O ADHD mówi się głównie przy okazji wyliczania negatywnych symptomów tego zaburzenia — nadaktywność, problemy z koncentracją i emocjami, impulsywność… To tylko kilka objawów. Jednak ADHD nie jest takie straszne, jak się je maluje — zaburzenie to łączy się także z szeregiem pozytywnych skutków.

Kreatywność
To chyba najbardziej odznaczająca się cecha osób z ADHD. Osobie dotkniętej tym zaburzeniem może dać odmienne spojrzenie na życie, podejście do zadań i sytuacji. To osoby niezwykle twórcze, o artystycznej duszy, potrafiące wymyślać nowe idee i technologie. Umiejętność wymyślania nowych rzeczy pozwoliła nam przetrwać jako gatunkowi, jest to więc wręcz ewolucyjnie niezbędna cecha.

Intensywna koncentracja
Choć może się to wydawać sprzeczne, osoby z ADHD posiadają umiejętność intensywnego skupienia uwagi, tzw. hyperfocus. Hyperfocus jest doświadczeniem głębokiej i intensywnej koncentracji u niektórych osób z ADHD. ADHD nie tyle jest deficytem uwagi, co raczej problemem z regulowaniem koncentracji uwagi na danych zadaniach. Tak więc, podczas gdy prozaiczne zadania mogą wiązać się z utrudnionym skupieniem, inne mogą być całkowicie pochłaniające.

Nieskończone pokłady energii
Osoby z ADHD słyną z nadaktywności. Jednak odpowiednio wykorzystana może się okazać cennym atutem. Może być motorem napędowym do osiągania sukcesów w szkole czy pracy, a także wartościową cechą dla osób uprawiających sport.

Spontaniczność i rozwiązywanie problemów
Niektóre osoby z ADHD mogą zamienić impulsywność w spontaniczność. Mogą być duszą towarzystwa lub mogą być bardziej otwarci i chętni do próbowania nowych rzeczy. Świetnie działają w sytuacjach, kiedy misternie ustalony plan na skutek jakichś zdarzeń losowych wali się w gruzy — natychmiast znajdują właściwe środki zaradcze i wyjście z sytuacji.

Charyzma
Część osób z ADHD może także zamienić nadmierną gadatliwość w swoją mocną stronę — wymyślanie nowych tematów dyskusji, prowadzenie konferencji czy wygłaszanie przemówień. Potrafią również wykorzystywać humor, aby radzić sobie w trudnych sytuacjach, redukować stres i wzmacniać więzi.

Współczucie
Bycie „innym” może sprawić, że osoby z ADHD mogą być bardziej współczujące — doświadczają świata w wyjątkowy sposób, co może sprawić, że są w stanie bardziej akceptować różnice w sobie i innych. Często wykazują się także ponadprzeciętną szczerością i nie mają problemu, żeby powiedzieć, że ktoś się myli lub postępuje niewłaściwie.

Multitasking
Chociaż istnieją badani, którzy mówią, że wielozadaniowość może być nieskuteczna, część osób z ADHD rozwija się i jest bardziej produktywnych, gdy robi więcej niż jedną rzecz na raz.

Żywa pamięć i zmysł obserwacji
ADHD nie zawsze oznacza brak uwagi. Może to oznaczać zauważenie i zwrócenie uwagi na wszystko, nawet na rzeczy, które inni mogą przegapić. Potrafią zauważyć z pozoru nieistotne detale i zachwycać się małymi rzeczami czy chwilami.

Determinacja
Większość dzieci i dorosłych z ADHD pracuje dwa razy ciężej niż ich rówieśnicy, aby osiągnąć niemożliwe. Ta walka nie zawsze jest zła. Buduje głęboką determinację i motywację, aby spróbować ponownie, aż nam się uda.

Bibliografia:
1. Benefits of ADHD / ADD: Love Your Strengths and Abilities (additudemag.com)
2. ADHD Benefits: What the Research Says, Creativity & More (healthline.com)
3. Szaleństwo i Sztuka, czyli kreatywność i zaburzenia psychiczne • Emocje: życie
warte przeżycia
4. ADHD to również zalety! – Children Need Attention (dziecipotrzebujauwagi.pl)
5. Positives of ADHD: 12 Amazing Superpowers (additudemag.com)