Skip to content Skip to footer

Leczenie ADHD u dzieci 

Diagnoza i leczenie ADHD u dzieci

Dzieci są energiczne, ciekawskie i wszędobylskie z natury. W ten sposób poznają otaczający je świat i zdobywają nowe umiejętności. W sytuacji, w której nadpobudliwości u dziecka towarzyszą trudności ze skupieniem uwagi i utrzymaniem koncentracji, warto rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym. Postawienie rozpoznania nadpobudliwości psychoruchowej pozwala na rozpoczęcie ukierunkowanej terapii, a w rezultacie złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów ADHD. 

Diagnostyka dzieci przedszkolnych, wczesnoszkolnych i szkolnych

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji, powszechnie znany jako ADHD, jest identyfikowany jako zaburzenie o wczesnym początku. Oznacza to, że między 6 a 12 rokiem życia rozwija się już pełne spektrum symptomów ADHD u dzieci. Objawy zespołu hiperkinetycznego obejmują obszar:

W diagnostyce ADHD u dzieci wyróżnia się trzy grupy symptomów. Pozytywne rozpoznanie może być postawione wyłącznie w sytuacji, w której u małego Pacjenta obserwuje się chociaż niektóre objawy wyróżnione w każdej z trzech grup:

Jak wygląda diagnoza ADHD u dzieci i młodzieży?

Pierwszym krokiem do diagnozy jest odbycie wstępnej konsultacji diagnostycznej z udziałem samego rodzica/opiekuna (stacjonarnie lub online), na której psycholog, po przeprowadzonym wywiadzie, zaproponuje ścieżkę diagnostyczną dziecka. Liczba spotkań jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od danego przypadku, zazwyczaj to około 4 konsultacji. 

Koszt pierwszej konsultacji diagnostycznej to 300 zł / 50 minut
Każde kolejne spotkanie trwa również 50 minut i jego koszt wynosi 300 zł.

Zapisy

Na pierwsze spotkanie możesz się zapisać poprzez kontakt z naszą rejestracją lub przez portal Znany Lekarz, wybierając usługę konsultacji diagnostycznej.

Centrum Terapii ALMA

Na koniec pierwszego spotkania psycholog poinformuje Cię, na ile kolejnych spotkań powinieneś się zapisać. Dowiesz się również, czy będą to konsultacje stacjonarne, czy online. Zapisy na kolejne spotkania odbywają się za pośrednictwem rejestracji. 

Poznaj naszych specjalistów


Natalia Gąsiewska

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie szkolenia
Warszawa / online

Pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego w Konstancinie na oddziale dziennym ambulatoryjnym jak i w poradni zdrowia psychicznego dla dorosłych. Na co dzień przeprowadza psychoedukację ADHD.


Agnieszka Kacprzykowska

Psycholog, psycholog dziecięcy
Bydgoszcz / online

Pracuje w szkole, w tym także z dziećmi z ADHD i spektrum autyzmu. Wykwalifikowana w psychoedukacji dla najmłodszych pacjentów.


Aleksandra Kaczmarek

Psycholog
Warszawa / online

Kobieta z ADHD, mama 2 dzieci z ADHD, zona męża z ADHD – uwielbia pracę z ADHDowcami w każdym wieku. Pomaga zrozumieć siebie, swoje małe dzieci i młodzież.


Ewelina Matuła

Psycholog, psychoterapeuta dziecięcy
Bydgoszcz / online

Pracuje w bydgoskim szpitalu Jurasza oraz w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Na co dzień przeprowadza psychoedukacje ADHD.

 


Paulina Minkina

Psycholog, psychoterapeutka systemowa w trakcie szkolenia
Warszawa / online

Pracuje terapeutycznie w Centrum Psychoterapii z młodzieżą, rodzinami i z osobami dorosłymi. W Centrum Alma prowadzi diagnostykę ADHD, psychoedukację i terapię dla rodzin.


Julia Ogiegło

Psycholog dziecięcy
Warszawa / online

Pracuje również w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W codziennej pracy zajmuje się diagnozą oraz wspieraniem dzieci i młodzieży w procesach indywidualnych i grupowych.


Gabriel Skorupa

Psycholog, specjalista biofeedback
Warszawa / online


Aleksandra Sycik

Psycholog i pedagog specjalny
Warszawa / online

Pracuje w szkole jako nauczyciel współorganizujący proces kształcenia, wspierając dzieci m.in. ze spektrum autyzmu, ADHD. Nabyła doświadczenie w obszarze pracy z najmłodszymi, pracując w przedszkolu.


Hanna Szewczyk​

Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia
Bydgoszcz / online

Pracuje w przedszkolach, wspierając dzieci, wychowawców i rodziców oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie oprócz wsparcia i diagnozy ADHD, psychoedukuje także rodziców i nauczycieli.

 


Martyna Tarapata

Pedagog, terapeuta behawioralny
Warszawa / online

Prowadzi terapię z zakresu interwencji behawioralnej oraz wczesnego wspomagania rozwoju z dziećmi z m.in. opóźnionym rozwojem mowy, spektrum autyzmu czy ADHD.


Monika Waligórska

Psycholog dziecięcy, wychowawca VIII klasy, diagnostka
Warszawa / online

Uznaje Rodzica za Eksperta od swojej rodziny – nie powie Państwu „jak żyć”, ale wesprze w poszukiwaniu tego, co sprawdzi się w Waszej rodzinie najlepiej.


Julia Zborowska

Psycholog dziecięcy
Warszawa / online

Pracuje w przedszkolach, gdzie wspiera dzieci, rodziców oraz kadrę. Na co dzień przeprowadza psychoedukację i diagnozę ADHD.

A co po diagnozie ADHD? Skuteczne leczenie!

Leczenie ADHD u dzieci i młodzieży koncentruje się na terapii, której celem jest znaczące złagodzenie, a często wręcz wyeliminowanie objawów zespołu w codziennym życiu. Leczenie obejmuje psychoterapię i farmakoterapię. Czasami jako uzupełnienie terapii zaleca się uczestnictwo dziecka w specjalnych zajęciach grupowych. Równie ważne są regularne spotkania z psychoterapeutą dziecięcym. Należy przy tym pamiętać, że ADHD nie da się wyleczyć. U podstaw dolegliwości leżą nieprawidłowości w budowie i pracy mózgu, których nie da się w pełni odwrócić. 

Leczenie farmakologiczne często budzi obawy rodziców i opiekunów dzieci z rozpoznanym zespołem hiperkinetycznym. W celu ograniczenia negatywnego wpływu skutków terapii farmakologicznej na ogólny stan zdrowia małych pacjentów staramy się bazować na środkach o potwierdzonej skuteczności i możliwie najwęższym wachlarzu skutków niepożądanych ubocznych.