Skip to content Skip to footer

10 sposobów na naukę dla osób z ADD/ADHD

Jeśli cierpisz na ADD/ADHD u dorosłych, nauka nowych rzeczy może być zniechęcająca. Niezależnie od tego, czy próbujesz się skupić na zadaniach na studia, zainteresowało Cię nowe hobby, lub szkolenia zawodowe, możesz się zmagać z rozproszeniem, krótkim czasem uwagi, prokrastynacją, dezorganizacją i problemami z oceną i kontrolą impulsów. Te objawy mogą znacznie utrudniać Ci przyswajanie nowych rzeczy, jak również wzmagać Twoją frustrację, że nie możesz ich pokonać. W efekcie odbiorą Ci radość nauki i próbowania nowych rzeczy. Na szczęście mamy dobrą wiadomość. Istnieją metody, aby nie tylko efektywnie sobie radzić, ale także się rozwijać mając ADHD. 

  1. Podziel duże projekty na mniejsze etapy

Osoby z ADD/ADHD często czują się przytłoczone. Rozbudowane zadania takie jak nauka zaawansowanego programu w pracy lub pisanie pracy dyplomowej na studiach, mogą sprawić, że poczujesz się zagubiony i nie będziesz wiedział, jak lub od czego zacząć. Aby efektywnie wystartować z nowym zadaniem, podziel je na mniejsze części i napisz plan, który pomoże Ci się krok po kroku z nim uporać. Na przykład, jeśli piszesz pracę dyplomową, stwórz konspekt, następnie skup się na bibliografii, badaniach i tak dalej. Kiedy już dokończysz zadanie, zaznacz to. Poczujesz się dobrze z ukończeniem tego kroku i poczujesz przypływ motywacji, aby przejść do następnego zadania.

  1. Często rób przerwy i wykonuj ćwiczenia fizyczne, aby zwiększyć przepływ krwi

Według amerykańskich badań ćwiczenia aerobowe poprawiają strukturę i funkcję mózgu, co przekłada się na zwiększenie wydajności w zakresie zdolności poznawczych. Ćwiczenia cardio, a nawet szybki spacer mogą poprawić przepływ krwi i pomóc przygotować się do przyswajania nowej wiedzy.

  1. Zmieniaj swoje strategie nauki

Istnieje wiele metod uczenia się. Odkrycie sposobów, które spełniają nasze potrzeby, wymaga metody prób i błędów. Jednak zgodnie z badaniami istnieją skuteczne strategie uczenia się dla osób z ADD/ADHD, np. podzielenie nauki na krótsze etapy w dłuższym czasie. Jest bardzo prawdopodobne, że lepiej przetwarzasz informacje, gdy robisz notatki, zamiast słuchania werbalnie wykładów i instrukcji. Badania sugerują, że osoby z ADD/ADHD mają większe trudności z przetwarzaniem ze słuchu, co może być wskazówką podczas szukania swoich optymalnych strategii nauki.

  1. Zaczynaj najpierw od łatwiejszych zadań

Nauczenie się czegoś prostego sprawi, że poczujesz się dobrze i zwiększy Twoją motywację do zmierzenia się z trudniejszym materiałem. Dzięki temu możesz również uniknąć poczucia przytłoczenia. Im prościej, tym lepiej. Jeśli uczysz się malować, zacznij od prostych form martwej natury, zamiast spędzać długie godziny nad architekturą. To da Ci poczucie spełnienia i ugruntuje pewności siebie.

  1. Zmierz się z trudnym materiałem rano

Mózg osób z ADD/ADHD męczy się szybciej niż u innych. Leki, które przyjmujesz, często przestają działać późnym rankiem. Warto mieć to na uwadze, gdy planujesz dzień, aby wykorzystać swój mózg, kiedy jest najbardziej funkcjonalny. Chociaż mogą występować indywidualne różnice, amerykańskie badania mówią o tym, że u dzieci i dorosłych z ADD/ADHD występuje senność w ciągu dnia. Właściwa higiena snu jest niezbędna do funkcjonowania mózgu, więc warto porządnie się wysypiać.

  1. Znajdź sposoby na organizację

Umiejętności organizacyjne bez wątpienia mogą pomóc osobom z ADD/ADHD w nauce. Przydatne rozwiązania takie jak planery dzienne i aplikacje/programy organizacyjne mogą pomóc Ci kontrolować plan nauki. Ponadto warto zwrócić uwagę także na otoczenie – staraj się unikać rozpraszających obrazów we wnętrzu, zadbaj o porządek i właściwe oświetlenie.

  1. Skorzystaj z pomocniczych materiałów 

Jeśli uczysz się, jak korzystać z nowego programu, spróbuj skupić się na ćwiczeniach praktycznych, a nie teorii. Jeśli interesuje Cię nowy temat, z pewnością znajdziesz w sieci różne materiały uzupełniające — czy to będą lekcje online, książka czy materiały informacyjne.

  1. Nie krępuj się, by prosić o pomoc

Wspieranie siebie lub kogoś bliskiego może wydawać się absorbujące, ale  równocześnie być kluczowe dla owocnej nauki osoby z ADD/ADHD. Uzyskanie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie psychoedukacji jest niezbędne, ale warto powiedzieć o tym np. nauczycielowi prowadzącemu kurs, jeśli potrzebujemy większej ilości czasu na zrozumienie i naukę nowego materiału.

  1. Nagradzaj siebie za sukcesy i dotrzymywanie terminów

Nie zapominaj o świętowaniu swoich sukcesów  w nauce, robiąc coś, co uwielbiasz. Znajdź czas na swoje hobby, spacer na łonie natury, spotkanie z przyjaciółmi lub po prostu wycisz się w samotności. To niezbędny krok, aby budować pewność siebie i nadać sobie właściwe tempo.

  1. Zdiagnozuj swoje ADHD

W Centrum Terapii ALMA mamy wielu pacjentów, którzy przez lata próbowali zdiagnozować się sami, albo szukali przyczyn takiego stanu. Najważniejsza jest jednak profesjonalna diagnoza, zrozumienie, na czym polega ADHD i jak sobie pomóc. Dzięki psychoedukacji prowadzonej przez naszych specjalistów nauczysz się, w jaki sposób radzić sobie z objawami. Jest to proces, który uświadomi Cię, jak było do tej pory i ukierunkuje Cię na nową perspektywę. Możesz odkryć, że nauka nie jest już przykrym obowiązkiem, ale przede wszystkim zabawą i ekscytacją. Masz również szansę lepiej sobie radzić z prokrastynacją i być w pełni zaangażowanym, aby od początku do końca skupić się na nowych wyzwaniach.

ADHD u dorosłych może Ci sprawiać trudności nie tylko w pracy (pisaliśmy wcześniej o podatności na wypalenie zawodowe), ale również w nauce. Jeśli zmagasz się z brakiem wytrwałości, ciągłym przerywaniu i powracaniu do tego procesu, a często także niedokończenia zadań, może oznaczać, że cierpisz na ADHD.

 

Leave a comment