Jaki obraz pojawia się w Twojej głowie na hasło „psycholog” albo „psychoterapia”? Idziemy o zakład, że jedna z migawek w Twoim mózgu nawiązuje do amerykańskich filmów, w których to pacjent leży na kozetce i opowiada o swoim życiu, a terapeuta siedzi znudzony nad notesem i kiwa głową, przysłuchując się wyznaniom biedaka. Uf! Na szczęście rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej!
Każdy z nas mierzy się z wieloma problemami i trudnymi sytuacjami, ale często nie jesteśmy w stanie uporać się z nimi samodzielnie… Zaburzenia emocjonalne, depresja, lęki, uzależnienia czy nerwice nie znikną same. Zastanawiamy się wtedy, z czyjej pomocy warto skorzystać — psychologa czy psychoterapeuty? Przychodzimy z podpowiedzią!
To może wydawać się skomplikowane, ale psycholog nie musi być psychoterapeutą, a psychoterapeuta psychologiem.
Psycholog to specjalista, który zajmuje się głównie diagnozowaniem pacjentów oraz wskazywaniem im właściwej ścieżki wsparcia. Warto więc właśnie od niego zacząć szukać pomocy dla siebie lub bliskich – dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu nie tylko pomoże w postawieniu diagnozy, ale też pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty (psychiatry lub psychoterapeuty). Spotkanie z psychologiem to również dobry pomysł wtedy, kiedy chcesz podjąć psychoterapię, ale trudno wybrać Ci odpowiedni dla siebie nurt (formę pracy nad sobą).
Psychoterapeuta natomiast jest specjalistą, który zajmuje się prowadzeniem terapii w wybranym przez siebie nurcie, ale nie musi być lekarzem, choć może uzdrowić Twoją duszę. Psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń i nieprawidłowości, dotyczących ludzkiej psychiki. Często wspierana jest innymi metodami, jak np. farmakoterapią. Na czym polega? To cykl spotkań z psychoterapeutą, indywidualnych lub grupowych, w ramach których pacjenci docierają do źródeł problemów i pracują nad wprowadzeniem zmian w swoim życiu. Terapeuci specjalizują się w pracy na różnych polach, np. terapii uzależnień, dzieci i młodzieży, poznawczo-behawioralnej czy skoncentrowanej na rozwiązaniach.
Jak wybrać najlepszy dla siebie rodzaj terapii? Jak już wspomnieliśmy – pomoże Ci w tym psycholog.
Psychoterapeuta
Ukończyłam psychologię o specjalności psychologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Obecnie rozpoczęłam 4-letnie studia podyplomowe w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS.
Zajmuję się diagnozą osób dorosłych z ADHD.
Psycholog
Jestem magistrem psychologii, specjalność: psychologia kliniczna. Swoje kształcenie odbywałam w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Psycholog
Ukończyłam studia na Uniwersytecie SWPS na kierunku psychologia kliniczna. Dodatkowo posiadam kwalifikacje pedagogiczne.
Psycholog
Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Jestem w trakcie szkolenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.
Psycholog
Jestem młodym i zaangażowanym psychologiem, który ukończył studia psychologiczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. Od tego czasu aktywnie udzielam wsparcia psychologicznego.
Psycholog
Skończyłam psychologię kliniczną na SWPS oraz 2-letnie Studium Terapii Uzależnień u prof. Jerzego Mellibrudy. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii prowadziłam zajęcia choreoterapeutyczne dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi i depresją.
Psycholog dziecięcy
Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalnością psychologia kliniczna dziecka i rodziny. Obecnie jestem w trakcie studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz szkolenia z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Psycholog dziecięcy
Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ze specjalnością psychologia kliniczna i sądowa. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne, jestem terapeutą integracji sensorycznej oraz trenerem TUS.
Psycholog, trener TUS
Z wyróżnieniem ukończyłam studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na kierunku psychologia. Doświadczenie zdobywałam w Fundacji PORT, gdzie pod stałą superwizją doświadczonego psychoterapeuty, współpracowałam z rodzinami zastępczymi oraz dziećmi, które doświadczyły traumy.
Psycholog
Ukończyłam psychologię kliniczną na SWPS w Warszawie. Obecnie kładę nacisk głównie na diagnozę ADHD i psychoedukację. Moje doświadczenie obejmuje blisko 20 lat (od 2003 r.) pracy nad skutkami stresu i lęku oraz nad ich źródłami.
Psychoterapeuta
Jestem psychologiem, psychoterapeutą, filologiem polskim. Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w podejściu psychoanalitycznym. Ukończyłam Studium Psychoterapii Analitycznej w Warszawie, Krakowską Szkołę Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz dwuletnie seminarium Obserwacji Niemowląt prowadzone przez Orę Dresner – psychoanalityka Tavistock Society of Psychotherapists w Wielkiej Brytanii. Jestem zrzeszona w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej
Psychoterapeuta
Jestem psychologiem klinicznym, psychoterapeutą z bogatym doświadczeniem zawodowym, doktorem nauk humanistycznych.
Jestem także certyfikowanym terapeutą uzależnień i współuzależnienia. Swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie wykorzystywałam, pracując przez wiele lat w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.
Psycholog
Ukończyłam psychologię w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku oraz studia podyplomowe Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS na kierunku Psychodietetyka.
Psychoterapeuta
Ukończyłam psychologię o specjalności klinicznej we wrocławskiej filii Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS, a dodatkowo posiadam również wykształcenie z zakresu kryminologii. Obecnie jestem w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a ponadto realizuję program Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk.