Skip to content Skip to footer

Jak ADHD może wpłynąć na Twój związek?

Nawiązywanie relacji i utrzymywanie związków sprawia Ci trudności. Twój partner wciąż jest niezadowolony z tego, że nie dotrzymujesz obietnic, zapominasz o rocznicach i nie poświęcasz związkowi zbyt dużo czasu. Brzmi znajomo? A może wywołuje w Tobie niechęć fakt, że partner krzywdzi Cię słowami i wdaje się romanse? Możesz chcieć zakończyć tę relację, ale kryzys w związku nie musi być Twoją winą. Tak naprawdę może to być niezdiagnozowane lub nieleczone ADD/ADHD.

Amerykańskie kliniki mają corocznie tysiące par zmagających się z kłopotami w związku. Nierzadko jedna ze stron lub oboje partnerów mają ADD/ADHD. Często na pierwszy rzut oka widać, jak pacjenci sprawiają sobie ból nawzajem, czują się zaniedbani lub obwiniają drugą stronę o brak zrozumienia.

ADD/ADHD a mózg 

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy, że ADD/ADHD jest zazwyczaj związane z nieprawidłowym przepływem krwi, a co za tym idzie wpływające na aktywność w mózgu. Według badań przeprowadzonych przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych obrazowanie mózgu SPECT mierzy przepływ krwi i aktywność w mózgu i ukazuje 3 aspekty:

 • Obszary w mózgu o zdrowej aktywności 
 • Obszary w mózgu o zbyt małej aktywności 
 • Obszary w mózgu o zbyt dużej aktywności 

W zdrowym mózgu koncentracja jest ukierunkowana na wzrost przepływu krwi do kory przedczołowej. Jest to obszar, który odpowiada za utrzymywanie koncentracji, uwagi, planowania, osądów i kontroli impulsów. Skany SPECT obrazują próbę koncentracji u osób z ADHD/ADD i fakt, że przepływ krwi maleje. W praktyce oznacza to, że im mocniejsza próba skupienia się, tym gorszy efekt.

Może to prowadzić do różnych objawów, które mogą stanowić wyzwanie dla każdego związku.

Jak ADD/ADHD wpływa niekorzystnie na związki?

Istnieje 6 najczęstszych sposobów, w których ADHD wpływa niekorzystnie na związki: 

 1. Szukanie zaczepek i problemów. Z racji tego, że mózgi osób z ADHD mają tendencję do bycia „sennymi” (niska aktywność w korze przedczołowej), często potrzebują dodatkowych bodźców. Stymulacja i ekscytacja aktywują mózg. W związkach mogą dramatyzować i kłócić się z partnerem. Dla kogoś bliskiego może to oznaczać, że osoba z ADD/ADHD często dotyka drażliwych sfer, aby wywołać irytację.
 2. Sprawianie przykrości. Osoby cierpiące na ADD/ADHD mają niską kontrolę impulsów. W efekcie często coś mówią bez wcześniejszego zastanowienia się, co nie jest korzystne dla związku. Kontrolowanie tego jest trudne, a mówienie komuś  – „W tych spodniach wyglądasz grubo”, „Na pewno Ci to nie wyjdzie”, „Jesteś po prostu leniwy” może doprowadzić do poważnego kryzysu w związku i niskiej samooceny partnera.
 3. Wdawanie się w romanse. To naturalne, że czasem podobają nam się inne osoby (także w kontekście seksualnym), jednak w większości przypadków jesteśmy w stanie powstrzymać takie impulsy w obawie przed konsekwencjami takiego „skoku w bok”. Dla osoby z ADD/ADHD impuls może być jednak tak silny, że nie będzie go w stanie powstrzymać. W efekcie będąc w związku i dopuszczając się takiego czynu, możemy doprowadzić do poważnego kryzysu, a nawet zakończenia relacji.
 4. Niepamiętanie o ważnych datach. Osoby z ADD/ADHD często zapominają o rocznicach, jubileuszach, urodzinach i świętach, co sprawia, że ich bliscy czują się pominięci i niekochani.
 5. Prokrastynowanie. Odkładanie spraw na później (a często na ostatnią chwilę) i regularne spóźnianie się są częstym problem u osób z ADHD. Te cechy mogą wywołać zdenerwowanie u partnera. Spóźnienie się o 20 minut do restauracji, może wywołać irytację i niechęć do ponownego wyjścia.

 6. Problemy z dotrzymaniem terminów. Nawet jeśli osoby z ADD/ADHD mają dobre intencje, nierzadko nie potrafią dotrzymać danego słowa i doprowadzić spraw do końca. Pomalowana częściowo ściana czy uschnięte przez niepodlewanie rośliny nie są przykładem złych intencji, ale problemu z kontynuacją zadań. Takie rodzaje niedokończonych zadań i niedotrzymanych obietnic mogą powodować frustrację w związku.

Siedem sposobów, które wspomogą szczęśliwy związek u osób z ADHD 

Wszyscy, którzy cierpią na ADD/ADHD lub są w związku z taką osobą, nie muszą skazywać tej relacji na niepowodzenie. Istnieje wiele sposobów, aby poprawić aktywność mózgu, a co za tym idzie zmniejszyć objawy i cieszyć się satysfakcjonującym związkiem.

 • Zaktywizuj swój mózg np. intensywnymi ćwiczeniami aerobowymi (np. szybki marsz, jakbyś był spóźniony). Aktywność fizyczna przez 5-7 dni w tygodniu przyniesie pozytywne efekty dla mózgu ADD/ADHD. 
 • Ściągnij aplikacje, które pozwolą Ci kontrolować czas. Ustaw przypomnienia, które pomogą Ci w pilnowaniu terminów, co pozwoli Ci zrealizować zadania i dotrzymać obietnic. 
 • Uporządkuj ustalanie celów. Zapisz na kartce papieru, czego oczekujesz od swojego związku. Przed zrobieniem lub powiedzeniem czegokolwiek, zapytaj siebie, czy Twoje zachowanie nie stoi na przeszkodzie w osiągnięciu tych celów.  
 • Jedz posiłki, które są odżywcze. Zadbaj o wysoką jakość produktów, bogatych w białko i zdrowe tłuszcze. Unikaj prostych węglowodanów (cukrów). 
 • Włącz suplementację. Na mózg osoby z ADHD/ADD korzystnie działają suplementy z zielonej herbaty, żeń-szenia i tyrozyny. 
 • Dowiedz się więcej o swoim typie ADD/ADHD. Objawy ADHD mogą się różnić u poszczególnych osób (zapraszamy do przeczytania artykułu o 7 typach ADD/ADHD).  
 • Nie wahaj się zgłosić o pomoc do specjalisty. W Centrum Terapii ALMA pomagamy osobom z ADHD poprawić jakość ich życia, a co za tym idzie związku poprzez starannie dobraną psychoedukację.
   

Warto, aby osoby cierpiące na ADHD uświadomiły sobie, że problemy w związku nie rozwiążą się same, a zaniedbania mogą wpłynąć negatywnie nie tylko na przyszłość relacji, ale również własne zdrowie psychicznie. Warto poszukać pomocy u doświadczonych ekspertów, aby każdego dnia dbać o relację i budować zdrowy związek. 

Leave a comment