Umów się na wizytę:

Umów się na wizytę:

Psychiatria okołoporodowa Mokotów

Okres okołoporodowy może być dla kobiety jednakowo pięknym, jak i trudnym czasem. Pojawienie się nowego członka rodziny jest dla mamy podwójnie trudne, ze względu na odzyskiwanie sił po porodzie przy jednoczesnej opiece nad dzieckiem. Nasilają się wtedy zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Wiemy, że pojawienie się nowych obowiązków, dylematy i wątpliwości wychowawcze, problemy ze snem czy laktacją, to tylko jedne z wielu przeszkód, z którymi musi zmierzyć się kobieta w okresie okołoporodowym.

Psychiatria okołoporodowa

U świeżo upieczonej mamy może pojawić się depresja, która jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym dotykającym panie w okresie okołoporodowym. W stosunkowo rzadkich przypadkach może także pojawić się psychoza, czyli nagły stan, w którym występują halucynacje słuchowe i zaburzona interpretacja zachodzących wokoło zdarzeń. Właściwa diagnoza jest kluczem do wdrożenia prawidłowej terapii i wyzdrowienia, ponieważ matka znajdująca się w stanie obniżonego nastroju, nie jest w stanie prawidłowo opiekować się dzieckiem. Co więcej, depresja okołoporodowa może dotknąć także mężczyzn, którzy podobnie jak kobiety mają problem z odnalezieniem się w nowej roli. Nasi specjaliści, dzięki swojej wiedzy i bogatemu doświadczeniu, wiedzą, w jaki sposób mogą przyczynić się do poprawy komfortu Twojego i Twoich bliskich.

Jak odróżnić depresję od zwykłego przygnębienia okołoporodowego? Głównym czynnikiem jest przede wszystkim intensywność. Łagodne objawy takie jak uczucie braku energii, zmęczenie, złość, wahania nastrojów ustępują zwykle w ciągu 6 tygodni od momentu porodu. Jednak depresja okołoporodowa jest czymś więcej niż tylko obniżonym nastrojem, bo przede wszystkim zaburza relację matka-dziecko. Jeśli zauważysz u siebie nasilone:

  • bóle głowy, zaburzenia snu i czuwania, kołatanie serca

  • brak radości i zainteresowania dzieckiem po porodzie lub jeszcze w czasie ciąży

  • poczucie winy i pustki wewnętrznej oraz niekompetencji

  • niechęć w zajmowaniu się dzieckiem, smutek, drażliwość, skupienie na sobie, poczucie winy

  • mechaniczne wykonywanie czynności nad dzieckiem

Prawdopodobnie cierpisz na depresję okołoporodową. Nie bagatelizuj problemu, który odbija się negatywnie na całej rodzinie. Dzięki profesjonalnej diagnozie lekarza psychiatry masz szansę szybko zażegnać ten problem. Specjalista oceni czy konieczne jest leczenie farmakologiczne, psychoterapia czy wyłącznie konsultacja.