Umów się na wizytę:

Umów się na wizytę:

Psychoterapeuta a psycholog Mokotów

Każdy człowiek musi zmierzyć się w swoim życiu z różnymi problemami, a często nie jest w stanie poradzić sobie z nimi sam. Zaburzenia emocjonalne, depresja, lęki, uzależnienia czy nerwice nie rozwiążą się same. Zastanawiamy się wtedy z czyjej pomocy warto skorzystać — psychologa czy psychoterapeuty?

Psycholog a psychoterapeuta – różnice

Pomimo tego, że psycholog a psychoterapeuta są wyrazami bliskoznacznymi, nie oznaczają jednak tego samego. Psycholog nie musi być psychoterapeutą, a psychoterapeuta psychologiem. Psychoterapeuta jest specjalistą, który ukończył studia wyższe magisterskie (czyli może nim być np. magister psychologii) i wybrał nurt, który zamierza zgłębić podczas teoretycznej i praktycznej nauki. Przyszły psychoterapeuta może wybierać spośród 20 kierunków w placówce spełniającej standardy European Association for Psychotherapy lub Polskiej Rady Psychoterapii. Może to być terapia uzależnień czy psychoterapia dzieci i młodzieży. Po spełnieniu kwalifikacji psychoterapeuta ma uprawnienia, aby zająć się profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją zaburzeń psychicznych. Specjalista w zakresie psychoterapii jest ściślej ukierunkowany na leczenie i pracę ze zdrowiem psychicznym niż psycholog. Ponadto, musi odbyć dosyć długą drogę kształcenia włącznie ze stażem klinicznym, własnym doświadczeniem psychoterapeutycznym czy doświadczać superwizji. To wszystko sprawia, że cały proces może trwać nawet kilkanaście lat. Psychoterapeuta może także skierować pacjenta do psychiatry jeśli uzna, że wymaga on pomocy i leczenia psychiatrycznego (w tym farmakologicznego).

 

Z kolei psychologiem może zostać osoba, która ukończyła jednolite, pięcioletnie studia magisterskie. Podczas swojej nauki, przyszły psycholog również musi zdecydować się na ścieżkę i specjalność, którymi będzie się zajmował w przyszłości. Psychologia jest bardzo szeroką dziedziną, dlatego ścieżek zawodowego rozwoju również jest mnóstwo. Może być to psychologia kliniczna, psychologia dziecięca, psychologia biznesu, psychologia pracy itd. Dzięki temu psycholog jest przygotowany do udzielenia pomocy w obszarze, w którym się wyspecjalizował. Podobnie jak psychoterapeuta, psycholog nie jest lekarzem. Ten tytuł naukowy dotyczy wyłącznie lekarza psychiatry, który ukończył studia medyczne i zrobił specjalizację w zakresie psychiatrii.

 

Pomimo że psychologowi i psychoterapeucie zależy na dobru pacjenta, to jednak zakres ich pomocy nie jest taki sam. Do psychologa warto zgłosić się, aby dokładnie zdiagnozował problem. Jeśli czujesz, że Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie pomocy, bo dzieje się coś niedobrego – psycholog nie tylko pomoże w diagnozie, ale również dzięki swojej wiedzy i kompetencjom może skierować do psychoterapeuty czy psychiatry. Do psychologa warto również udać się w przypadku wątpliwości, czy psychoterapia będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Do psychoterapeuty warto udać się, kiedy wiesz, że potrzebujesz nie tylko diagnozy, ale również terapii. Skuteczna terapia dotrze do źródła Twoich problemów i dzięki obopólnej współpracy nauczy je zwalczać.