Skip to content Skip to footer

Korzyści z ADHD – o pozytywnych stronach zaburzenia

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”4.18.0″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”4.18.0″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

ADHD to zaburzenie, które kojarzy się głównie z negatywnymi cechami. Wiele osób traktuje ADHD jak wielką przeszkodę, które utrudnia zdolność do normalnego wykonywania codziennych czynności. Jednak abstrahując od pesymistycznych opinii, ADHD ma swoje mocne strony, które zasługują na ich podkreślenie. U wielu pacjentów Centrum Terapii ALMA da się zauważyć, że to bardzo otwarte, empatyczne i kreatywne osoby. Nie należy wstydzić się swojego ADHD i specyficznego poczucia humoru, pasji i nieszablonowego myślenia. To może stać się naszym najcenniejszym atutem. Jakie jeszcze są zalety ADHD? Wyjaśnimy to szerzej.

Kreatywność

To chyba najbardziej odznaczająca się cecha osób z ADHD. Osobie dotkniętej tym zaburzeniem może dać odmienne spojrzenie na życie, podejście do zadań i sytuacji. Często dorośli z ADHD są niezwykle twórczy, o artystycznej duszy, potrafiący wymyślać nowe idee i technologie. 

Badania wykazują związek ADHD z zadaniami myślenia dywergencyjnego — czyli zdolnościami do generowania wielu rozwiązań problemu. 

Wynika to z faktu, że nieuważność, która występuje częściej u osób dotkniętych tym zaburzeniem, w dużej mierze prowadzi do błądzenia myślami, tj. odrywania się myśli od danej czynności lub środowiska. Takie dryfowanie może być źródłem nowych, użytecznych i kreatywnych pomysłów.

Intensywna koncentracja

Choć może się to wydawać sprzeczne, osoby z ADHD posiadają umiejętność intensywnego skupienia uwagi, tzw. hiperfocus. Jest to doświadczenie głębokiej i intensywnej koncentracji u niektórych osób z ADHD. Odpowiednio przekazana uwaga i energia w swojej pracy,  pozwala wykonać zadania bardziej efektywnie. 

ADHD nie tyle jest deficytem uwagi, ile raczej problemem z regulowaniem koncentracji uwagi na danych zadaniach. Tak więc, podczas gdy prozaiczne zadania mogą wiązać się z utrudnionym skupieniem, inne mogą być całkowicie pochłaniające. Zdaniem badaczy wielu znanych naukowców, pisarzy i artystów ma ADHD. Ich galopujące kariery nie wzięły się znikąd, ponieważ dzięki ADHD byli w stanie skupić się na tym, co robią przez wiele godzin.

Nieskończone pokłady energii

Wśród korzyści z ADHD można wymienić również… nadaktywność, która odpowiednio wykorzystana może się okazać cennym atutem. Osoby z ADHD mogą pójść w miejsca i odkryć wiele nowości, których bardziej spokojna osoba nie weźmie pod uwagę. Eksplorowanie poza utartymi szlakami jest często najgłębsze i pozwalające na świadomą obserwację.

Ponadto wysoka aktywność może stanowić prawdziwą siłę napędową do osiągania dobrych wyników w szkole czy pracy, a także jest wartościową cechą dla osób uprawiających sport. Wytrwałość i determinacja na tym polu może zaowocować w przyszłości wieloma sukcesami.

Spontaniczność i rozwiązywanie problemów

Niektórzy dorośli z ADHD zamieniają impulsywność w spontaniczność. Mogą być duszą towarzystwa lub mogą być bardziej otwarci i chętni do próbowania nowych rzeczy. Świetnie działają w sytuacjach, kiedy misternie ustalony plan na skutek jakichś zdarzeń losowych wali się w gruzy. Jest to mało znany fakt, ale ludzie zdiagnozowanym ADHD lepiej radzą sobie z niepowodzeniami, wymyślając nowe strategie i starają się być lepsi niż w przeszłości. Ich celem jest często wyciągnięcie wniosków z porażek i nie zważając na przeszkody, idą dalej.

Charyzma

Charyzma to kolejna z wielu korzyści z ADHD. Zdiagnozowane osoby mogą być twórcze i zabawne i zarażające innych swoją dobrą energią. Ich specyficzne poczucie humoru obrazuje światu, że dążenie do doskonałości jest nudne, nieciekawe i nierealne. Wiele osób z ADHD mierzy się z wieloma wyzwaniami, uczą się najlepszych sposobów radzenia sobie z objawami i rozwijają przy okazji poczucie własnej wartości. Część osób z ADHD może także zamienić nadmierną gadatliwość w swoją mocną stronę — wymyślanie nowych tematów dyskusji, prowadzenie konferencji czy wygłaszanie przemówień. Potrafią również wykorzystywać humor, aby radzić sobie w trudnych sytuacjach, redukować stres i wzmacniać więzi.

Dzięki tym cechom osoba cierpiąca na ADHD będzie uwielbiana przez otoczenie.

Współczucie

ADHD może przynieść jeszcze inną, dobrą cechę. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą być bardziej współczujące — doświadczają świata w wyjątkowy sposób, co może sprawić, że są w stanie bardziej akceptować różnice w sobie i innych. Zasadniczo osoby z ADHD dbają o innych ludzi. Chcą, aby inni byli wokół nich szczęśliwi, dlatego często okazują swoje wsparcie na wielu możliwych polach. Często z uwagi na dobro innych wykazują się także ponadprzeciętną szczerością i nie mają problemu, żeby powiedzieć, że ktoś się myli lub postępuje niewłaściwie. Wszytko po to, aby chronić najważniejsze dla nich osoby.

Multitasking

Chociaż istnieją teorie, które mówią, że wielozadaniowość może być nieskuteczna, część osób z ADHD rozwija się i jest bardziej produktywna, gdy robi więcej niż jedną rzecz na raz.

Zdolność do robienia wielu rzeczy w jednym czasie może stać się specjalnością u dorosłych z ADHD. Mózg ADHD potrafi swobodnie przeskakiwać  z jednej rzeczy do drugiej, więc jeśli okaże się, że jesteś w stanie rozmawiać przez telefon, podczas pisania maila i oglądania serialu, to zdecydowanie wiesz, czym jest multitaskig.

Nowości

Osoby z ADHD zdecydowanie nie lubią się nudzić i dlatego podejmują nowe aktywności, aby zachować świeżość w swoim życiu. Poszukują nowych doświadczeń, cieszą się uczeniem nowych rzeczy, jak również dążą do sytuacji, które są stymulujące i dla nich ekscytujące. Wykorzystanie swojego zapału do różnorodnych aktywności sprawi, że będziesz w pełni zaangażowany w swoje pasje. 

Żywa pamięć i zmysł obserwacji

ADHD nie zawsze oznacza brak uwagi. Może to oznaczać zauważenie i zwrócenie uwagi na wszystko, nawet na rzeczy, które inni mogą przegapić. Osoby z ADHD potrafią zauważyć z pozoru nieistotne detale i zachwycać się małymi rzeczami czy chwilami. Co więcej, ich wybiórcza, ale szczegółowa pamięć może przywoływać dokładne obrazy sprzed np. 20 lat (wygląd poszczególnych osób, ilustracje z książek, zdania, które zostały wypowiedziane itd.).

Determinacja

Większość dzieci i dorosłych z ADHD pracuje dwa razy ciężej niż ich rówieśnicy, aby osiągnąć to, co niemożliwe. Ta walka nie zawsze jest niewłaściwa, gdyż buduje głęboką determinację i motywację, aby spróbować ponownie, aż nam się uda. Osoba z ADHD która zachęca grupę i nie poddaje się, ma szansę wytrwać do końca. Kiedy ludzie widzą pasję, motywację i kreatywne myślenie, mogą sami się zainspirować, bardziej dążyć do swojego celu i być bardziej otwartymi na znalezienie sposobów, by osiągnąć własny sukces.

Pomimo swoich negatywnych skutków, jest również wiele korzyści z ADHD. Warto spojrzeć na jasne strony i wyciągnąć z nich najwięcej, jak tylko się da. Zalety ADHD to ważny, choć niedoceniony temat. Nie należy zapominać o plusach tego zaburzenia, gdyż pozwoli nam to pielęgnować własne supermoce.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Leave a comment

0.0/5