Umów się na wizytę:
Umów się na wizytę:
Psychoterapeuta a psycholog Warszawa
Mokotów / Saska Kępa
Każdy człowiek musi zmierzyć się w swoim życiu z różnymi problemami, a często nie jest w stanie poradzić sobie z nimi sam. Zaburzenia emocjonalne, depresja, lęki, uzależnienia czy nerwice nie rozwiążą się same. Zastanawiamy się wtedy z czyjej pomocy warto skorzystać — psychologa czy psychoterapeuty?

Psycholog a psychoterapeuta – różnice
Pomimo tego, że psycholog a psychoterapeuta są wyrazami bliskoznacznymi, nie oznaczają jednak tego samego. Psycholog nie musi być psychoterapeutą, a psychoterapeuta psychologiem. Psychoterapeuta jest specjalistą, który ukończył studia wyższe magisterskie (czyli może nim być np. magister psychologii) i wybrał nurt, który zamierza zgłębić podczas teoretycznej i praktycznej nauki. Przyszły psychoterapeuta może wybierać spośród 20 kierunków w placówce spełniającej standardy European Association for Psychotherapy lub Polskiej Rady Psychoterapii. Może to być terapia uzależnień czy psychoterapia dzieci i młodzieży. Po spełnieniu kwalifikacji psychoterapeuta ma uprawnienia, aby zająć się profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją zaburzeń psychicznych. Specjalista w zakresie psychoterapii jest ściślej ukierunkowany na leczenie i pracę ze zdrowiem psychicznym niż psycholog. Ponadto, musi odbyć dosyć długą drogę kształcenia włącznie ze stażem klinicznym, własnym doświadczeniem psychoterapeutycznym czy doświadczać superwizji. To wszystko sprawia, że cały proces może trwać nawet kilkanaście lat. Psychoterapeuta może także skierować pacjenta do psychiatry jeśli uzna, że wymaga on pomocy i leczenia psychiatrycznego (w tym farmakologicznego).
Z kolei psychologiem może zostać osoba, która ukończyła jednolite, pięcioletnie studia magisterskie. Podczas swojej nauki, przyszły psycholog również musi zdecydować się na ścieżkę i specjalność, którymi będzie się zajmował w przyszłości. Psychologia jest bardzo szeroką dziedziną, dlatego ścieżek zawodowego rozwoju również jest mnóstwo. Może być to psychologia kliniczna, psychologia dziecięca, psychologia biznesu, psychologia pracy itd. Dzięki temu psycholog jest przygotowany do udzielenia pomocy w obszarze, w którym się wyspecjalizował. Podobnie jak psychoterapeuta, psycholog nie jest lekarzem. Ten tytuł naukowy dotyczy wyłącznie lekarza psychiatry, który ukończył studia medyczne i zrobił specjalizację w zakresie psychiatrii.
Pomimo że psychologowi i psychoterapeucie zależy na dobru pacjenta, to jednak zakres ich pomocy nie jest taki sam. Do psychologa warto zgłosić się, aby dokładnie zdiagnozował problem. Jeśli czujesz, że Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie pomocy, bo dzieje się coś niedobrego – psycholog nie tylko pomoże w diagnozie, ale również dzięki swojej wiedzy i kompetencjom może skierować do psychoterapeuty czy psychiatry. Do psychologa warto również udać się w przypadku wątpliwości, czy psychoterapia będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.
Do psychoterapeuty warto udać się, kiedy wiesz, że potrzebujesz nie tylko diagnozy, ale również terapii. Skuteczna terapia dotrze do źródła Twoich problemów i dzięki obopólnej współpracy nauczy je zwalczać.
Psycholodzy przyjmujący w Warszawie w Centrum Alma

mgr Justyna Sobocińska
Psycholog
Ukończyłam psychologię o specjalności psychologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Obecnie rozpoczęłam 4-letnie studia podyplomowe w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej na Uniwersytecie SWPS.
Zajmuję się diagnozą osób dorosłych z ADHD.

mgr Paulina Pietrzak
Psycholog
Jestem psycholożką o specjalności poznawczo-behawioralnej, logopedką i filolożką. Dodatkowo aktualnie studiuję diagnozę psychologiczną. Wierzę, że trafna diagnoza to skuteczne leczenie, na które każdy zasługuje.

mgr Weronika Czyrny
Psycholog
Jestem magistrem psychologii, specjalność: psychologia kliniczna. Swoje kształcenie odbywałam w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

mgr Monika Waligórska
Psycholog
Ukończyłam studia na Uniwersytecie SWPS na kierunku psychologia kliniczna. Dodatkowo posiadam kwalifikacje pedagogiczne.

mgr Paulina Sołtys
Psycholog
Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Jestem w trakcie szkolenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

mgr Cezary Brygier
Psycholog
Jestem młodym i zaangażowanym psychologiem, który ukończył studia psychologiczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. Od tego czasu aktywnie udzielam wsparcia psychologicznego.

mgr Aleksandra Kaczmarek
Psycholog
Skończyłam psychologię kliniczną na SWPS oraz 2-letnie Studium Terapii Uzależnień u prof. Jerzego Mellibrudy. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii prowadziłam zajęcia choreoterapeutyczne dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi i depresją.

mgr Dominika Bolek
Psycholog dziecięcy
Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalnością psychologia kliniczna dziecka i rodziny. Obecnie jestem w trakcie studiów podyplomowych z seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz szkolenia z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

mgr Julia Rębisz
Psycholog dziecięcy
Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ze specjalnością psychologia kliniczna i sądowa. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne, jestem terapeutą integracji sensorycznej oraz trenerem TUS.

mgr Nadzieja Skrypskaja
Psycholog, trener TUS
Z wyróżnieniem ukończyłam studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na kierunku psychologia. Doświadczenie zdobywałam w Fundacji PORT, gdzie pod stałą superwizją doświadczonego psychoterapeuty, współpracowałam z rodzinami zastępczymi oraz dziećmi, które doświadczyły traumy.

mgr Malwina Anna Użarowska
Psycholog
Ukończyłam psychologię kliniczną na SWPS w Warszawie. Obecnie kładę nacisk głównie na diagnozę ADHD i psychoedukację. Moje doświadczenie obejmuje blisko 20 lat (od 2003 r.) pracy nad skutkami stresu i lęku oraz nad ich źródłami.
Psychoterapeuci

mgr Karolina Van-Laere
Psychoterapeuta
Jestem psychologiem, psychoterapeutą, filologiem polskim. Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w podejściu psychoanalitycznym. Ukończyłam Studium Psychoterapii Analitycznej w Warszawie, Krakowską Szkołę Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz dwuletnie seminarium Obserwacji Niemowląt prowadzone przez Orę Dresner – psychoanalityka Tavistock Society of Psychotherapists w Wielkiej Brytanii. Jestem zrzeszona w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej.

mgr Sonia Geller
Psychoterapeuta
Jestem psychologiem klinicznym, psychoterapeutą z bogatym doświadczeniem zawodowym, doktorem nauk humanistycznych.
Jestem także certyfikowanym terapeutą uzależnień i współuzależnienia. Swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie wykorzystywałam, pracując przez wiele lat w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

mgr Anna Sadowska
Psychoterapeuta
Ukończyłam psychologię w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku oraz studia podyplomowe Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS na kierunku Psychodietetyka.

mgr Maja Smolarz
Psychoterapeuta
Ukończyłam psychologię o specjalności klinicznej we wrocławskiej filii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, a dodatkowo posiadam również wykształcenie z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego ze specjalizacją w kryminologii.