów rozpoczęłam kształcenie na Psychodynamicznym Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Następnie kontynuowałam naukę w zakresie psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Swoją wiedzę z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą poszerzyłam o dwuletni, podyplomowym kurs z Psychodynamicznej Psychoterapii Dzieci i Młodzieży.


Martyna Marzec

Psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta w nurcie poznawczo-behawioralnym

Jestem absolwentką studiów jednolitych magisterskich na kierunku psychologia o specjalności psychologia kliniczna na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a zarazem studiów licencjackich na kierunku kryminologia na tej samej uczelni. Ukończyłam studia podyplomowe na kierunku psychiatria i psychologia sądowa na Uniwersytecie Łódzkim oraz psychotraumatologia na Uniwersytecie Gdańskim, uzyskując tym samym tytuł psychotraumatologa. Dodatkowo posiadam kwalifikacje pedagogiczne. Mam za sobą liczne kursy i szkolenia z zakresu psychologii i psychoterapii, w tym między innymi: I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR), I i II stopień Treningu Zastępowania Agresji (TZA), półroczny kurs Interwencji Kryzysowej, szkolenie z zakresu interpretacji Minnesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości (MMPI-2). 

Agata Mitke

Psycholog

Jestem absolwentką psychologii o specjalności psychologia kliniczna Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS. Ukończyłam studium Terapii i Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (TSR) w stopniu podstawowym i zaawansowanym oraz zostałam przyjęta w poczet członków Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR. Posiadam także uprawnienia pedagogiczne.
 
Prowadzę terapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia, doświadczających trudności w obszarze emocjonalnym, społecznym, zawodowym, wsparcie psychologiczne w trudnych sytuacjach życiowych, konsultacje i psychoedukację.

Małgorzata Witkowska

Interwent kryzysowy, Terapeuta dzieci i młodzieży, Terapeuta TUS, Konsultant rodzicielski

Jestem terapeutą. W swojej praktyce pomagam osobom dorosłym i młodzieży w sytuacjach trudnych, kryzysowych, ale też wtedy, kiedy celem jest wspieranie rozwoju. Wspólnie z klientami staram się wypracować najlepsze i realne rozwiązania. Podstawowym nurtem, który wykorzystuję jest podejście skoncentrowane na rozwiązaniach (BSFT). Ponadto opieram się również na założeniach Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ), a także na podejściu ericksonowskim. W pracy koncentruję się przede wszystkim na poszukaniu zasobów i sposobów wyjścia z trudnej sytuacji oraz na wprowadzaniu w życie realnych i akceptowalnych dla klienta rozwiązań i zmian.